Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Wróżby Diety

Klub Gaja
Klub Gaja
22 maja 2014 in Styl Życia by redakcja

Prawa zwierząt

„Zwierzę, jako istota żyjąca, zdolna do odczuwania cierpienia, nie jest rzeczą. Człowiek jest mu winien poszanowanie, ochronę i opiekę" słowa ustawy przegłosowanej przez polski parlament dotyczą psów, kotów, ale też zwierząt cyrkowych czy hodowlanych jak kurczaki i świnie. 22 maja obchodzimy Dzień Praw Zwierząt. Klub Gaja zachęca do „zmiany klimatu przy stole” i diety bezmięsnej w tym dniu!

Strefa zakupów - odwiedź Butik.Zwierciadlo.pl

Siedemnaście lat temu, w 1997 roku, dzięki obywatelom polski parlament zajął się Ustawą o ochronie zwierząt. Pod petycją Klub Gaja w sprawie wprowadzenia ustawy podpisało się 600 tysięcy osób! Była to największa kampania obywatelska na rzecz praw zwierząt w Polsce, a ustawa dotyczy praw wszystkich zwierząt, także hodowanych. Ustanowiony przez Klub Gaja Dzień Praw Zwierząt, jest obchodzony dla upamiętnienia uchwalenia tej ustawy.

– Zachęcamy wolontariuszy, szkoły, instytucje, organizacje do zorganizowania Dnia Praw Zwierząt pod hasłem „Zmień klimat przy stole”. To dobry dzień aby mówić o wpływie przemysłowej hodowli zwierząt na nasze zdrowie, na zmiany  klimatu i środowisko, w którym żyjemy i … ograniczyć spożycie mięsa – mówi Jacek Bożek, prezes Klubu Gaja.

Na świecie hodowanych jest ok. 70 miliardów zwierząt, z czego dwie trzecie w hodowlach przemysłowych. Takie hodowle to cierpienie zwierząt, ale także koszty, które ponoszą ludzie i środowisko. Hodowla zwierząt to źródło 18% emisji gazów cieplarnianych, w tym podtlenku azotu i metanu. To więcej niż transport – 14 % globalnych emisji. Klub Gaja w Dniu Praw Zwierząt 2014 zachęca do zastąpienia posiłków mięsnych – wegetariańskimi. To realne działanie na rzecz zwierząt masowo wykorzystywanych przez przemysł. Zwierzęta hodowlane przeznaczone są dla nas – konsumentów. To, co kupujemy i co jemy, ma bezpośredni wpływ na nasze zdrowie a także na los zwierząt hodowlanych.

– Chciałabym, by 22 maja był dniem, w którym ludzie, myśląc o zwierzętach, mieliby na uwadze nie tylko swoich pupili czyli psy i koty, ale również te zwierzęta, którym nadaliśmy miano gospodarskich, hodowlanych oraz rzeźnych. Im również, a może w szczególności im, należy się humanitarne traktowanie, opieka i szacunek –   mówi Katarzyna Chałas z Klubu Gaja, koordynatorka akcji.

Przed gmachem Biblioteki Śląskiej w Katowicach odbędą się happeningi przygotowane przez gimnazjalistów z Katowic i Sosnowca. Zostanie otwarta wystawa „Pomóż ratować zwierzęta”, usłyszymy opowieść o koniach uratowanych przez Klub Gaja (jest ich w całej Polsce ponad pół setki!). Odbędzie się także pokaz filmu „To tylko zwierzęta” w reżyserii Łukasza Musiała i Adama Ptaszyńskiego. Dokument przybliża obecną sytuację zwierząt w Polsce, nakreśla jej przyczyny oraz zachęca do zmian i aktywności na rzecz zwierząt.

– Bardzo ważne jest, aby młodzież poznała prawdę, w jaki sposób ludzie zniewalają i wykorzystują zwierzęta. Film przybliża kilka tematów m.in. hodowanie zwierząt na mięso, jaja, na futra czy wykorzystywanie ich w cyrkach. Tworząc, ten dokument zrobiliśmy krok, aby pomóc zwierzętom, widz może zrobić następny! – mówi Łukasz Musiał, współtwórca filmu.

mat.pras. Klub Gaja


Sprawdź promocje na Butik Zwierciadlo.pl

madrzej-zwierciadlo-baner-900x316

Jaki jest sekret ludzi efektywnych?

Jak to jest, że niektórzy ludzie są doskonale zorganizowani, potrafią znaleźć czas dla rodziny, przyjaciół, dla swoich pasji i jednocześnie wyróżniają się dużą efektywnością w ...
bosch-problemy-z-podejmowaniem-decyzji-tytulowa-01

Masz problem z podejmowaniem decyzji? Zrób pranie

– Nie mogę już o tym teraz myśleć. Jeśli choć przez chwilę jeszcze będę się nad tym zastanawiać to zwariuję. Pomyślę o tym jutro – ...
polne_kwiaty1000

Julia Heaberlin: „Polne kwiaty” – nowy thriller psychologiczny

„Jestem bohaterką krzykliwych nagłówków i opowiadanych przy ognisku historii o duchach. Jestem jednym z czterech Polnych Kwiatów. Tym, któremu się poszczęściło.”
eb8564b_integra_probaby_eb8562b_-integra_eb8552b_integra_nebi7542baa_eb7532b_integra_13

Kuchenne inspiracje, czyli dlaczego warto wspólnie przygotowywać posiłki?

Gotowanie, choć może być bardzo kreatywną czynnością, nie każdemu sprawia przyjemność. Niezależnie jednak czy lubimy gotować czy nie, jeść trzeba. Stołowanie się na mieście może ...
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI