Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Wróżby Diety

Wokół nas: Europejskie przepisy na dziecko

Która recepta lepiej się sprawdza: długi urlop macierzyński czy gęsta sieć dobrych żłobków? Zachęcanie pracodawców, aby wprowadzali udogodnienia dla rodziców, czy branie na siebie opieki przez państwo? Kurcząca się europa wypróbowuje różne metody na zwiększenie dzietności. Co działa?

Ilustr. Jan Kallwejt

– Chciałabym dostać fińskie pudełko… – wzdychała Ola, warszawianka, gdy jej trzecia ciąża zbliżała się do grande finale.

Obiekt marzeń: karton wypełniony wyprawką dla noworodka (i rodzica). Od 1949 roku dostaje go w Finlandii każda matka – no, chyba że zdecyduje się na pobranie w zamian 140 euro. Nie decyduje się. Pudełko fajniejsze.

W pudełku bowiem znajdzie wszystko. Od śpiworka, kocyka i becika, poprzez śpioszki, bodziaki, kombinezony na srogą zimę, aż po książeczki, gryzaki, a nawet wkładki laktacyjne dla mamy i kondomy dla taty. Ba, jest nawet materacyk, który można ułożyć na dnie kartonu i uczynić z niego łóżeczko. Wszystko w kolorach uniseks i w słusznej sprawie: zapewnić każdemu dziecku równy start.

Ola też chciała, ale przyjaciółki kręciły głowami. Wiedziały, na co może liczyć w Polsce, a na co na pewno nie. Rząd Tuska dwa lata temu hojną ręką wydłużył urlop rodzicielski do roku i beneficjentki nie narzekają. Jednak wystarczy porównać mechanizmy wspierania rodzin w różnych krajach Europy ze wskaźnikami dzietności, aby przekonać się, że niektóre metody działają, a inne nie. I że długi urlop należy do tej drugiej grupy.

Więcej w Zwierciadle 06/2015. Kup teraz!

Zwierciadło także w wersji elektronicznej


madrzej-zwierciadlo-baner-900x316

Jaki jest sekret ludzi efektywnych?

Jak to jest, że niektórzy ludzie są doskonale zorganizowani, potrafią znaleźć czas dla rodziny, przyjaciół, dla swoich pasji i jednocześnie wyróżniają się dużą efektywnością w ...
bosch-problemy-z-podejmowaniem-decyzji-tytulowa-01

Masz problem z podejmowaniem decyzji? Zrób pranie

– Nie mogę już o tym teraz myśleć. Jeśli choć przez chwilę jeszcze będę się nad tym zastanawiać to zwariuję. Pomyślę o tym jutro – ...
polne_kwiaty1000

Julia Heaberlin: „Polne kwiaty” – nowy thriller psychologiczny

„Jestem bohaterką krzykliwych nagłówków i opowiadanych przy ognisku historii o duchach. Jestem jednym z czterech Polnych Kwiatów. Tym, któremu się poszczęściło.”
eb8564b_integra_probaby_eb8562b_-integra_eb8552b_integra_nebi7542baa_eb7532b_integra_13

Kuchenne inspiracje, czyli dlaczego warto wspólnie przygotowywać posiłki?

Gotowanie, choć może być bardzo kreatywną czynnością, nie każdemu sprawia przyjemność. Niezależnie jednak czy lubimy gotować czy nie, jeść trzeba. Stołowanie się na mieście może ...
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI