Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Wróżby Diety

fot.123rf
fot.123rf
25 stycznia 2016 in Psychologia by Ewa-Mazul

Jak rozpoznać bierną agresję w pracy?

Pod płaszczykiem miłych słów można ukryć wiele. Także to, że kogoś nie lubimy albo nie chcemy spełnić jego prośby. W efekcie druga osoba może dość długo nie mieć świadomości, że jest zwodzona na manowce. Ta strategia działa jednak tylko do czasu. Dowiedz się, jak rozpoznać, kiedy masz do czynienia z rozmówcą, który stosuje manipulację.

Strefa zakupów - odwiedź Butik.zwierciadlo.pl

Gabrysia i Karolina pracują w dwóch różnych fundacjach, jedna jest specjalistką od finansów, druga zajmuje się PR-em. Jednak czasami wymieniają się doświadczeniami, co bywa pomocne. No właśnie: wymieniają się? Gabrysia właśnie sobie uświadomiła, że ilekroć koleżanka prosiła ją o pomoc – tylekroć ją otrzymywała. Ale ilekroć to ona potrzebowała porady, pomimo entuzjastycznych zapewnień Karoliny o chęci wsparcia zazwyczaj i tak musiała sobie radzić sama. „Co ja robię nie tak?” – zastanawiała się Gabrysia, śledząc ich korespondencję w ostatniej sprawie:

Gabrysia (środa): Karola, mam do Ciebie prośbę. Mam taki projekt, w którym może dałoby się inaczej ułożyć budżet, bo jak na tę chwilę, nie widzę sposobu na pokrycie kosztów niektórych działań. Czy mogłabyś zerknąć swoim fachowym okiem – może zobaczysz inne możliwe rozwiązania? Czy masz czas i możliwość, żeby to ze mną przegadać? Muszę podjąć decyzję do wtorku.

Karolina (czwartek): Oczywiście, kochana. Jeśli temat mógłby poczekać do soboty po południu,
to mogłabym zadzwonić i byśmy go przegadały 🙂

Gabrysia: Pewnie, że może poczekać do soboty. Skoro nie zbawiłam świata dotąd, to dwa dni nic już nie zmienią 😉 No to rezerwuję sobotnie popołudnie i cieszę się na naszą rozmowę!

Karolina (sobota): Gabi, padam już dziś na twarz. Ale z przyjemnością i z własnej nieprzymuszonej woli deklaruję gotowość na jutro, jak się wyśpię 🙂 OK?

Gabrysia: OK, ja też miałam ciężki dzień, więc jeśli możesz jutro, to mi też pasuje, tylko po prostu ryzykujesz, że jak będę w lepszej formie, to cię „zagadam bardziej”;-)

Do jutra!

Przez całą niedzielę Gabrysia była w gotowości, czekając na telefon od koleżanki. Około 20 przestała, kiedy zobaczyła, że Karolina wrzuca zdjęcia z wakacji na Facebooka. Wysłała jej znak zapytania na czacie i wtedy zobaczyła na wyświetlaczu telefonu, że Karolina do niej dzwoni. Nie miała ochoty odbierać. Już nie. Była zła i zaczęła wyrzucać sobie, że znów dała się wkręcić w obiecanki cacanki Karoliny. Dlaczego skończyło się tak jak zwykle: czyli, że Karolina nie powiedziała „nie”, a jednak Gabrysia nie dostała tego, na co czekała i na co były umówione? Kiedy się przełamała i oddzwoniła, Karolina odezwała się miłym głosem, jakby nigdy nic i na sugestię Gabrysi, że może warto byłoby przegadać, czemu kolejny raz Karolinie się nie udaje dotrzymać danej obietnicy, odpowiedziała, że Gabrysia nie jest jedyną osobą na świecie, z którą łączą ją wspólne sprawy, i jeżeli ich rozmowa ma polegać na dzieleniu włosa na czworo, to ona ma jeszcze do zrobienia parę naprawdę ważnych rzeczy. Gabrysia powiedziała, że w takim razie nie będzie jej przeszkadzać, i odłożyła słuchawkę. Ciągle nie rozumiała, co robi nie tak.

Strony: 1 2


Sprawdź promocje na Butik Zwierciadlo.pl

madrzej-zwierciadlo-baner-900x316

Jaki jest sekret ludzi efektywnych?

Jak to jest, że niektórzy ludzie są doskonale zorganizowani, potrafią znaleźć czas dla rodziny, przyjaciół, dla swoich pasji i jednocześnie wyróżniają się dużą efektywnością w ...
bosch-problemy-z-podejmowaniem-decyzji-tytulowa-01

Masz problem z podejmowaniem decyzji? Zrób pranie

– Nie mogę już o tym teraz myśleć. Jeśli choć przez chwilę jeszcze będę się nad tym zastanawiać to zwariuję. Pomyślę o tym jutro – ...
polne_kwiaty1000

Julia Heaberlin: „Polne kwiaty” – nowy thriller psychologiczny

„Jestem bohaterką krzykliwych nagłówków i opowiadanych przy ognisku historii o duchach. Jestem jednym z czterech Polnych Kwiatów. Tym, któremu się poszczęściło.”
eb8564b_integra_probaby_eb8562b_-integra_eb8552b_integra_nebi7542baa_eb7532b_integra_13

Kuchenne inspiracje, czyli dlaczego warto wspólnie przygotowywać posiłki?

Gotowanie, choć może być bardzo kreatywną czynnością, nie każdemu sprawia przyjemność. Niezależnie jednak czy lubimy gotować czy nie, jeść trzeba. Stołowanie się na mieście może ...
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI