Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Księgarnia Sklep Cyfrowy

Jak radzić sobie z emocjami: walka z nimi czy rozejm?

fot.123rf
2 listopada 2016 in Psychologia by redakcja
Świadomość o towarzyszących nam emocjach może uczynić nas szczęśliwszymi i sprawić, że zdecydowanie lepiej będziemy sobie radzić ze wszystkimi problemami i zadaniami, jakie stawia przed nami życie.

Emocje towarzyszą nam na każdym kroku, są odpowiedzią na sytuacje, w jakich zostajemy postawieni. Wpływają na nasze zachowanie, warunkując nasze reakcje. Na co dzień wielu z nas doświadcza sytuacji, gdy emocje przejmują górę i nie jesteśmy w stanie normalnie działać. Stajemy się zestresowani, wystraszeni, a nawet sparaliżowani.

Funkcje emocji

Często traktuje się emocje jako utrudniające życie niepotrzebne impulsy, które trudno opanować, jednak w rzeczywistości są to normalne i potrzebne reakcje. Emocje odgrywają w naszym życiu ważne funkcje m.in. informują nas o tym, co się z nami w danej chwili dzieje, jak przeżywamy i jakie ma dla nas znaczenie to, co słyszymy, obserwujemy i czego doświadczamy. Jeżeli zareagujemy na coś bardziej emocjonalnie, to prawdopodobnie dlatego, że jest to dla nas ważne. Emocje są źródłem informacji o otoczeniu oraz wspierają nas w podejmowaniu decyzji. Dodatkowo są niezbędnym katalizatorem w rozwoju osobowości.

Subiektywność emocji

Ta sama rzecz, fakt, zjawisko, słowo, czy obraz wywołują różne emocje i reakcje u innych osób. Wynika to z różnych doświadczeń, jakie nas spotkały, dodatkowo każdy z nas funkcjonuje w innym otoczeniu i środowisku, przez co jest inaczej ukształtowany. Na to jak odbieramy poszczególne rzeczy mają wpływ również nasze aktualne nastroje, jednego dnia możemy zareagować płaczem, a innego zacząć się śmiać w przypadku podobnych zdarzeń. Właśnie dlatego emocje są naturalną i wewnętrzną odpowiedzią na to, co dzieje się wokół nas, w naszym otoczeniu i informacją jaką przywiązujemy do tego wagę. Nie można powiedzieć, że są złe czy dobre – one po prostu w nas są. Można je traktować jako narzędzie poznania, tak samo jak zmysły i logiczne myślenie. Warto więc nauczyć się rozpoznawać je w sobie, nazywać, wiedzieć skąd się biorą i wykorzystywać je z korzyścią dla siebie. Nasza samoświadomość powinna być naszą największą siłą.

Inteligencja emocjonalna

Każdy z nas zna takiego człowieka, który jest dobrym słuchaczem. Bez względu na to, w jakiej sytuacji jesteśmy, wydaje się, że taka osoba zawsze wie, co i jak powiedzieć. Takie osoby są nie tylko taktowne, ale i opiekuńcze w stosunku do innych, zawsze napawają nas dawką nadziei i optymizmu. Być może spotkaliśmy też takich ludzi, którzy znakomicie operują swoimi emocjami, nie pozwalając im przejąć kontroli. Zamiast tego potrafią przyjrzeć się z dystansu danemu problemowi i znaleźć rozwiązanie. Takie osoby zwykle podejmują trafne decyzje i wiedzą, kiedy mogą zaufać swojej intuicji. Niezależnie od tego, czy w danej sytuacji mają przewagę czy nie- patrzą na siebie uczciwie, umiejąc określić emocje, które w danym momencie odczuwają. Dobrze przyjmują krytykę i wiedzą, kiedy użyć jej konstruktywnie. Tacy ludzie mają wysoki stopień inteligencji emocjonalnej.

Umiejętność ta polega na mądrym wykorzystywaniu emocji oraz wyczuwaniu potrzeb emocjonalnych innych ludzi. Z badań wynika, że osoby z wysokim wskaźnikiem inteligencji emocjonalnej są też najbardziej efektywne. Szefowie coraz częściej szukają takich właśnie osób w trakcie procesów rekrutacji. W życiu prywatnym również o wiele łatwiej zaufać komuś, kto rozumie swoje i nasze emocje i nie przysporzy nam niepotrzebnych “huraganów emocjonalnych”, lecz wzbogaci nasz związek swoją życiową mądrością i pięknem romantycznych chwil. Tak, bo inteligencja emocjonalna to nie tylko umiejętność panowania nad emocjami – ale także umiejętność wprowadzania odpowiednich emocji w odpowiednich sytuacjach. Uważam, że każdy z nas wolałby oddychać spokojnie i pełną piersią w każdej sytuacji – ciesząc się bogactwem emocji, zamiast być nimi przytłoczonym. Nasze emocje mogą stać się naszym wyborem. Mogą być dojrzałe, mądre i pomocne. Zdrowe emocje wskażą nam drogę w trudnych sytuacjach, które nie są jasne dla umysłu. Inteligencja emocjonalna poprowadzi nas w kierunku spełnienia, szczęścia i sukcesu.- mówi Johanna Kern, autorka książki “Mistrz i Zielonooka Nadzieja”, w której temat emocji i umiejętnego sobie radzenia sobie z nimi jest przez autorkę szeroko traktowany.

Każda z odczuwanych przez nas emocji jest dobra i potrzebna, ważne, żeby wiedzieć, że każda jest informacją o czymś innym. Strach mówi o zagrożeniu i motywuje do ucieczki, smutek jest impulsem do refleksji, okazją do zatrzymania i zatroszczenia się o siebie samego. Radość daje gotowość do podejmowania wyzwań.


Jak utrzymać wakacyjny nastrój przez całe lato?

Okres urlopowy zaczął się na dobre, choć niestety, rzadko spędzamy całe wakacje na wyjeździe. Przez większą część lata chodzimy do pracy próbując poczuć wakacyjny klimat ...

Recepta na lęk? „Pokochaj swoje serce”

„Życie jest zaskakująco proste, gdy przestajemy je komplikować.” mówi Dagmara Skalska w swojej najnowszej książce „Pokochaj swoje serce” i przedstawia sposób na pokonanie lęku.
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI