1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Psychologia
  4. >
  5. 5 sposobów na pielęgnowanie zdrowia psychicznego

5 sposobów na pielęgnowanie zdrowia psychicznego

Oto 5 sposobów na pielęgnowanie zdrowia psychicznego według psychoterapeutki Jennifer Gerlach. (Fot. Nina Sinitskaya/Getty Images)
Oto 5 sposobów na pielęgnowanie zdrowia psychicznego według psychoterapeutki Jennifer Gerlach. (Fot. Nina Sinitskaya/Getty Images)
Choć zdrowie psychiczne zawsze było fundamentem dobrego życia, we współczesnym świecie wydaje się ono nabierać dodatkową wartość. Kryzys zdrowia psychicznego jest faktem i to on sprawił, że zrozumieliśmy, że o zdrowie głowy trzeba dbać na równi ze zdrowiem ciała. I istnieją kroki, które możemy podejmować w tym kierunku na co dzień.

„Dobre samopoczucie i zdrowie psychiczne to coś więcej niż brak choroby psychicznej” – pisze psychoterapeutka Jennifer Gerlach w artykule, który niedawno ukazał się na łamach Psychology Today. Jest to według niej zjawisko wielowymiarowe, obejmujące samoświadomość, poczucie sensu, zdrowe relacje, życie według własnych wartości, wyrażanie i regulację emocji i wiele więcej. Chociaż stan zdrowia psychicznego może wpływać na niektóre z nich, osiągnięcie wysokiego poziomu dobrostanu psychicznego podczas zmagania się z chorobą psychiczną jest możliwe. Podobnie jak można zmagać się z brakami w niektórych aspektach, a nie mieć zdiagnozowanej choroby.

Osób doświadczających zaburzeń psychicznych, takich jak nerwice, depresje, stany lękowe, jest wśród nas coraz więcej. Pandemia i wojna nie poprawiły w tym zakresie statystyk, a raczej pogłębiły problem, również wśród młodzieży, co dobitnie potwierdził raport dotyczący zdrowia psychicznego, poczucia własnej wartości i sprawczości wśród dzieci i młodzieży zrealizowany w zeszłym roku przez Fundację Unaweza w ramach projektu „Młode Głowy”.

Warto więc o tym mówić i działać, również prewencyjnie. Psychoterapeutka Jennifer Gerlach wykazała sposoby, które pomogą pielęgnować zdrowie psychiczne. Każdy z nas powinien wprowadzić je do swojej codzienności.

5 sposobów na pielęgnowanie zdrowia psychicznego

1. Refleksja

W pędzie dnia codziennego warto znaleźć chwilę na przemyślenie tego, co przeżyliśmy. Poświęcenie czasu na refleksję jest kluczem do zrozumienia i skierowania się w stronę tego, co dla nas ważne. Można to zrobić na kilka sposobów: poprzez medytację, pisanie dziennika lub zwykłą rozmowę z samym sobą. Ważne, żeby być w tych przemyśleniach szczerym.

2. Ciekawość

Ciekawość, według Jennifer Gerlach, jest doskonałym wskaźnikiem dobrostanu psychicznego. Bo tylko, kiedy czujemy się bezpiecznie, mamy w sobie pragnienie eksplorowania. Dla naszego zdrowia bardzo ważne jest zaspokojenie naturalnej chęci uczenia i poznawania nowego, a impulsem do wzbudzenia ciekawości nie muszą być wyłącznie dalekie podróże. Mogą to być proste czynności, jak spacer po parku, w którym nigdy nie byliśmy, lub powrót do domu inną drogą niż zazwyczaj.

3. Pozwólmy sobie na emocje

Często ludzie boją się czuć, szczególnie po stracie lub trudnym okresie. Emocje jednak są tym, co daje nam siłę. Pozwólmy więc im przez nas przepływać.

4. Spędzanie czasu z innymi ludźmi

Obecność innych osób i spędzanie z nimi czasu jest czymś, czego wszyscy potrzebujemy. Rozmowa i przebywanie z ludźmi, którzy są dla nas ważni, jest kluczem do naszego dobrego samopoczucia. Jeśli w swoim otoczeniu nie masz nikogo, z kim mógłbyś nawiązać kontakt, warto spróbować odnowić stare znajomości lub otworzyć się na sąsiadów i daleką rodzinę. Pomocne mogą być w tym także media społecznościowe.

5. Życzliwość

Praktykowanie życzliwości może wpływać na poprawę samopoczucia. Sprawianie innym radości również może dawać szczęście.

Źródło: Jennifer Gerlach, „5 Ways to Cultivate Mental Health”, psychologytoday.com [dostęp: 03.04.2024]

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze