Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Wróżby Diety

Polki rozsądnie zarządzają własnym budżetem

redakcja
123rf.com
123rf.com
10 marca 2015 in Praca i Finanse by redakcja
Z analizy przeprowadzonej przez TNS Polska na zlecenie Biura Informacji Kredytowej oraz BIG InfoMonitor wynika, że kobiety znacznie lepiej zarządzają swoimi wydatkami oraz zobowiązaniami i rozważniej je planują.

Obraz statystycznej Polki wynikający z badania „Audyt Bankowości Detalicznej” * przedstawia osobę rozważną i odpowiedzialną, rozsądnie zarządzającą domowym budżetem.

  •  Blisko połowa respondentek (47 proc.) twierdzi, że planuje swoje wydatki bardzo dokładnie i wie, co dzieje się z ich pieniędzmi. Wśród mężczyzn ten odsetek wynosi 38 proc.
  • 61 proc. Polek zadeklarowało, że regulują najważniejsze miesięczne zobowiązania natychmiast po otrzymaniu wynagrodzenia, w ten sam sposób postępuje już tylko 51 proc.

Sławomir Grzelczak, prezes BIG InfoMonitor, podkreśla, że większa dyscyplina finansowa pań znajduje również odzwierciedlenie w bazie BIG InfoMonitor: liczba kobiet posiadających zaległe zobowiązania jest o ponad 431 tys. niższa niż liczba klientów podwyższonego ryzyka płci męskiej,.

Wyniki badania wskazują również na rożne podejście do zaciągania kredyty przez kobiety i mężczyzn: możliwość wzięcia kredytu wyklucza 22 proc. pań i 18 proc. panów, a 50 % Polek traktuje kredyt gotówkowy jako ostateczność. Co ciekawe, zakupy na raty postrzegane są dużo lepiej: 40 proc uważa, że to dobre rozwiązanie, a jedynie 13 proc widzi w tym nadmierne ryzyko.

Na co przeznaczane są kredyty gotówkowe?

  • najczęściej celem jest zaspokojenie bieżących potrzeb: dotyczy to aż 1/3 kredytów
  • w dalszej kolejności wskazywane jest wyposażenie mieszania – w przypadku kobiet (21 proc. kobiet) oraz zakup sprzętu RTV/AGD i samochodu – w przypadku mężczyzn (odpowiednio 14 i 12 proc.)

Dane BIK wskazują, że kobiety są mniej aktywne kredytowo niż mężczyźni ( 47 proc. do 50 proc.) oraz są bardziej skłonne do terminowego regulowania zobowiązań kredytowych, co tłumaczy się to troską pań o bezpieczeństwo rodziny i domu. W rezultacie w grupie osób, którzy mają przynajmniej jeden przeterminowany kredyt, przewodzą mężczyźni.

* Badanie „Audyt Bankowości Detalicznej”, realizowane przez TNS Polska w cyklu kwartalnym, na reprezentatywnej próbie 3000 Polaków w wieku powyżej 15 lat. Dane zawarte w niniejszym artykule pochodzą z III oraz IV kwartału 2014 r. (N=6000)


madrzej-zwierciadlo-baner-900x316

Jaki jest sekret ludzi efektywnych?

Jak to jest, że niektórzy ludzie są doskonale zorganizowani, potrafią znaleźć czas dla rodziny, przyjaciół, dla swoich pasji i jednocześnie wyróżniają się dużą efektywnością w ...
bosch-problemy-z-podejmowaniem-decyzji-tytulowa-01

Masz problem z podejmowaniem decyzji? Zrób pranie

– Nie mogę już o tym teraz myśleć. Jeśli choć przez chwilę jeszcze będę się nad tym zastanawiać to zwariuję. Pomyślę o tym jutro – ...
polne_kwiaty1000

Julia Heaberlin: „Polne kwiaty” – nowy thriller psychologiczny

„Jestem bohaterką krzykliwych nagłówków i opowiadanych przy ognisku historii o duchach. Jestem jednym z czterech Polnych Kwiatów. Tym, któremu się poszczęściło.”
eb8564b_integra_probaby_eb8562b_-integra_eb8552b_integra_nebi7542baa_eb7532b_integra_13

Kuchenne inspiracje, czyli dlaczego warto wspólnie przygotowywać posiłki?

Gotowanie, choć może być bardzo kreatywną czynnością, nie każdemu sprawia przyjemność. Niezależnie jednak czy lubimy gotować czy nie, jeść trzeba. Stołowanie się na mieście może ...
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI