Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Wróżby Diety

123rf.com
123rf.com
10 października 2015 in Styl Życia by redakcja

Ile pieniędzy ma Państwo Islamskie?

Specjaliści zajmujący się badaniami nad terrorozymem szacują aktualny majątek Państwa Islamskiego na 2.200 miliardów dolarów. Od zeszłego roku zasoby wzrosły.

Strefa zakupów - odwiedź Butik.Zwierciadlo.pl

Wkrótce ukaże się raport Centrum analiz terroryzmu (CAT), europejskiego think tanku powołanego w 2014 do badań nad terroryzmem. Na czele centrum stoi Jean-Charles Brisard, autor pierwszego i najbardziej kompletnego opracowania na temat finansów Bin Ladena. Serwis Challenges publikuje zapowiedź raportu, z którego wynika, że majątek dżihadystów wzrósł o 200 milardów dolarów w stosunku do października 2014. Autorzy analizy, Jean-Charles Brisard i Damien Martinez, wiążą to ze wzrostem wpływów z tytułu podatków: z 360 milionów dolarów w 2014 do miliarda dolarów obecnie. Inne źródła dochodu to produkcja ropy naftowej (dżihadyści kontrolują obecnie prawie 80 % produkcji syryjskiej i 10 % irackiej), produkcji bawełny, handlu gazem, cementem, zbożem. Do tego dochodzą darowizny z całego świata oraz wpływy z handlu ludźmi i organami ludzkimi pobieranymi od rannych więźniów, uprowadzonych i poległych żołnierzy.

Zdaniem specjalistów z CAT bombardowania i problemy z przetwórstwem ropy znacznie zmniejszyły dochody z rynku naftowego, ale kwitnie handel z firmami, które przemycają ropę z pól Państwa Islamskiego do Turcji  w ramach swojego legalnego importu, co w rafineriach jest nie do wykrycia.

Raport wskazuje także na istnienie 130 banków pozostających w rękach dzihadystow, które pełnią jednak tylko funkcję kas depozytowych i nie realizują operacji międzynarodowych. Płatności realizowane są w systemie rodem ze Średniowiecza, przez sieć kantorów wymiany: na poszczególnych etapach przekazywania pieniędzy bankierzy potrącają sobie prowizję.


Sprawdź promocje na Butik Zwierciadlo.pl

madrzej-zwierciadlo-baner-900x316

Jaki jest sekret ludzi efektywnych?

Jak to jest, że niektórzy ludzie są doskonale zorganizowani, potrafią znaleźć czas dla rodziny, przyjaciół, dla swoich pasji i jednocześnie wyróżniają się dużą efektywnością w ...
bosch-problemy-z-podejmowaniem-decyzji-tytulowa-01

Masz problem z podejmowaniem decyzji? Zrób pranie

– Nie mogę już o tym teraz myśleć. Jeśli choć przez chwilę jeszcze będę się nad tym zastanawiać to zwariuję. Pomyślę o tym jutro – ...
polne_kwiaty1000

Julia Heaberlin: „Polne kwiaty” – nowy thriller psychologiczny

„Jestem bohaterką krzykliwych nagłówków i opowiadanych przy ognisku historii o duchach. Jestem jednym z czterech Polnych Kwiatów. Tym, któremu się poszczęściło.”
eb8564b_integra_probaby_eb8562b_-integra_eb8552b_integra_nebi7542baa_eb7532b_integra_13

Kuchenne inspiracje, czyli dlaczego warto wspólnie przygotowywać posiłki?

Gotowanie, choć może być bardzo kreatywną czynnością, nie każdemu sprawia przyjemność. Niezależnie jednak czy lubimy gotować czy nie, jeść trzeba. Stołowanie się na mieście może ...
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI