Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Księgarnia Sklep Cyfrowy

Tao: energia seksualna, zdrowie i emocje

fot.123rf
25 stycznia 2016 in Seks by Krzysztof Boczek
Taoiści uważają, że dzięki prostym praktykom i odpowiedniej diecie możesz zrównoważyć emocje, wyleczyć problemy zdrowotne i utrzymywać wysoki poziom energii seksualnej. Z Eleną Angel, nauczycielką tantry i tao, rozmawia Krzysztof Boczek.

Jakie jest powiązanie pomiędzy filozofią Tao, naszymi ciałami a energią?

By to wytłumaczyć, muszę krótko opisać powiązania filozofii Taonowoczesną fizyką kwantową. Dzięki niej wiemy, że jeśli przyjrzeć się najmniejszej możliwej cząsteczce, to nie jest ona zawsze tylko cząsteczką materii. Bo czasami zachowuje się jak forma energii. Dlatego naukowcy teraz dywagują: a może materia i energia nie są tak różne od siebie i tylko przechodzą z jednej postaci w drugą? Podczas badań nad najmniejszą cząstką odkryli, że intencje obserwatora lub sam fakt obserwowania mają wpływ na rezultat eksperymentu. Taoiści już dawno to zrozumieli. Materia to dla nich energia, ale w innym stanie. A skoro ciała są także energią, to nasza świadomość może wpływać na nie oraz na kolejną jej formę – emocje. Pracując ze świadomością, np. poprzez medytację, możemy równoważyć się energetycznie i emocjonalnie, a dzięki temu żyć długo, zdrowo i bogato. Bazując na tym, wielu taoistów zainteresowało się powiązaniem ich filozofii z chińską medycyną. Przyjrzeli się wewnętrznym organom człowieka i stworzyli anatomię energii. Dzięki temu zidentyfikowali specyficzne funkcje, jakie posiadają istotne organy ciała. Ale nie tylko fizycznie czy chemicznie, lecz także emocjonalnie. Doszli do wniosku, że zrozumienie emocji i powrót do świadomości poprzez medytację może wytwarzać w naszych organizmach określone reakcje chemiczne. Że postawa i intencja mogą wpływać na nasz stan fizyczny, mentalny oraz naszą osobowość.

Z jakimi emocjami, według taoistów, powiązane są główne organy naszych ciał?

Według filozofii Tao jest pięć podstawowych żywiołów: ogień, woda, ziemia, powietrze/metal i drewno. Są one powiązane z pewnymi właściwościami, kolorami, smakami, emocjami oraz właśnie z głównymi organami w ciele (patrz: ramka). W skrócie: serce to radość, żołądek to poczucie bezpieczeństwa, nerki – spokój, płuca – inspiracja, a wątroba – wielkoduszność. Wykorzystanie tej wiedzy jest dość oczywiste – jeśli mamy problem z jakimś organem, to wpływa to na nasze emocje. Ten problem z kolei możemy zniwelować, stosując odpowiednią dietę, dobraną do smaku, za jaki odpowiada dany organ.

Strony: 1 2 3


Jak utrzymać wakacyjny nastrój przez całe lato?

Okres urlopowy zaczął się na dobre, choć niestety, rzadko spędzamy całe wakacje na wyjeździe. Przez większą część lata chodzimy do pracy próbując poczuć wakacyjny klimat ...

Recepta na lęk? „Pokochaj swoje serce”

„Życie jest zaskakująco proste, gdy przestajemy je komplikować.” mówi Dagmara Skalska w swojej najnowszej książce „Pokochaj swoje serce” i przedstawia sposób na pokonanie lęku.
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI