Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Wróżby Diety

fot.123rf
fot.123rf
21 grudnia 2015 in Parenting by Joanna Olekszyk

Jak być dobrym ojcem?

Zobacz 10 przykazań efektywnego ojca:

Strefa zakupów - odwiedź Butik.Zwierciadlo.pl

Okazuj szacunek matce swoich dzieci. Jeżeli jesteś żonaty, dbaj o relacje w swoim małżeństwie. Jeśli nie – szanuj i wspieraj matkę swoich dzieci. One nasiąkają atmosferą więzi, jaka jest między wami. Gdy jest pełna szacunku, stworzycie idealny klimat do prawidłowego rozwoju dzieci.

Daj im swój czas. Sposób, w jaki spędzasz czas z dziećmi, mówi im, na ile są dla ciebie ważne. Jeśli ciągle wyglądasz na zapracowanego, nie dziw się, że cię nie słuchają.

Zapracuj na autorytet. Najczęściej tata rozmawia z dzieckiem, gdy ono coś „zmaluje”. Mama wtedy oschle informuje: „ojciec chce z tobą rozmawiać”. Trudno się dziwić, że taka rozmowa kojarzy się negatywnie i wywołuje u dziecka lęk. Dlatego nie popełnij tego błędu i zacznij rozmawiać z dzieckiem, kiedy jest jeszcze małe i samo do ciebie przychodzi.

Wymagaj z miłości. Wszystkie dzieci potrzebują prowadzenia i wyznaczania jasnych granic. Przypominaj dziecku o konsekwencjach złego postępowania, ale także nagradzaj oczekiwane zachowanie.

Bądź wzorem. Ojciec jest matrycą dla swojego dziecka. Dziewczynka spędzając świetny czas z tatą, wzrasta w poczuciu, że zasługuje na szacunek ze strony mężczyzn. Z kolei syna najlepiej nauczyć tego, co jest naprawdę w życiu ważne, pokazując mu to na własnym przykładzie.

Bądź nauczycielem. Zaangażowany ojciec codziennie omawia sytuacje, podaje przykłady, by pomóc dziecku zrozumieć i dać mu lekcję życia.

Dbaj o wspólne posiłki. Nic tak nie daje poczucia przynależności jak wspólny stół. Dla dzieci jest to świetna okazja, by móc podzielić się tym, co aktualnie przeżywają.

Czytaj dzieciom. Zacznij, gdy są jeszcze bardzo małe. Kiedy są starsze, zachęcaj je, by czytały same. Zaszczepienie w dziecku miłości do czytania jest cennym bagażem na całe życie.

Okazuj uczucia. Przytulanie i okazywanie pozytywnych uczuć to najlepszy sposób, by przekazać dzieciom, że je kochasz.

Nigdy nie przestawaj być ojcem. Również, gdy dzieci są już dorosłe i gotowe, by wyfrunąć z gniazda.
Źrodło: www.strefaojca.pl


Sprawdź promocje na Butik Zwierciadlo.pl

madrzej-zwierciadlo-baner-900x316

Jaki jest sekret ludzi efektywnych?

Jak to jest, że niektórzy ludzie są doskonale zorganizowani, potrafią znaleźć czas dla rodziny, przyjaciół, dla swoich pasji i jednocześnie wyróżniają się dużą efektywnością w ...
bosch-problemy-z-podejmowaniem-decyzji-tytulowa-01

Masz problem z podejmowaniem decyzji? Zrób pranie

– Nie mogę już o tym teraz myśleć. Jeśli choć przez chwilę jeszcze będę się nad tym zastanawiać to zwariuję. Pomyślę o tym jutro – ...
polne_kwiaty1000

Julia Heaberlin: „Polne kwiaty” – nowy thriller psychologiczny

„Jestem bohaterką krzykliwych nagłówków i opowiadanych przy ognisku historii o duchach. Jestem jednym z czterech Polnych Kwiatów. Tym, któremu się poszczęściło.”
eb8564b_integra_probaby_eb8562b_-integra_eb8552b_integra_nebi7542baa_eb7532b_integra_13

Kuchenne inspiracje, czyli dlaczego warto wspólnie przygotowywać posiłki?

Gotowanie, choć może być bardzo kreatywną czynnością, nie każdemu sprawia przyjemność. Niezależnie jednak czy lubimy gotować czy nie, jeść trzeba. Stołowanie się na mieście może ...
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI