Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Wróżby Diety

123rf.com
123rf.com
4 czerwca 2014 in Psychologia by Maciej Wielobób

Jak ułatwić sobie wizualizację

Wizualizacja jest częścią wielu technik pranajamy, koncentracji i medytacji. Jednakże dla wielu osób wydaje się zadaniem prawie niemożliwym. Co warto wiedzieć, gdy jest dla nas bardzo trudna?

Strefa zakupów - odwiedź Butik.zwierciadlo.pl

1. Każdy umie wizualizować (a nawet nieświadomie to robi!)

Oczywiście są osoby, które mają dużą łatwość w tworzeniu obrazowych wyobrażeń, i tacy, którzy doświadczają całkowitej bezsilności przy próbach wizualizacji, ale w rzeczywistości wszyscy umiemy wizualizować, co więcej, w pewnych sytuacjach robimy to nie do końca świadomie. Praktycznie każdy z nas doświadczył sytuacji, kiedy to po bardzo trudnym dniu zamknął oczy, żeby zasnąć lub pomedytować i zamiast tego „wyświetliły mu się filmy” z nieprzyjemnych zdarzeń tego dnia. To jest nic innego jak wizualizacja, tylko niekontrolowana przez nas. Poświęcając czas na celowe ćwiczenie tej umiejętności, każdy może osiągnąć w niej biegłość.

2. Najłatwiej wizualizować coś dającego delikatną poświatę (np. płomień świecy)

Swoją naukę wizualizowania warto zacząć od koncentracji wzrokowej na płomieniu świecy lub słabej żaróweczce. Po paru minutach wpatrywania się zamykamy oczy i próbujemy zwizualizować przedmiot koncentracji. W wypadku płomienia lub światełka jest to o tyle łatwiejsze, że zazwyczaj, zamykając oczy, doświadczamy swego rodzaju powidoku, który nieco ułatwia dalsze wysiłki w tworzeniu wyobrażenia.

3. Jeśli trudno Ci wizualizować, zaangażuj inne zmysły, a nawet emocje, skojarzenia i wspomnienia, które są związane z wizualizowanym przedmiotem

Dla osób, którym trudno stworzyć wizualne wyobrażenie, czasami pomocne bywa przywołanie emocji czy wspomnienia związanego z przedmiotem, który chcemy wizualizować. Czasami łatwiej jest zacząć od wywołania w sobie odczucia, że się przebywa w wizualizowanym miejscu lub z wyobrażanym przedmiotem i potraktowanie tego jako punktu wyjścia do wizualizowania.

Pamiętaj, żeby się nie poddawać – według wielu psychologów praktycznie jedynym czynnikiem, który czyni mistrza, jest odpowiednia ilość celowego ćwiczenia!

Strona osobista i blog Autora: maciejwielobob.pl . Strona Pracowni Jogi w Krakowie: www.joga-krakow.pl


Sprawdź promocje na Butik Zwierciadlo.pl

bosch-problemy-z-podejmowaniem-decyzji-tytulowa-01

Masz problem z podejmowaniem decyzji? Zrób pranie

– Nie mogę już o tym teraz myśleć. Jeśli choć przez chwilę jeszcze będę się nad tym zastanawiać to zwariuję. Pomyślę o tym jutro – ...
polne_kwiaty1000

Julia Heaberlin: „Polne kwiaty” – nowy thriller psychologiczny

„Jestem bohaterką krzykliwych nagłówków i opowiadanych przy ognisku historii o duchach. Jestem jednym z czterech Polnych Kwiatów. Tym, któremu się poszczęściło.”
Jolanta Kosowska

Wywiad z Jolantą Kosowską – autorką „W labiryncie obłędu” i „Niepamięci”

Jest lekarzem trzech specjalności i pisarką na co dzień mieszkającą w Dreźnie. Dotychczas opublikowała kilka powieści obyczajowych z medycyną w tle, a jej twórczość zyskuje ...
eb8564b_integra_probaby_eb8562b_-integra_eb8552b_integra_nebi7542baa_eb7532b_integra_13

Kuchenne inspiracje, czyli dlaczego warto wspólnie przygotowywać posiłki?

Gotowanie, choć może być bardzo kreatywną czynnością, nie każdemu sprawia przyjemność. Niezależnie jednak czy lubimy gotować czy nie, jeść trzeba. Stołowanie się na mieście może ...
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI