Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Wróżby Diety

fot.123rf
fot.123rf
3 czerwca 2016 in Seks by Monika Strzelecka

Ciąża to nie przeszkoda: jak bezpiecznie uprawiać seks w ciąży?

Niektóre kobiety po zajściu w upragnioną ciążę tak się 
trzęsą nad tym zapłodnionym jajeczkiem, że nie dopuszczają nawet myśli o zbliżeniu. A seks w tym czasie nie jest aż takim zagrożeniem, jak się powszechnie nam wydaje 
– mówi ginekolog dr n. med. Grzegorz Południewski.

Strefa zakupów - odwiedź Butik.Zwierciadlo.pl

Widzi pan jakieś przeciwwskazania do uprawiania seksu w ciąży?

Bywają takie sytuacje, gdy aktywność seksualna musi być ograniczona. Najczęściej jest to zagrożenie ciąży, co może się przydarzyć w każdym jej momencie, ale u osób zdrowych ta sfera życia nie musi podlegać żadnym ograniczeniom.

Zakładamy, że przebieg ciąży jest w porządku, więc nie musimy sobie stawiać żadnych barier.

Zawsze mówię moim pacjentkom, że ich seks w ciąży nie musi być wyczynowy, ale relaksujący, i one to rozumieją. Trzeba zwracać uwagę na komfort, samopoczucie ciężarnej, unikać takich pozycji, w których kobieta czuje się źle lub jest jej niewygodnie, ale nie ma wskazań do tego, żeby seks wykluczać. Mało tego, większość pacjentek przyznaje, że w czasie ciąży ich libido wzrasta, czują się bardzo dobrze i chętniej uprawiają seks niż przed zajściem w ciążę.

Dlaczego?

Jest to uzasadnione wzrostem poziomu hormonów, ale też potrzebą bliskości z partnerem, z którym już poprzednio przeżywaliśmy uniesienia. To naturalna potrzeba kontynuacji tych uczuć i intymności pary sprzed ciąży, absolutnie wręcz wskazana. Z wyjątkiem sytuacji, kiedy naprawdę kobieta nie powinna uprawiać seksu, jest to dla większości par czas przeżywania tych ostatnich chwil beztroski, jaką jeszcze jest ciąża. Pamiętajmy, że płodność i jej konsekwencje to mimo wszystko wspólna sprawa, a z chwilą pojawienia się dziecka zmieni się wiele.

Pomówmy o przypadkach, kiedy kobieta jednak nie może uprawiać seksu.

Są takie etapy związane z rozwojem ciąży, które powodują, że łatwiej o poronienie, np. pierwszy trymestr, gdy powiedzmy, odnotowujemy skurcze macicy lub inne objawy zagrożenia tylko przez jakiś czas. Może się zdarzyć, że przy objawach zagrażającego poronienia z seksem trzeba na jakiś czas się pożegnać. W drugim trymestrze zdarza się tak szczególnie przy skłonności do plamień albo wtedy, gdy łożysko jest nisko usadowione lub przodujące. Wtedy aktywność seksualną trzeba na pewien czas ograniczyć, a nawet jej zaniechać. W tych sytuacjach odklejenie łożyska może doprowadzić do przedwczesnego zakończenia ciąży.

Co może się przydarzyć w trzecim trymestrze?

W ostatnich miesiącach ciąży powodem do zaniechania aktywności seksualnej może okazać się niewydolność cieśniowo-szyjkowa. Nawet nie chodzi tutaj o mechaniczne podrażnienie szyjki macicy w czasie współżycia, ale również o to, że zawartość prostaglandyny w spermie będzie zwiększać ryzyko skurczów i nasilać taką niewydolność szyjki. Ale już w terminie porodu można uprawiać seks i nawet zachęcałbym do tego. Wtedy jest duża szansa, że prostaglandyny, które mają działanie podobne do oksytocyny, mogą przyspieszyć akcję porodową.

Strony: 1 2 3 4


Strefa zakupów


madrzej-zwierciadlo-baner-900x316

Jaki jest sekret ludzi efektywnych?

Jak to jest, że niektórzy ludzie są doskonale zorganizowani, potrafią znaleźć czas dla rodziny, przyjaciół, dla swoich pasji i jednocześnie wyróżniają się dużą efektywnością w ...
bosch-problemy-z-podejmowaniem-decyzji-tytulowa-01

Masz problem z podejmowaniem decyzji? Zrób pranie

– Nie mogę już o tym teraz myśleć. Jeśli choć przez chwilę jeszcze będę się nad tym zastanawiać to zwariuję. Pomyślę o tym jutro – ...
polne_kwiaty1000

Julia Heaberlin: „Polne kwiaty” – nowy thriller psychologiczny

„Jestem bohaterką krzykliwych nagłówków i opowiadanych przy ognisku historii o duchach. Jestem jednym z czterech Polnych Kwiatów. Tym, któremu się poszczęściło.”
eb8564b_integra_probaby_eb8562b_-integra_eb8552b_integra_nebi7542baa_eb7532b_integra_13

Kuchenne inspiracje, czyli dlaczego warto wspólnie przygotowywać posiłki?

Gotowanie, choć może być bardzo kreatywną czynnością, nie każdemu sprawia przyjemność. Niezależnie jednak czy lubimy gotować czy nie, jeść trzeba. Stołowanie się na mieście może ...
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI