Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Wróżby Diety

6 czerwca 2014 in Kultura by Katarzyna Wąs

Bownik, „Urna” – wystawa w Pałacu Rzeczypospolitej

W gmachu Biblioteki Narodowej na placu Krasińskich można zobaczyć niezwykłą fotografię Bownika. Artysta wizualny utrwalił bezpowrotnie rozpadający się w pył zarys stronic przedwojennych księgozbiorów. Pracę można oglądać tylko do niedzieli. Warto wybrać się na weekendowy spacer i zetknąć się z zatrzymanym przemijaniem.

Strefa zakupów - odwiedź Butik.Zwierciadlo.pl


W październiku 1944 roku oddział niemieckiego wojska specjalizujący się w niszczeniu dzieł sztuki podpalił składowane w piwnicach Pałacu Krasińskich najważniejsze zbiory książkowe Rzeczypospolitej. W równych stosach, po sam sufit pomieszczeń umieszczone i zabezpieczone zostały przez polskich bibliotekarzy zbiory Biblioteki Krasińskich oraz przywiezione tam inne niezwykle cenne księgozbiory m.in. z Biblioteki Narodowej i Biblioteki Uniwersyteckiej. Wejścia do lochów zostały zastawione, tak by składowiska książek nie były widoczne dla wroga. Ciasno ułożone książki wydawały się bezpieczne, gdyż papier pali się niełatwo, a dodatkowo przykryte grubymi sklepieniami piwnic były chronione przed walącym się budynkiem.

Gdy po zakończeniu działań wojennych badacze mogli wejść do podziemi, ich oczom ukazał się widok napawający nadzieją, co z precyzją bibliotekarza opisuje jeden z uczestników dramatycznego odkrycia, Bohdan Korzeniewski w tytule „Książki i ludzie”. Zbiory wydawały się nienaruszone. Księgi dalej stały w równych rzędach, jedynie nieco niższych. Po bliższym podejściu i podmuchu powietrza rozpoczął się proces znikania. Woluminy zamieniały się w pył. Książki nie spaliły się, a spopieliły, zachowując tymczasowo jeszcze swój dawny kształt. Polska kolekcja stała się wypalonym popiołem. Misternie zebrana część trafiła do urny jako symbol bezpowrotnie utraconych skarbów.

Urna z prochami znajduje się w sercu księgozbioru w budynku Biblioteki Narodowej przy placu Krasińskich. Zachowany zarys stronic z każdym lekkim ruchem powoli znika, a popiół się osypuje. Widok jeszcze istniejących kart zachował znany artysta Bownik. Długie eksperymenty z czasem naświetlania pozwoliły mu wybrać okres najodpowiedniejszy. Sam nazwał go spotkaniem pomiędzy procesem zachodzącym wewnątrz urny a czasem zewnętrznym, czyli działaniem artysty. Niezwykła prostota zdjęcia przykuwa wzrok. Oko bada poszczególne detale na wielkoformatowym wydruku, pięknie wyeksponowanym w pustej sali biblioteki.

Bownik. „Urna”, wystawa czynna do 8 czerwca 2014, godz.: 12.00 – 20.00
Biblioteka Narodowa, Pałac Rzeczypospolitej Plac Krasińskich 3/5, Warszawa

http://starter.org.pl/2014/05/bownik-urna/


Sprawdź promocje na Butik Zwierciadlo.pl

madrzej-zwierciadlo-baner-900x316

Jaki jest sekret ludzi efektywnych?

Jak to jest, że niektórzy ludzie są doskonale zorganizowani, potrafią znaleźć czas dla rodziny, przyjaciół, dla swoich pasji i jednocześnie wyróżniają się dużą efektywnością w ...
bosch-problemy-z-podejmowaniem-decyzji-tytulowa-01

Masz problem z podejmowaniem decyzji? Zrób pranie

– Nie mogę już o tym teraz myśleć. Jeśli choć przez chwilę jeszcze będę się nad tym zastanawiać to zwariuję. Pomyślę o tym jutro – ...
polne_kwiaty1000

Julia Heaberlin: „Polne kwiaty” – nowy thriller psychologiczny

„Jestem bohaterką krzykliwych nagłówków i opowiadanych przy ognisku historii o duchach. Jestem jednym z czterech Polnych Kwiatów. Tym, któremu się poszczęściło.”
eb8564b_integra_probaby_eb8562b_-integra_eb8552b_integra_nebi7542baa_eb7532b_integra_13

Kuchenne inspiracje, czyli dlaczego warto wspólnie przygotowywać posiłki?

Gotowanie, choć może być bardzo kreatywną czynnością, nie każdemu sprawia przyjemność. Niezależnie jednak czy lubimy gotować czy nie, jeść trzeba. Stołowanie się na mieście może ...
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI