Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Wróżby Diety

123rf.com
123rf.com
7 kwietnia 2014 in Moda i uroda by redakcja

Jak rozpoznać rodzaj cery?

Cera tłusta czy mieszana? A może jednak sucha lub wrażliwa? Czym różni się określenie cera od skóry? Jak prawidłowo rozpoznać rodzaj cery?

Strefa zakupów - odwiedź Butik.Zwierciadlo.pl

Określenie cera dotyczy kosmetycznej charakterystyki parametrów skóry twarzy. Do tych parametrów zalicza się stopień nawilżenia, budowę naskórka, proces keratynizacji, ilość Naturalnego Czynnika Nawilżającego, natłuszczenie, skłonność do teleangiektazji, reakcje na czynniki zewnętrzne oraz grubość skóry i naskórka.

Cera sucha – przyczyny występowania cery suchej to zaburzenia w produkcji tłuszczu lub usunięcie go z powierzchni skóry pod wpływem działania czynników zewnętrznych. Cera taka ma małą zawartość wody w naskórku. Czynniki powodujące suchość skóry mogą być pochodzenia endogennego lub egzogennego. Charakteryzuje się szorstkością, zaczerwienieniem oraz jasnym zabarwieniem. Jest matowa, mogą pojawiać się na niej pęknięcia, łuszczenie czy nadkażenia bakteryjne. Występowaniu cery suchej zazwyczaj towarzyszy świąd, uczucie ściągnięcia lub podrażnienia.

Cera tłusta – charakteryzuje się nadmiernym wydzielaniem łoju. Przyczyn łojotoku jest wiele. Należą do nich zaburzenia hormonalne, łojotok nasila się również pod wpływem czynników zewnętrznych. Ma szary koloryt, sporo zaskórników, jest zgrubiała, słabo ukrwiona i błyszcząca.

Cera wrażliwa – zazwyczaj jest dość blada, cienka i delikatna. Jest podatna na podrażnienia i niekorzystne czynniki pochodzenia zewnętrznego. Często reaguje zaczerwienieniem i podrażnieniem. Warstwa rogowa jest bardzo cienka, a naczynia krwionośne  prześwitują przez skórę.

Cera normalnawystępuje głównie u małych dzieci. Jest zdrowa, odpowiednio nawilżona, gruczoły łojowe pracują prawidłowo. Cera wygląda na gładką i elastyczną. Ma prawidłową grubość warstwy rogowej. Jest dobrze ukrwiona i ma zdrowy koloryt. Nie występują na niej zmiany naczyniowe i w prawidłowy sposób reaguje na czynniki zewnętrzne.

Cera mieszanawbrew powszechnej opinii jest powszechnie spotykana. Charakteryzuje się niewielkim łojotokiem w strefie T oraz suchością w okolicach policzków. Mogą towarzyszyć jej okresowe zmiany w postaci wykwitów zapalnych zapalnych w strefie T oraz podrażnienia, zaczerwienienie i łuszczenie w okolicy brwi oraz nosa.

Cera dojrzała  widać na niej oznaki starzenia, takie jak zmarszczki, utrata elastyczności i jędrności oraz zmianę kolorytu. Często występują  na niej teleangiektazje a także przebarwienia. Starzenie się skóry twarzy jest wypadkową zmian pochodzenia wewnątrzpochodnego oraz zewnątrzpochodnego.

Cera naczyniowa – to cera łatwo ulegająca zaczerwienieniu i nadmiernie reagująca na czynniki miejscowe i ogólne. Zaczerwienienie przemijające stopniowe może przejść w utrwalone zmiany. Wzmożona reakcja naczyniowa predysponuje do wystąpienia trądziku różowatego. Najczęściej występuje u kobiet o jasnej karnacji i uwidacznia się po dwudziestym roku życia.


Strefa zakupów


madrzej-zwierciadlo-baner-900x316

Jaki jest sekret ludzi efektywnych?

Jak to jest, że niektórzy ludzie są doskonale zorganizowani, potrafią znaleźć czas dla rodziny, przyjaciół, dla swoich pasji i jednocześnie wyróżniają się dużą efektywnością w ...
bosch-problemy-z-podejmowaniem-decyzji-tytulowa-01

Masz problem z podejmowaniem decyzji? Zrób pranie

– Nie mogę już o tym teraz myśleć. Jeśli choć przez chwilę jeszcze będę się nad tym zastanawiać to zwariuję. Pomyślę o tym jutro – ...
polne_kwiaty1000

Julia Heaberlin: „Polne kwiaty” – nowy thriller psychologiczny

„Jestem bohaterką krzykliwych nagłówków i opowiadanych przy ognisku historii o duchach. Jestem jednym z czterech Polnych Kwiatów. Tym, któremu się poszczęściło.”
eb8564b_integra_probaby_eb8562b_-integra_eb8552b_integra_nebi7542baa_eb7532b_integra_13

Kuchenne inspiracje, czyli dlaczego warto wspólnie przygotowywać posiłki?

Gotowanie, choć może być bardzo kreatywną czynnością, nie każdemu sprawia przyjemność. Niezależnie jednak czy lubimy gotować czy nie, jeść trzeba. Stołowanie się na mieście może ...
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI