Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Wróżby Diety

6769623_m
30 maja 2014 in Praca i Finanse by redakcja

Język angielski – niezbędny w życiu i karierze

Co trzeci mieszkaniec Unii Europejskiej, a na świecie blisko 1,6 miliarda – tyle osób obecnie posługuje się językiem angielskim. W Polsce znajomość tego języka na poziomie dobrym i bardzo dobrym deklaruje 48% osób. Nie ulega wątpliwości, że znajomość języka angielskiego wpływa na poziom wynagrodzenia i staje się przepustką do wielu branż.

Jak się okazuje, w biznesie liczy się pomysł, szczęście i… znajomość języka angielskiego. Lista branż, które posługują się tym językiem jest długa i stale rośnie. Kolejne stanowiska zyskują swoją angielską nazwę, a żargony poszczególnych profesji przesycone są angielskimi wyrażeniami.

To właśnie znajomość biznesowego języka świata często ma decydujące znaczenie przy zatrudnieniu w marketingu, finansach, branży związanej z badaniami i rozwojem, komunikacji i PR, zarządzaniu, a także w consultingu, outsourcingu i zarządzaniu projektami. Firmy często są otwarte na zatrudnienie kandydata nawet bez kierunkowego wykształcenia, o ile dobrze zna on język obcy, ponieważ jest to dla przedsiębiorców szansą rozwijania kontaktów biznesowych z inwestorami spoza kraju, a co za tym idzie – wyższych zysków finansowych. Według badań banku Citi Handlowy, obecnie już około 39% polskich przedsiębiorstw planuje ekspansję zagraniczną, dlatego coraz bardziej popularne stają się szkolenia językowe dla pracowników. Dzisiaj to nie tylko kojarzące się ze szkołą średnią zajęcia stacjonarne, ale także e-learning oraz blended learning – metoda wykorzystująca zalety kontaktu bezpośredniego i elastyczności nauki w domu.

Warto wspomnieć, że, znajomość języka angielskiego wróży sukces finansowy nie tylko samej firmie, ale wpływa także na indywidualne zarobki pracowników. Według Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń firmy Sedlak & Sedlak przeprowadzonego w 2013 r., to właśnie osoby z biegłą znajomością języka angielskiego mogły cieszyć się największym poziomem zarobków – przeciętnie 5 670 zł brutto. Znajomość języka angielskiego okazała się najbardziej doceniana na stanowiskach kierowniczych – płace tych osób były aż o 82% większe niż wynagrodzenie osób na tym samym stanowisku, ale nieposługujących się językiem angielskim.

Jedną z branż, w której szanse na zatrudnienie mają wyłącznie osoby posługujące się językiem obcym, jest bardzo szeroka branża outsourcingowa. Jest to obecnie jeden z najszybciej rozwijających się sektorów rynku, a to z powodu atrakcyjnej lokalizacji naszego kraju dla powstających centrów usług biznesowych, które obsługują klientów z wielu europejskich krajów. Dlatego też rośnie zapotrzebowanie na specjalistów różnych dziedzin outsourcingu, dla których rozmowa w języku angielskim bądź innym, nie stanowi większego problemu.

„Biznes to nie jedyne środowisko, w którym znajomość angielskiego może być pomocna. Angielski to także język Internetu. Według danych z kwietnia 2013 roku, aż 55% wszystkich stron w Internecie jest napisanych po angielsku. To gigantyczne zasoby wiedzy, które najczęściej za darmo otwierają się przed osobami, które opanują ten język. Szerzej otwiera się także możliwość komunikacji z innymi użytkownikami sieci. Warto pamiętać, że już prawie 30% użytkowników Internetu posługuje się językiem angielskim.” – dodaje Katarzyna Napieraj, deputy manager Skrivanek, firmy świadczącej usługi tłumaczeniowe i szkolenia językowe.

Dobrą wiadomością dla wszystkich zapalonych podróżników jest informacja, że w ponad 50 krajach świata angielski jest językiem oficjalnym. Można się nim bez większego problemu porozumieć w Wielkiej Brytanii, Stanach Zjednoczonych, Australii, Nowej Zelandii, Niemczech, Francji, Japonii, Norwegii, Filipinach, Szwajcarii, Turcji, Włoszech, Izraelu i dziesiątkach innych państw.

Język angielski, jak każdy inny, wymaga czasu i nakładów pracy. Jednak nie taki straszny wilk, jak go malują, bo co prawda język angielski obejmuje około 600 tysięcy wyrazów (szacuje się, że jeszcze w czasach Szekspira to było zaledwie 100 tysięcy, co pokazuje jak dynamicznie ten język się rozwija), to do codziennego komunikowania potrzebnych jest zaledwie 5% całego zasobu. Obecnie na rynku dostępne są szkolenia językowe o różnych formułach, dostosowane do osób o różnej dyspozycyjności, dzięki czemu praktycznie każdy może znaleźć dobre rozwiązanie dla siebie.

Źródło: Skrivanek Sp. z o. o.


madrzej-zwierciadlo-baner-900x316

Jaki jest sekret ludzi efektywnych?

Jak to jest, że niektórzy ludzie są doskonale zorganizowani, potrafią znaleźć czas dla rodziny, przyjaciół, dla swoich pasji i jednocześnie wyróżniają się dużą efektywnością w ...
bosch-problemy-z-podejmowaniem-decyzji-tytulowa-01

Masz problem z podejmowaniem decyzji? Zrób pranie

– Nie mogę już o tym teraz myśleć. Jeśli choć przez chwilę jeszcze będę się nad tym zastanawiać to zwariuję. Pomyślę o tym jutro – ...
polne_kwiaty1000

Julia Heaberlin: „Polne kwiaty” – nowy thriller psychologiczny

„Jestem bohaterką krzykliwych nagłówków i opowiadanych przy ognisku historii o duchach. Jestem jednym z czterech Polnych Kwiatów. Tym, któremu się poszczęściło.”
eb8564b_integra_probaby_eb8562b_-integra_eb8552b_integra_nebi7542baa_eb7532b_integra_13

Kuchenne inspiracje, czyli dlaczego warto wspólnie przygotowywać posiłki?

Gotowanie, choć może być bardzo kreatywną czynnością, nie każdemu sprawia przyjemność. Niezależnie jednak czy lubimy gotować czy nie, jeść trzeba. Stołowanie się na mieście może ...
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI