Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Wróżby Diety

123rf.com
123rf.com
27 lutego 2015 in Seks by Joanna Godecka

Jak wyrażać uczucia na co dzień?

Walentynkowy czas skłania do wyrażania uczuć, ale przecież nie kocha się tylko od święta.

Strefa zakupów - odwiedź Butik.Zwierciadlo.pl

Dlatego też, gdy minie święto zakochanych, posługiwanie się językiem miłości okazuje się tak samo ważne.

Ukryte emocje

Zacznijmy od tego, czemu zdarza nam się ukrywać swoje emocje? Oto wypowiedź Maćka – 37-letniego architekta: – Zawsze miałem problem z mówieniem kobietom, co do nich czuję. Nie jestem nieśmiały i potrafię nawiązać kontakt. Mogę nawet zaryzykować stwierdzenie, że mam powodzenie. Problem pojawia się dopiero, kiedy w grę wchodzą wyznania. Ile razy powiedziałem „kocham„? Mogę to policzyć na palcach jednej ręki. Mam też jakąś blokadę na wyrażanie pochwał, mówienie kobietom tych rzeczy, które one chciałaby usłyszeć, np. „zależy mi na tobie”, „jesteś cudowna”. Jestem teraz w związku i wciąż borykam się z tym problemem. Nie wiem, jak robią to inni, bo mnie te ciepłe słowa więzną w gardle, mimo że chciałbym je wyrazić – kończy Maciek.

Zazwyczaj ukrywanie uczuć wiąże się ze sposobem, w jaki byliśmy wychowywani. Jeśli w naszym domu panowały zasady dobrej, otwartej komunikacji, nie powinniśmy mieć z nią większych kłopotów. Jesteśmy bowiem przyzwyczajeni do uzewnętrzniania naszych myśli i stanów emocjonalnych, a także przyjmowania takich przekazów od innych osób.

Gdy jednak dorastaliśmy, słysząc w kółko: „nie płacz”, „nie złość się”, „co cię tak śmieszy?”, to przestajemy okazywać nasze odczucia. Nie możemy tego zrobić wybiórczo. W pewnym momencie otwarte mówienie o tym, co czujemy, staje się dla nas trudne.

Jak więc wyrażać dobre uczucia od święta i na co dzień?

Gdy chcesz zdradzić, że się nią/nim interesujesz, nie musisz od razu wyznawać swoich uczuć. To może okazać się nawet nieco onieśmielające dla drugiej strony. Co możesz zrobić?

  1. Interesuj się jej/jego sprawami. Gdy rzucisz „co słychać?” nie zadowalaj się odpowiedzią „wszystko w porządku”, tylko zapytaj o samopoczucie, a jeśli wiesz, że osoba, z którą rozmawiasz, ma jakieś problemy lub ważne sprawy, nawiąż do nich i naprawdę słuchaj.
  2. Oferuj pomoc. Po prostu spytaj: „Czy mogę zrobić coś, aby ci pomóc?” lub też zaoferuj jakąś konkretną rzecz.

Strony: 1 2


Sprawdź promocje na Butik Zwierciadlo.pl

madrzej-zwierciadlo-baner-900x316

Jaki jest sekret ludzi efektywnych?

Jak to jest, że niektórzy ludzie są doskonale zorganizowani, potrafią znaleźć czas dla rodziny, przyjaciół, dla swoich pasji i jednocześnie wyróżniają się dużą efektywnością w ...
bosch-problemy-z-podejmowaniem-decyzji-tytulowa-01

Masz problem z podejmowaniem decyzji? Zrób pranie

– Nie mogę już o tym teraz myśleć. Jeśli choć przez chwilę jeszcze będę się nad tym zastanawiać to zwariuję. Pomyślę o tym jutro – ...
polne_kwiaty1000

Julia Heaberlin: „Polne kwiaty” – nowy thriller psychologiczny

„Jestem bohaterką krzykliwych nagłówków i opowiadanych przy ognisku historii o duchach. Jestem jednym z czterech Polnych Kwiatów. Tym, któremu się poszczęściło.”
eb8564b_integra_probaby_eb8562b_-integra_eb8552b_integra_nebi7542baa_eb7532b_integra_13

Kuchenne inspiracje, czyli dlaczego warto wspólnie przygotowywać posiłki?

Gotowanie, choć może być bardzo kreatywną czynnością, nie każdemu sprawia przyjemność. Niezależnie jednak czy lubimy gotować czy nie, jeść trzeba. Stołowanie się na mieście może ...
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI