Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Księgarnia Sklep Cyfrowy

Psychonewsy

fot.123rf
17 lipca 2017 in Psychologia by redakcja
Ciekawostki psychologiczne miesięcznika SENS.

NOWY BOHATER: KSIĄŻę HARRY

Brytyjska i światowa prasa jest pod wrażeniem wywiadu, którego w kwietniu Książę Harry udzielił gazecie „The Telegraph”. Powiedział w nim, że dopiero dzięki terapii zdał sobie sprawę z tego, jak bardzo dewastująco na jego zdrowie psychiczne wpłynęła śmierć matki, księżnej Diany, w 1997 roku. „Mogę śmiało powiedzieć, że strata mamy w wieku 12 lat i odcięcie emocji z nią związanych na kolejne 20, miały ogromny wpływ nie tylko na moje życie prywatne, ale też zawodowe” – wyznał. Dodał, że ta zamrożona żałoba kilkakrotnie doprowadziła go na skraj załamania nerwowego, a jego wypełnione imprezami i skandalami życie tylko z pozoru było radosne. Dziś mówi otwarcie o swoich uczuciach związanych z tamtymi wydarzeniami. Razem z bratem, księciem Williamem i jego żoną, księżną Kate, założył organizację Heads Together, działającą na rzecz zdrowia psychicznego Brytyjczyków i walczącą ze stygmatyzacją społeczną dotyczącą chorób psychicznych.

NOWY NAWYK: „POMARTWIĘ SIĘ TYM WIECZOREM”

Mats i Susan Billmark, autorzy poradnika „Naucz się żyć”, podają, że przeciętny Szwed około dwudziestu godzin tygodniowo spędza na niepokojeniu się o swoją przyszłość zamiast korzystać z teraźniejszości. Ich zdaniem to prosta droga do znerwicowania, zestresowania, a w konsekwencji – depresji. Dlatego Billmarkowie radzą wyznaczyć sobie 10 minut dziennie – najlepiej wieczorem, np. między 21.50 a 22.00 – na zamartwianie się. Jeśli podczas dnia coś zacznie cię niepokoić, powiedz sobie: „Pomartwię się tym wieczorem” i odsuwaj natrętne myśli do tego czasu. Zanim minie dzień, przekonasz się, że o 90 proc. z nich do wyznaczonej godziny zapomnisz. Co z pozostałymi 10 proc.? Najlepiej spisać je na kartce i zastanowić się, czy możesz im zapobiec na przyszłość. Jeśli tak, nie zwlekaj z działaniem.


Jak utrzymać wakacyjny nastrój przez całe lato?

Okres urlopowy zaczął się na dobre, choć niestety, rzadko spędzamy całe wakacje na wyjeździe. Przez większą część lata chodzimy do pracy próbując poczuć wakacyjny klimat ...

Recepta na lęk? „Pokochaj swoje serce”

„Życie jest zaskakująco proste, gdy przestajemy je komplikować.” mówi Dagmara Skalska w swojej najnowszej książce „Pokochaj swoje serce” i przedstawia sposób na pokonanie lęku.
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI