1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Styl Życia
  4. >
  5. Facebook tylko do 23.00? Czy godzina policyjna w social mediach stanie się faktem?

Facebook tylko do 23.00? Czy godzina policyjna w social mediach stanie się faktem?

(Fot. Fizkes/Getty Images)
(Fot. Fizkes/Getty Images)
Facebook i Messenger tylko do godziny 23.00? Rewolucyjny pomysł chcą wprowadzić w życie szwedzcy politycy zaniepokojeni wpływem social mediów na zdrowie psychiczne najmłodszych. Czy taka blokada jest dobrym rozwiązaniem i czy wdrożenie planu może wydarzyć się również w Polsce? Wyjaśniamy.

Chociaż wszyscy mamy świadomość negatywnych skutków nadmiernego korzystania z social mediów, często jest nam trudno oprzeć się tej niewątpliwie łatwej rozrywce. Scrollowanie jest teraz częściej wybierane niż oglądanie telewizji, słuchanie podcastów czy muzyki, szczególnie przez młodych, którym – jak wiadomo – z trudem przychodzi opanowanie chęci sięgnięcia po telefon. W efekcie poszczególne europejskie kraje rozważają różne plany rozwiązania tego problemu. Czy antidotum na przeglądanie mediów społecznościowych późną nocą może być ich zablokowanie? Taki pomysł zaproponowali szwedzcy Liberałowie.

Facebook dostępny tylko do 23.00?

Facebook i Messenger dostępny tylko do godziny 23.00 to pomysł partii Liberałów, która współtworzy w Szwecji rządzącą koalicję. Blokada serwisu w godzinach nocnych dotyczyłaby jednak tylko dzieci i młodzież. Zgodnie z regulaminem platformy konto mogą posiadać tylko osoby powyżej 13. roku życia. W rzeczywistości z serwisu korzystają również młodsi w Europie wystarczy podać fikcyjną datę urodzin. Stąd propozycja, aby pomysł ten rozważyły również inne kraje Europy.

Propozycja opierająca się na wynikach badań wskazujących negatywny wpływ social mediów na dzieci ma na celu ochronę zdrowia psychicznego najmłodszych. Chodzi nie tylko o zapobieganie uzależnieniom, ale także o zaburzenia snu, które w efekcie prowadzą do zaburzeń lękowych u najmłodszych. Szwedzcy Liberałowie wskazują jednocześnie, że ostateczna decyzja, czy zablokować Facebooka własnym dzieciom, należałaby do opiekunów. Nie wiadomo jednak, jak wyglądałoby wprowadzenie takich ograniczeń w praktyce.

(Fot. Panida Wijitpanya/Getty Images) (Fot. Panida Wijitpanya/Getty Images)

Blokada Facebooka dla dzieci i młodzieży. Skąd taki pomysł?

Co zainspirowało szwedzkich polityków do takiego działania? Przede wszystkim liczne badania wykazujące negatywny wpływ social mediów na zdrowie psychiczne najmłodszych. Z jednej strony alarmują o tym naukowcy. Według uczonych z Uniwersytetu Karoliny Północnej kompulsywnie scrollowanie zmienia sposób reagowania mózgów dzieci na otoczenie oraz wrażliwość na informacje zwrotne. Potwierdzają to także badacze z brytyjskiego The Lancet Child & Adolescent Health.

Zjawisko to opisują też media. W 2021 roku dziennikarze „The Wall Street Journal” dotarli do raportu i niepublikowanych badań Facebooka na temat destrukcyjnego wpływu Instagrama na nastolatki. Jak się okazało, lwia część badanych przyznała, że korzystanie z serwisu pogorszyło ich postrzeganie własnego ciała oraz pogłębiło depresję. Działania Facebooka skrytykowali też amerykańscy senatorowie, oskarżając firmę o zmierzanie do uzależniania dzieci od swoich produktów.

Z kolei według raportu „Dobrostan Dzieci” z ubiegłego roku najmłodsi coraz rzadziej odczuwają korzyści z social mediów, natomiast częściej spotykają się z ich negatywnymi aspektami. Szczególnie niepokojące są dane dotyczące wpływu mediów społecznościowych na depresję i stres, które wynikają z porównywania się do innych, obniżenia samooceny i braku interakcji społecznych. Social media powodują też obniżenie produktywności oraz problemy ze skupieniem.

(Fot. Marina Demidiuk/Getty Images) (Fot. Marina Demidiuk/Getty Images)

Zakaz telefonów w polskich szkołach

Nocna blokada Facebooka w Polsce nie jest jeszcze tematem rozmów w rządzie, za to zakaz telefonów w szkołach już tak. Obecnie o nieużywaniu smartfonów w placówkach edukacyjnych decydują jednak dyrektorzy. Każda szkoła może określić własne zasady i stworzyć swój regulamin. Niedługo jednak może się to zmienić. Obecnie rozważane jest wprowadzenie „całkowitego zakazu używania telefonów komórkowych lub innych indywidualnych urządzeń elektronicznych”, i to już od roku szkolnego 2024/2025.

Pomysł ten przedstawił władzom w styczniu Instytut Spraw Obywatelskich. O wprowadzenie go od lat zabiegają również nauczyciele, jednak bezskutecznie, bo wszelkie ograniczenia regularnie napotykają opór ze strony uczniów i rodziców. I chociaż ostateczna decyzja resortu nie jest jeszcze znana, europejskie trendy wskazują, że nowe regulacje najprawdopodobniej wejdą w życie. Zakaz używania telefonów w szkołach wprowadziły bowiem m.in. Holandia, Francja, Włochy, Grecja i Portugalia.

Źródło: „Blokada Facebooka od godziny 23:00? Szwecja ma rewolucyjny pomysł”, wydarzenia.interia.pl; opracowanie własne [dostęp: 26.03.2024]

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze