Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Wróżby Diety

Jak napisać CV?

redakcja
PISANIE CV
123rf.com
20 sierpnia 2012 in Praca by redakcja
Przygotowanie CV do pierwszy etap poszukiwania pracy. I to bardzo ważny. Specjaliści od rekrutacji podkreślają, że nieodpowiednia redakcja CV może zdyskwalifikować kandydata.

Strefa zakupów - odwiedź Butik.zwierciadlo.pl

Dla wielu osób napisanie CV to wciąż duży problem. Jak go napisać? W jakiej formie graficznej? Czy wymieniać wszystkie wcześniejszego doświadczenia zawodowe i umiejętności? Oto kilka wskazówek pomocnych przy redagowaniu CV.

Określ własny cel zawodowy

Zastanów się dobrze, jaką pracę możesz i chcesz wykonywać. Odpowiadaj tylko na te ogłoszenia, które cię interesują, i za każdym razem starannie przygotuj CV zgodnie z celem, który sobie wyznaczasz. Eksponuj doświadczenie i kompetencje, pamiętając o wyznaczonym celem, co znaczy, że niekiedy warto powstrzymać się przez prezentowaniem umiejętności, które będą cię oddalać od stanowiska, na którym ci naprawdę zależy.

Dostosuj CV do konkretnego stanowiska

Zawartość CV powinna być dostosowana do stanowiska, na które aplikujesz (w odpowiedzi na ogłoszenie lub dzięki informacji, która dotarła do ciebie np. przez znajomych). Wymień informacje, które mają znaczenie w pracy, o którą się ubiegasz – napisz o wymiernych efektach wcześniejszych działań, projektach zakończonych powodzeniem Pracodawca musi od razu ocenić, czy profil danej osoby odpowiada temu, czego on  poszukuje. Zbyt generalne CV mają małą szansę przejść pierwszą selekcję.

Nie rozpisuj się

CV ma za zadanie na tyle zainteresować pracodawcę (lub reprezentującego go pośrednika), żeby zaprosił kandydata na rozmowę. Dzisiejszy rynek pracy jest trudny i na każde stanowisko zgłasza się masa chętnych, więc rekrutujący jest wprost zasypany aplikacjami. W CV interesuje go, czy pastujesz na wakujące stanowisko, a nie twoje umiejętności ogólne. Nie rozpraszaj się na nieistotne szczegóły – to wszystko wyjaśnisz, gdy dojdzie do spotkania

Potraktuj CV jak reklamę produktu

CV jest narzędziem wspierającym sprzedaż produktu, którym w tym wypadku jesteś ty. Po przeczytaniu rekrutujący musi być na tyle przekonany o twojej jakości, że zechce cię zaprosić na spotkanie, czyli w efekcie zatrudnić cię. Dlatego warto jest dać CV do przeczytania osobie trzeciej, która może ocenić, czy dokument jest zrozumiały i opisuje kandydata w sposób interesujący.

Zadbaj o formę graficzną

Znormalizowany układ strony sprawia dobre pierwsze wrażenie, a przede wszystkim ułatwia lekturę dokumentu. Trzeba pamiętać, że rekrutujący dostaje dziesiątki albo setki zgłoszeń i działa metodycznie. CV napisane chaotycznie, niezredagowane, z nieujednoliconą czcionką  i stylami przemawiają na niekorzyść kandydata. W Internecie można znaleźć wzory typowych CV – pamiętaj jednak, żeby je spersonalizować, tj. dopasować do danego stanowiska. Najlepiej też, aby dokument nie przekraczał jednej  strony w formacie A4.

Czytaj także: W co się ubrać do pracy i na rozmowę kwalifikacyjną?


Strefa zakupów


madrzej-zwierciadlo-baner-900x316

Jaki jest sekret ludzi efektywnych?

Jak to jest, że niektórzy ludzie są doskonale zorganizowani, potrafią znaleźć czas dla rodziny, przyjaciół, dla swoich pasji i jednocześnie wyróżniają się dużą efektywnością w ...
bosch-problemy-z-podejmowaniem-decyzji-tytulowa-01

Masz problem z podejmowaniem decyzji? Zrób pranie

– Nie mogę już o tym teraz myśleć. Jeśli choć przez chwilę jeszcze będę się nad tym zastanawiać to zwariuję. Pomyślę o tym jutro – ...
polne_kwiaty1000

Julia Heaberlin: „Polne kwiaty” – nowy thriller psychologiczny

„Jestem bohaterką krzykliwych nagłówków i opowiadanych przy ognisku historii o duchach. Jestem jednym z czterech Polnych Kwiatów. Tym, któremu się poszczęściło.”
eb8564b_integra_probaby_eb8562b_-integra_eb8552b_integra_nebi7542baa_eb7532b_integra_13

Kuchenne inspiracje, czyli dlaczego warto wspólnie przygotowywać posiłki?

Gotowanie, choć może być bardzo kreatywną czynnością, nie każdemu sprawia przyjemność. Niezależnie jednak czy lubimy gotować czy nie, jeść trzeba. Stołowanie się na mieście może ...
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI