Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Wróżby Diety

fot.123rf
fot.123rf
12 stycznia 2015 in Psychologia by redakcja

Coaching prowokatywny – na czym polega?

Nie głaszcz klienta po plecach, nie prowadź za rękę. Zbuduj atmosferę zaufania i stawiaj wyzwania. Prowokuj.

Strefa zakupów - odwiedź Butik.Zwierciadlo.pl

Coaching prowokatywny. Ludzie go kochają lub nienawidzą, rzadko są obojętni. Wzbudza emocje, motywuje do działania, refleksji. Jest skuteczny – tak mówiono o Franku Farrellym. Tak mówi się też o jego metodzie: terapii prowokatywnej. Nie głaszcz klienta po plecach, nie prowadź za rękę. Zbuduj atmosferę zaufania i stawiaj wyzwania. Prowokuj. Przerysowuj jego obawy, przekonania o sobie i świecie, jego automatyzmy. Niech uczy się samodzielnie myśleć i bronić. Niech dostrzeże w przerysowaniu swój schemat myślenia, działania i zmieni go albo zaakceptuje. Niech weźmie odpowiedzialność.

Jak ma się to do coachingu? Metody prowokatywne są skuteczne w wyzwalaniu autentycznych reakcji klienta. Zachowania coacha są zaskakujące, więc klient nie ma „gotowców“, musi reagować spontanicznie. Mówi i działa tak, jak myśli – prawdziwie, bez kamuflażu. Coach dotyka spraw ważnych, więc szybciej może dotrzeć do sedna. Prowokatywność świetnie sprawdza się w szybkiej diagnozie, w chwilach impasu i zniechęcania klienta. Może być stosowana jako główne narzędzie lub pomocnicze w procesie coachingowym.

Czy to bezpieczne i czy każdy może się tego nauczyć? A czy gra w koszykówkę jest dla każdego bezpieczna i możliwa do nauczenia? W coachingu prowokatywnym niezbędne są: humor, życzliwość, ciekawość, kreatywność i odwaga. Większość ludzi je ma, nawet jeżeli uważa, że tak nie jest.

Jak się tego nauczyć? Jednym z najbardziej znanych mistrzów jest Jaap Hollander. Przez ponad 10 lat współpracował z Frankiem, modelując jego pracę, wyodrębniając narzędzia, przekładając je na coaching. Efektem jest czytelna struktura zarówno pracy coachingowej, jak i procesu nauki.

Norbert Grzybek trener, coach PROVOCARE Instytut Komunikacji Prowokatywnej


Sprawdź promocje na Butik Zwierciadlo.pl

madrzej-zwierciadlo-baner-900x316

Jaki jest sekret ludzi efektywnych?

Jak to jest, że niektórzy ludzie są doskonale zorganizowani, potrafią znaleźć czas dla rodziny, przyjaciół, dla swoich pasji i jednocześnie wyróżniają się dużą efektywnością w ...
bosch-problemy-z-podejmowaniem-decyzji-tytulowa-01

Masz problem z podejmowaniem decyzji? Zrób pranie

– Nie mogę już o tym teraz myśleć. Jeśli choć przez chwilę jeszcze będę się nad tym zastanawiać to zwariuję. Pomyślę o tym jutro – ...
polne_kwiaty1000

Julia Heaberlin: „Polne kwiaty” – nowy thriller psychologiczny

„Jestem bohaterką krzykliwych nagłówków i opowiadanych przy ognisku historii o duchach. Jestem jednym z czterech Polnych Kwiatów. Tym, któremu się poszczęściło.”
eb8564b_integra_probaby_eb8562b_-integra_eb8552b_integra_nebi7542baa_eb7532b_integra_13

Kuchenne inspiracje, czyli dlaczego warto wspólnie przygotowywać posiłki?

Gotowanie, choć może być bardzo kreatywną czynnością, nie każdemu sprawia przyjemność. Niezależnie jednak czy lubimy gotować czy nie, jeść trzeba. Stołowanie się na mieście może ...
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI