Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Wróżby Diety

15335063_m(1)
9 czerwca 2014 in Seks by Marta Niedźwiecka

Czułość w związku.Pocałunki

Dziś zapatrzyłam się na parę całującą się na przystanku tramwajowym. Siedziałam w samochodzie, który stał na światłach i gapiłam się w zachwycie na dwójkę namiętnie okazującą sobie uczucie. Do rozsądku przywołały mnie liczne odgłosy klaksonów, w końcu w Warszawie wszyscy mają bardzo ważne sprawy do załatwienia. Jechałam sobie i myślałam o sztuce pocałunku.

Strefa zakupów - odwiedź Butik.zwierciadlo.pl

Dla naukowców sprawa jest dość prosta. Kontakt usta – sutek oraz usta – usta jest jednym z pierwszych sygnałów, jakie niemowlę odbiera od matki, upewnianie o tym, że przetrwa, że jest bezpieczne, karmione i kochane. Na poziomie ciała uczymy się, że ten kontakt jest wyjątkowy, intymny, bardziej nawet – związany z przetrwaniem. Oczywiście, całowanie jest zdrowe – porusza liczne mięśnie twarzy, wymiana śliny działa lepiej niż guma do życia, spala jakieś dwie kalorie na minutę. Gdyby tylko to decydowało o powodzeniu dobrego pocałunku bralibyśmy ślub z naszymi szczoteczkami do zębów.

Co jest takiego w całowaniu, że czujemy jakbyśmy się roztapiali, a świat rozpuszczał się razem z nami? W zasadzie zwykła rzecz, a może obudzić prawdziwy żar namiętności lub przeciwnie, cały ogień zamienić w parę, która znika, zabierając ze sobą naszą chuć. Całowanie to bardzo wnikliwe śledztwo. Jesteśmy najbliżej drugiej osoby jak można być przed nawiązaniem relacji seksualnej. Wąchamy, dotykamy, całe nasze ciało zamienia się w odbiornik bodźców, które zadecydują o losach tego konkretnego spotkania.

Pocałunki to także początek sensualnej podróży. Gdy całujemy się z osobą budzącą nasze pożądanie, emocje, pocałunek to gorąca obietnica tego, co może się wydarzyć. Zawiera w sobie całą tajemnicę relacji, inicjowanie zmysłowego kontaktu, który szybko przeradza się w przyjemność płynącą przez całe ciało. To też fenomen całowania, że nie dotyczy ono samych ust. Ani nie musi być realizowane tylko w kontakcie usta – usta. Pocałunek jest prosty i dostępny, a jednocześnie ma zdolność zabrania nas w zupełnie nowe przestrzenie.Przenosi z przyziemności do wyjątkowości.

Wiemy doskonale, kiedy całowanie jest kiepskie. Gdy szum w naszej głowie nie cichnie, gdy nadal myślimy o liście zakupów, obowiązkach. Nie czujemy się porwani przez doświadczenie. Dobre całowanie jest niemal jak medytacja. Relaksuje, ale dodaje energii, ucisza nasz umysł tak, że w całości odbieramy rozkosz i stąd bierze się to odczucie „roztapiania”. Jesteśmy cali czynnością całowania, co stanowi ideał obecności i uważności.

Niezależnie, czy całuje się para świeżo zapoznanych kochanków czy długoletnia para, ośrodki przyjemności w ich mózgach zostają aktywowanie i rozpoczyna się taniec hormonów. Od razu wiemy, że to właśnie to. Euforia, namiętność, odczucie rozluźnienia i rozkoszy, tego szukamy. Osobiście uwielbiam patrzeć na całujące się pary, zwłaszcza wiosną. To na pewno sprawka neuronów lustrzanych. Sprawdźcie, może u was też to tak działa.


Strefa zakupów


madrzej-zwierciadlo-baner-900x316

Jaki jest sekret ludzi efektywnych?

Jak to jest, że niektórzy ludzie są doskonale zorganizowani, potrafią znaleźć czas dla rodziny, przyjaciół, dla swoich pasji i jednocześnie wyróżniają się dużą efektywnością w ...
bosch-problemy-z-podejmowaniem-decyzji-tytulowa-01

Masz problem z podejmowaniem decyzji? Zrób pranie

– Nie mogę już o tym teraz myśleć. Jeśli choć przez chwilę jeszcze będę się nad tym zastanawiać to zwariuję. Pomyślę o tym jutro – ...
polne_kwiaty1000

Julia Heaberlin: „Polne kwiaty” – nowy thriller psychologiczny

„Jestem bohaterką krzykliwych nagłówków i opowiadanych przy ognisku historii o duchach. Jestem jednym z czterech Polnych Kwiatów. Tym, któremu się poszczęściło.”
eb8564b_integra_probaby_eb8562b_-integra_eb8552b_integra_nebi7542baa_eb7532b_integra_13

Kuchenne inspiracje, czyli dlaczego warto wspólnie przygotowywać posiłki?

Gotowanie, choć może być bardzo kreatywną czynnością, nie każdemu sprawia przyjemność. Niezależnie jednak czy lubimy gotować czy nie, jeść trzeba. Stołowanie się na mieście może ...
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI