Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Księgarnia Sklep Cyfrowy

Jak być dobrym ojcem?

fot.123rf
21 grudnia 2015 in Parenting by Joanna Olekszyk
Zobacz 10 przykazań efektywnego ojca:

Okazuj szacunek matce swoich dzieci. Jeżeli jesteś żonaty, dbaj o relacje w swoim małżeństwie. Jeśli nie – szanuj i wspieraj matkę swoich dzieci. One nasiąkają atmosferą więzi, jaka jest między wami. Gdy jest pełna szacunku, stworzycie idealny klimat do prawidłowego rozwoju dzieci.

Daj im swój czas. Sposób, w jaki spędzasz czas z dziećmi, mówi im, na ile są dla ciebie ważne. Jeśli ciągle wyglądasz na zapracowanego, nie dziw się, że cię nie słuchają.

Zapracuj na autorytet. Najczęściej tata rozmawia z dzieckiem, gdy ono coś „zmaluje”. Mama wtedy oschle informuje: „ojciec chce z tobą rozmawiać”. Trudno się dziwić, że taka rozmowa kojarzy się negatywnie i wywołuje u dziecka lęk. Dlatego nie popełnij tego błędu i zacznij rozmawiać z dzieckiem, kiedy jest jeszcze małe i samo do ciebie przychodzi.

Wymagaj z miłości. Wszystkie dzieci potrzebują prowadzenia i wyznaczania jasnych granic. Przypominaj dziecku o konsekwencjach złego postępowania, ale także nagradzaj oczekiwane zachowanie.

Bądź wzorem. Ojciec jest matrycą dla swojego dziecka. Dziewczynka spędzając świetny czas z tatą, wzrasta w poczuciu, że zasługuje na szacunek ze strony mężczyzn. Z kolei syna najlepiej nauczyć tego, co jest naprawdę w życiu ważne, pokazując mu to na własnym przykładzie.

Bądź nauczycielem. Zaangażowany ojciec codziennie omawia sytuacje, podaje przykłady, by pomóc dziecku zrozumieć i dać mu lekcję życia.

Dbaj o wspólne posiłki. Nic tak nie daje poczucia przynależności jak wspólny stół. Dla dzieci jest to świetna okazja, by móc podzielić się tym, co aktualnie przeżywają.

Czytaj dzieciom. Zacznij, gdy są jeszcze bardzo małe. Kiedy są starsze, zachęcaj je, by czytały same. Zaszczepienie w dziecku miłości do czytania jest cennym bagażem na całe życie.

Okazuj uczucia. Przytulanie i okazywanie pozytywnych uczuć to najlepszy sposób, by przekazać dzieciom, że je kochasz.

Nigdy nie przestawaj być ojcem. Również, gdy dzieci są już dorosłe i gotowe, by wyfrunąć z gniazda.
Źrodło: www.strefaojca.pl


Jak utrzymać wakacyjny nastrój przez całe lato?

Okres urlopowy zaczął się na dobre, choć niestety, rzadko spędzamy całe wakacje na wyjeździe. Przez większą część lata chodzimy do pracy próbując poczuć wakacyjny klimat ...

Recepta na lęk? „Pokochaj swoje serce”

„Życie jest zaskakująco proste, gdy przestajemy je komplikować.” mówi Dagmara Skalska w swojej najnowszej książce „Pokochaj swoje serce” i przedstawia sposób na pokonanie lęku.
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI