Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Księgarnia Sklep Cyfrowy

Filmoterapia: „Szwedzka teoria miłości”

3 lutego 2017 in sens, Styl Życia by redakcja
Szwedki są dziś największą grupą wśród klientek banków nasienia, zaś jeden na czterech Szwedów umiera samotnie. Wydaje się, że państwo zapewnia Szwedom wszystko oprócz… umiejętności bycia z innymi ludźmi.

Erik Gandini, autor filmu „Wideokracja” (Nagroda Millennium w Konkursie Głównym 7. edycji festiwalu Millennium Docs Against Gravity), zastanawia się, czy ceną za wolność nie jest samotność. Jak żyje się w kraju, który od początku lat 70. realizuje wizję wolnych, równych ludzi, pozbawionych więzów zależności ekonomicznej?

Jeśli Szwecja nie jest krainą powszechnego szczęścia, to gdzie go szukać? Gandini odwiedza z kamerą szwedzkiego lekarza, który czuje się spełniony, pracując w Etiopii. Rozmawia z grupą młodych ludzi żyjących w komunie, aby doświadczyć bliskości. W końcu prosi o wskazówki samego profesora Zygmunta Baumana. – To nieprawda, że szczęście oznacza życie wolne od problemów – odpowiada mu w filmie polski socjolog, zmarły w styczniu br.

„Szwedzka teoria miłości” zdobyła Nagrodę Sieci Kin Studyjnych i Lokalnych podczas 13. Millennium Docs Against Gravity FF oraz zwyciężyła w plebiscycie publiczności bydgoskiego aneksu festiwalu.

reż. Erik Gandini, Szwecja, 2015, 76 min

WARSZAWA

15 LUTY GODZ. 20.00 KINOTEKA

ROZMOWA:

Z czym wiąże się niezależność? Im bardziej jesteśmy niezależni, tym trudniej czerpać nam przyjemność z bycia zależnym i bycia w związku z drugim człowiekiem? Jakie są dzisiaj modele rodziny? Rodzina przyszłości? Zygmunt Bauman: „Szczęście to pokonywanie trudności. To się zgubiło, gdy wzrósł komfort. Mamy wszystko. To czego nie mamy zapewnionego, to bycie z innymi ludźmi. To musimy zrobić sami. Czy dalej to potrafimy?”

„Teraz dzielimy nasze życie na dwie kategorie online i offline. Co to znaczy?”

GOŚCIE:

– Hanna Samson – psycholożka

– dr Michał Lutostański – socjolog, specjalista Uniwersytetu SWPS

– mgr Paulina Rosińsk – filolog, zajmuje się kulturą i literaturą szwedzką, specjalistka Uniwersytetu SWPS

Stali eksperci wspierający merytorycznie dyskusję o psychologii i filmie:

– Bartosz Szymczyk – psychoterapeuta, terapeuta par, członek Sekcji Naukowej Terapii Rodzin Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego, pracuje w Ośrodku Naukowo-Terapeutycznym Ogrody Zmian http://ogrodyzmian.pl/

– Kuba Mikurda – psycholog i filmoznawca, specjalista od psychoanalizy freudowskiej i lacanowskiej. Autor monografii „Nie-całość. Žižek, Dolar, Zupančič”. Wykłada w Szkole Filmowej w Łodzi.

Prowadząca cykl Martyna Harland – autorka projektu www.filmoterapia.pl, psycholog Uniwersytetu SWPS. Pracuje jako dziennikarka magazynu „Sens” oraz TVP (w programie „Hala Odlotów” TVP Kultura oraz „Kocham Kino” TVP2).

POZNAŃ

9 LUTY GODZ. 20.00 Kino Muza

„SZWEDZKA TEORIA MIŁOŚCI”  reż. Erik Gandini, Szwecja, 2015, 76 min

Po filmie odbędzie się rozmowa z dr Katarzyną Markowską-Regulską – psycholożką, psychoterapeutką, pracowniczką Centrum Badań nad Traumą i Kryzysami Życiowymi, specjalistka Uniwersytetu SWPS.


Uwaga konkurs! Przywróć młody wygląd na dłużej – wygraj zabieg preparatem Facetem w klinice Estetica Nova!

Atrakcyjna, młodo wyglądająca twarz to pragnienie większości z nas. Szeroki wybór oferty zabiegów anti-aging sprawia, że coraz więcej kobiet korzysta z możliwości niechirurgicznego poprawienia urody, ...

Konkurs z okazji Dnia Matki: Ministerstwo Dobrego Mydła

Każdego dnia, kiedy otwieramy naszą małą pracownię, myślimy nie tylko o tym, co danego dnia mamy do zrobienia, ale i o produktach, które jeszcze nie ...
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI