Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Wróżby Diety

mat.Zacheta/ fot. Marek Krzyżanek, CC BY-SA
mat.Zacheta/ fot. Marek Krzyżanek, CC BY-SA
26 sierpnia 2014 in Kultura by Katarzyna Wąs

Ciekawe wystawy w Warszawie. Victor Man „Zephir” w Zachęcie

Zachęta zafundowała nam prawdziwą ucztę na lato. Każda z prezentowanych wystaw jest zupełnie inna. Dotyczy różnych okresów, prezentuje zróżnicowane dziedziny artystyczne, posługuje się odmiennymi mediami. Przez ostatnie dni sierpnia można jeszcze zobaczyć ekspozycję malarstwa Victora Mana. Zdecydowanie warto to zrobić!

Strefa zakupów - odwiedź Butik.Zwierciadlo.pl

Victor Man (1974) jest rumuńskim artystą tworzącym i mieszkającym w Berlinie i Cluj. W tym roku otrzymał nagrodę Artysty Roku przyznaną po raz piąty przez Deutsche Bank. Laureat wybierany jest spośród grona artystów o znaczącym dorobku, wytyczających nowe formalne i ideowe szlaki w sztuce. Organizatorzy prezentują jego prace na indywidualnej wystawie w KunsHalle w Berlinie. Każdej prezentacji towarzyszy katalog.

Aktualnie obrazy Mana pokazywane są w Zachęcie. Ascetyczny sposób podania prac skłania widza do skupienia uwagi na detalach. Przyjęcia pewnego rodzaju powagi, podobnego zwiedzaniu kościołów, gdy wypada zachować ciszę. Obrazy wiszą w dużych odległościach od siebie, tworząc mniejsze grupy lub układy pojedynczych wizerunków. Powolne przechodzenie od jednego do drugiego daje nam czas na wpatrzenie się w dziwne wizerunki postaci o pustych spojrzeniach, zwykłe przedmioty nabierające wartości archetypicznych, mieszańców o człekokształtnych ciałach.

Malarstwo Mana porusza tematy tożsamości współczesnego człowieka. Jego hybrydyczności, zanikania wyraźnych granic płciowości, wymykania się starym regułom. Opowiada o zmienności cech zewnętrznych przy zachowaniu spójności indywidualnej. Artysta sięga po figury znane z historii, sztuki i literatury. Miesza je, wzbogacając o wątki autobiograficzne. Jego prace są niczym totemy. Mocne i trudne do podwarzenia swojej zasadności.

Prezentacja w Zachęcie jest niewielka, zajmuje tylko jedną salę. Zawiera jednak esencję konceptu Mana, który warto pozać.

 „Victor Man. Zephir, Zachęta Narodowa Galeria Sztuki, 8.07-31.08.2014


Sprawdź promocje na Butik Zwierciadlo.pl

madrzej-zwierciadlo-baner-900x316

Jaki jest sekret ludzi efektywnych?

Jak to jest, że niektórzy ludzie są doskonale zorganizowani, potrafią znaleźć czas dla rodziny, przyjaciół, dla swoich pasji i jednocześnie wyróżniają się dużą efektywnością w ...
bosch-problemy-z-podejmowaniem-decyzji-tytulowa-01

Masz problem z podejmowaniem decyzji? Zrób pranie

– Nie mogę już o tym teraz myśleć. Jeśli choć przez chwilę jeszcze będę się nad tym zastanawiać to zwariuję. Pomyślę o tym jutro – ...
polne_kwiaty1000

Julia Heaberlin: „Polne kwiaty” – nowy thriller psychologiczny

„Jestem bohaterką krzykliwych nagłówków i opowiadanych przy ognisku historii o duchach. Jestem jednym z czterech Polnych Kwiatów. Tym, któremu się poszczęściło.”
eb8564b_integra_probaby_eb8562b_-integra_eb8552b_integra_nebi7542baa_eb7532b_integra_13

Kuchenne inspiracje, czyli dlaczego warto wspólnie przygotowywać posiłki?

Gotowanie, choć może być bardzo kreatywną czynnością, nie każdemu sprawia przyjemność. Niezależnie jednak czy lubimy gotować czy nie, jeść trzeba. Stołowanie się na mieście może ...
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI