Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Wróżby Diety

fot.123rf
fot.123rf
10 czerwca 2016 in Psychologia by Joanna Olekszyk

Jak wytrzymać z neurotykiem?

Znaleźć swoje sposoby na wewnętrzny spokój to jedno. Drugie to żyć z neurozami innych, nie zarażając się nimi. A że żyjemy w bardzo stresogennych czasach, trudno nie poddać się ogólnie dominującej frustracji, zwłaszcza jeśli mieszkamy z neurotykiem pod jednym dachem.

Strefa zakupów - odwiedź Butik.Zwierciadlo.pl

Według Rafaela Santandreu, hiszpańskiego psychologa, najlepsze strategie wobec bliskiego, który dramatyzuje, to miłość, humor i surrealizm.

Najpierw miłość. Wyobraź sobie, że twoja mama zawodzi, że już dłużej nie może znieść tego, iż w domu nikt nie liczy się z jej zdaniem (co jest oczywiście grubą przesadą). Ona sama w głębi duszy tak nie myśli, poniosło ją jednak i używa nieracjonalnych argumentów. Co możesz zrobić? Odpowiedzieć jej miłością, pocałować, przypomnieć, jak bardzo ją kochasz, z uczuciem nalegać, aż się uspokoi. Wyrazy miłości są antidotum na szaleństwo dramatyzowania.

Jak wykorzystać dowcip? Siostra zaczyna snuć czarne scenariusze swojej zawodowej przyszłości? Santandreu radzi, by zacząć wtedy mówić z obcym akcentem albo podśpiewywać, by zademonstrować, że żartujemy, na przykład: „Ada, to nie wypada. Tak być nie może, trudna rada”.

Podobną bronią jest surrealizm, czyli odpowiedź niemająca nic wspólnego z tematem rozmowy, jakbyś nagle straciła rozum. To broń najskuteczniejsza, bo pozwala bliskiemu spojrzeć na swój problem z dystansu i zauważyć jego absurdalność. Przykład? Pewna mama na dramatyzowanie nastoletniej córki, która rozpaczała, że nie ma co na siebie włożyć do szkoły, ze spokojem opowiedziała: „Ja bym wybrała banana i założyła go sobie na głowę, moje dziecko”. Zaskoczona dziewczynka zaczęła się śmiać i nakładać na siebie wszystko, co akurat miała pod ręką, aż zrozumiała, że nie ma sensu tak bardzo się przejmować konsekwencjami tego, co założy.


Strefa zakupów


madrzej-zwierciadlo-baner-900x316

Jaki jest sekret ludzi efektywnych?

Jak to jest, że niektórzy ludzie są doskonale zorganizowani, potrafią znaleźć czas dla rodziny, przyjaciół, dla swoich pasji i jednocześnie wyróżniają się dużą efektywnością w ...
bosch-problemy-z-podejmowaniem-decyzji-tytulowa-01

Masz problem z podejmowaniem decyzji? Zrób pranie

– Nie mogę już o tym teraz myśleć. Jeśli choć przez chwilę jeszcze będę się nad tym zastanawiać to zwariuję. Pomyślę o tym jutro – ...
polne_kwiaty1000

Julia Heaberlin: „Polne kwiaty” – nowy thriller psychologiczny

„Jestem bohaterką krzykliwych nagłówków i opowiadanych przy ognisku historii o duchach. Jestem jednym z czterech Polnych Kwiatów. Tym, któremu się poszczęściło.”
eb8564b_integra_probaby_eb8562b_-integra_eb8552b_integra_nebi7542baa_eb7532b_integra_13

Kuchenne inspiracje, czyli dlaczego warto wspólnie przygotowywać posiłki?

Gotowanie, choć może być bardzo kreatywną czynnością, nie każdemu sprawia przyjemność. Niezależnie jednak czy lubimy gotować czy nie, jeść trzeba. Stołowanie się na mieście może ...
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI