Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Wróżby Diety

Źrodło zdjęcia: shutterstock
Źrodło zdjęcia: shutterstock
10 września 2015 in Artykuły Sponsorowane, Zdrowie by redakcja

Jelito nadwrażliwe – jak radzić sobie z tym problemem?

Zespół jelita nadwrażliwego to dość powszechnie występująca przewlekła choroba czynnościowa układu pokarmowego, najczęściej dotykająca kobiety. Objawy są niespecyficzne, za to mocno dokuczliwe – biegunki, zaparcia, czy też poczucie dyskomfortu nasilające się po jedzeniu potrafią zdezorganizować nam dzień i uprzykrzyć życie. Co możemy zrobić?

Czym jest ZJN?

ZJN, czyli Zespół Jelita Nadwrażliwego, jest przewlekłą chorobą układu pokarmowego, dotykającą sporą część społeczeństwa, a zwłaszcza kobiety. Schorzenie to zalicza się do czynnościowych – oznacza to, że nie wynika ono z patologicznych zmian w obrębie układu trawiennego, a jedynie z jego nieprawidłowego funkcjonowania np. nadprodukcji śluzu bądź zbyt szybkiego przemieszczania się treści jelitowej. Do dzisiaj nie do końca poznane są przyczyny, dla których dopada nas Zespół Jelita Nadwrażliwego. Wśród czynników sprzyjających zachorowaniu wymienia się m.in. czynniki genetyczne, przebyte infekcje układu pokarmowego i zaburzenia flory jelitowej, a także czynniki psychospołeczne np. stres lub zaburzenia lękowe. Niestety – choroby nie można pozbyć się raz na zawsze. Z pomocą odpowiedniej diety, prowadzenia zdrowego stylu życia oraz starannie dobranego leczenia farmakologicznego można jednak znacznie złagodzić bądź nawet na długi czas całkowicie wyeliminować utrudniające życie objawy ZJN.

Jak rozpoznać ZJN? Poznaj objawy!

Zespół Jelita Nadwrażliwego daje wiele objawów, które czasem lekceważymy – dyskomfort po jedzeniu wiążemy po prostu z przejedzeniem, a częste wypróżnienia lub zaparcia z nieprawidłową dietą. Jeśli jednak przez dłuższy czas zauważamy u siebie znaczącą zmianę rytmu wypróżnień (mniej niż 3 wypróżnienia na tydzień bądź więcej niż 3 na dobę), powinniśmy nie zwlekać z wizytą u specjalisty. Występują trzy rodzaje ZJN – postać zaparciowa, postać biegunkowa, a także postać mieszana. Oprócz zmiany rytmu wypróżnień chorobie towarzyszą też inne objawy. Wśród nich warto wymienić ból brzucha lub dyskomfort, który zmniejsza się po wypróżnieniu, uczucie wzdęcia i gazy, niewłaściwą konsystencję stolca, skurcze brzucha, a także parcie na stolec lub uczucie niepełnego wypróżnienia. Warto wiedzieć, że objawy często nasilają się pod wpływem stresu, ma na nie wpływ także spożywanie niektórych pokarmów.

Jak żyć z Zespołem Jelit Nadwrażliwych?

Dla wielu z nas objawy ZJN są tematem tabu i sprawiają, że przestajemy żyć aktywnie, unikamy kontaktu z ludźmi i zamykamy się w czterech ścianach. To błąd! Pamiętajmy, że z ZJN można skutecznie walczyć. Pierwszym krokiem jest diagnoza lekarska, która pozwoli wykluczyć poważniejsze schorzenia. Następnie lekarz doradzi nam leczenie farmakologiczne lub pomoże dobrać odpowiednią dietę. Warto też sięgać po skuteczne i szybko działające leki rozkurczowe, które świetnie sprawdzą się w przypadku takiej choroby jak zespół jelita drażliwego – np. No-Spa; dzięki zawartości chlorowodorku drotaweryny eliminuje ona ból brzucha różnego pochodzenia, a jednocześnie nie wchodzi w interakcję z innymi lekami. Ważną kwestią jest również unikanie stresu oraz umiejętne rozładowywanie napięć np. poprzez uprawianie sportu czy jogę.

Z Zespołem Jelita Nadwrażliwego nadal możemy żyć aktywnie i cieszyć się każdym dniem. Zamiast poddawać się chorobie i rezygnować z ulubionych zajęć, podejmijmy walkę – zdrowa dieta w połączeniu z odpowiednimi lekami pomogą nam uporać się z problemem.


madrzej-zwierciadlo-baner-900x316

Jaki jest sekret ludzi efektywnych?

Jak to jest, że niektórzy ludzie są doskonale zorganizowani, potrafią znaleźć czas dla rodziny, przyjaciół, dla swoich pasji i jednocześnie wyróżniają się dużą efektywnością w ...
bosch-problemy-z-podejmowaniem-decyzji-tytulowa-01

Masz problem z podejmowaniem decyzji? Zrób pranie

– Nie mogę już o tym teraz myśleć. Jeśli choć przez chwilę jeszcze będę się nad tym zastanawiać to zwariuję. Pomyślę o tym jutro – ...
polne_kwiaty1000

Julia Heaberlin: „Polne kwiaty” – nowy thriller psychologiczny

„Jestem bohaterką krzykliwych nagłówków i opowiadanych przy ognisku historii o duchach. Jestem jednym z czterech Polnych Kwiatów. Tym, któremu się poszczęściło.”
eb8564b_integra_probaby_eb8562b_-integra_eb8552b_integra_nebi7542baa_eb7532b_integra_13

Kuchenne inspiracje, czyli dlaczego warto wspólnie przygotowywać posiłki?

Gotowanie, choć może być bardzo kreatywną czynnością, nie każdemu sprawia przyjemność. Niezależnie jednak czy lubimy gotować czy nie, jeść trzeba. Stołowanie się na mieście może ...
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI