Według nowych badań medytacja tak oddziałuje na mózg, że zmieniają się nasze reakcje emocjonalne.
- Nasze wyniki są dowodem na to, że medytacja może prowadzić do trwałych korzystnych zmian w mózgu zwłaszcza w sferze emocjonalnego przetwarzania – powiedział naukowiec Gaelle Desbordes, prowadzący badania. - Wyszliśmy z założenia, że medytacja może nam pomóc kontrolować reakcje emocjonalne. Chcieliśmy to potwierdzić i prześledzić proces zmian w mózgu podczas medytacji.
Podczas medytacji część mózgu o nazwie ciało migdałowate, odpowiedzialne za przetwarzanie bodźców emocjonalnych, wykazało zmniejszoną aktywność. Jednak, gdy uczestnikom badań pokazano zdjęcia osób, które miały twarze przyjazne, wrogie lub neutralne, ich ciało migdałowate zachowywało się wyjątkowo elastycznie. Badani byli w stanie skupić swoją uwagę, ale jednocześnie znacznie zmniejszyć swoje reakcje emocjonalne. Dużo odczuwali, ale ich reakcje emocjonalne były stonowane. Poza tym okazali więcej współczucia dla osób nastawionych wrogo. Tą zdolność zachowali na czas 8 tygodni po intensywnym medytowaniu.
W tym samym czasie inna grupa naukowców badała wpływ medytacji na zapamiętywanie informacji. Medytacja sprawia, że ma się większą kontrolę nad rytmem fal alfa w mózgu. Jesteśmy wówczas bardziej zrelaksowani bez potrzeby podejmowania dodatkowych działań. Nie potrzebujemy wielu rozrywek i jesteśmy skupieni na zapamiętaniu i przetwarzaniu większej ilości informacji. Podczas badań okazało się, że medytacja uważności znacząco poprawia pamięć. - Zauważyliśmy, że medytujący uważność szybciej zmieniali częstotliwość fal mózgu, co daje zdolność do szybkiego zapamiętywania i wprowadzenia nowych faktów - powiedziała Catherine Kerr.
I w jednym, i w drugim badaniu wzięły udział osoby, które wcześniej nie medytowały. Po 12 tygodniach ich mózgi wykazały trwałe zmiany w funkcjonowaniu.
źródło: Harvard University