Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Wróżby Diety

Debata: Jesteś… tym, co jesz

Lidia Trawińska – dietetyk kliniczny, Joanna Gorzelińska – dziennikarka i blogerka, Grzegorz Łapanowski – kucharz. Łączy ich pasja i życiowa misja – zarażają miłością do zdrowego jedzenia. Mówią, że mamy kryzys z nadmiaru, ale wierzą, że damy radę z niego wyjść.

fot. Rafał Masłow

KATARZYNA MONTGOMERY: Co się z nami stało? Dlaczego dbamy o siebie zewnętrznie, o brak zmarszczek czy fajną odzież, pucujemy auta, a ze swoich ciał zrobiliśmy śmietniki i to nawet niesegregowanych śmieci?

GRZEGORZ ŁAPANOWSKI: Kiedy 15 lat temu byłem w USA, zdziwiłem się, że Amerykanie „coś” jedzą, ale to „coś” dla mnie jedzeniem nie jest. Pamiętam dzieciaka, który jadł pieczywo tostowe bez wcześniejszego użycia tostera. To było dla mnie niewyobrażalne, bo po tosterze jakoś to „coś” można przełknąć, podobnie pewnie jak watę posypaną cukrem i usmażoną w głębokim oleju też dałoby radę. Tłumaczyłem mu, co to jest chleb na zakwasie. Ale on był z pokolenia, które nie zna smaku prawdziwego pieczywa. Kilka lat temu zaobserwowałem, że w biednych dzielnicach amerykańskich miast możesz kilometrami szukać sklepu z natką pietruszki, a jeśli już znajdziesz pomidor, to tylko pokrojony. Za to wszędzie są kebaby, hamburgery, czipsy i batoniki. To są tzw. pustynie żywieniowe. Tam mieszkają otyli Amerykanie. Ten rozdział zaczyna się u nas.

LIDIA TRAWIŃSKA: Dlatego kiedy podróżuję po biednych rejonach Europy i gdzieś w Rumunii widzę stragany z różnorodnymi warzywami i owocami, to zazdroszczę tym ludziom, bo to, co jedzą, świadczy, że żyją lepiej od nas.

Więcej w Zwierciadle 06/2015. Kup teraz!

Zwierciadło także w wersji elektronicznej


madrzej-zwierciadlo-baner-900x316

Jaki jest sekret ludzi efektywnych?

Jak to jest, że niektórzy ludzie są doskonale zorganizowani, potrafią znaleźć czas dla rodziny, przyjaciół, dla swoich pasji i jednocześnie wyróżniają się dużą efektywnością w ...
bosch-problemy-z-podejmowaniem-decyzji-tytulowa-01

Masz problem z podejmowaniem decyzji? Zrób pranie

– Nie mogę już o tym teraz myśleć. Jeśli choć przez chwilę jeszcze będę się nad tym zastanawiać to zwariuję. Pomyślę o tym jutro – ...
polne_kwiaty1000

Julia Heaberlin: „Polne kwiaty” – nowy thriller psychologiczny

„Jestem bohaterką krzykliwych nagłówków i opowiadanych przy ognisku historii o duchach. Jestem jednym z czterech Polnych Kwiatów. Tym, któremu się poszczęściło.”
eb8564b_integra_probaby_eb8562b_-integra_eb8552b_integra_nebi7542baa_eb7532b_integra_13

Kuchenne inspiracje, czyli dlaczego warto wspólnie przygotowywać posiłki?

Gotowanie, choć może być bardzo kreatywną czynnością, nie każdemu sprawia przyjemność. Niezależnie jednak czy lubimy gotować czy nie, jeść trzeba. Stołowanie się na mieście może ...
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI