Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Wróżby Diety

22 lipca 2014 in Kultura by Magdalena Kuydowicz

„Ćwiartka raz” – rollercoaster wspomnień Karoliny Korwin Piotrowskiej

Druga książka znanej dziennikarki to subiektywny przegląd wydarzeń kulturalnych i społecznych, które spotkały Polaków w ciągu ostatniego ćwierćwiecza. Jak pisze sama autorka, „ ta książka jest o mnie, ale przede wszystkim o tym, co przez te 25 szalonych lat ukształtowało mnie w kraju nad Wisłą jako osobę, która teraz, siedząc w swoim mieszkaniu kupionym na kredyt, który spłacać będę do śmierci, pisze na hipsterskim komputerze, przedstawiając bezczelnie subiektywną wersję świata. Mojego świata. Filmów, piosenek, płyt, książek, gazet, komiksów, programów telewizyjnych i radiowych, gadżetów, diet, nałogów, celebrytów, gwiazd i innych zjawisk…”.

Strefa zakupów - odwiedź Butik.Zwierciadlo.pl

Karolina Korwin Piotrowska znana jest z ciętego języka i dużej wiedzy. Umie i chce  dotrzeć do źródeł wielu ciekawych historii, o których coś wiemy, coś tam słyszeliśmy, ale nie znamy ich genezy. Sama nieustannie czyta, ogląda, porównuje i zapamiętuje dla siebie, to co uważa za słuszne i warte zapamiętania. I z tej wiedzy robi cenny użytek na kartach swojej 800-stronicowej książki. Drugą, obok właśnie niebywałej ilości informacji, zaletą „Ćwiartki” jest żywy język, dzięki któremu kolejne sekwencje „połyka się” , a ochota na lekturę nie słabnie aż do ostatniej strony. Sądzę, że to dlatego, iż sama autorka miała wielka frajdę przy przypisaniu i całkowitą wolność w wyborze  tematów, bo trzeba pamiętać, że to nie encyklopedia ani praca naukowa.

„ (…) Bardzo bym chciała, aby była dla Was jak fenomenalny rollercoaster wspomnień. Czysta przyjemność. Jak dobry seks, dobre wino, dobra myśl. To jest mój subiektywny dowód na to, że bardzo było warto zrobić parę – albo i więcej – rzeczy, i nie mamy powodu do kompleksów w wielu dziedzinach. A że jestem bezczelna, mam ego jak Pałac Kultury albo Wawel, wszystko będzie z mojej perspektywy. A co!”

Podczas przygotowywania książki dziennikarka spędziła długie miesiące w bibliotece uniwersyteckiej na iście benedyktyńskiej dokumentacji, a potem pracowała w domu, układając wyszukane ciekawostki  w przemyślane sekwencje tematyczne. W efekcie powstała prawdziwa ściąga dla researcherów: Historia pierwszych komercyjnych rozgłośni radiowych w Polsce? Proszę bardzo!  Kino lat 90.? Jest. Laureaci telewizyjnych Wiktorów? A jakże! Są także sesje zdjęciowe pierwszych polskich celebrytów bez sztucznej stylizacji  – proste, prawie prywatne zdjęcia domowe, na których widać zmarszczki na twarzy i zagniecenia materiału. Warto zobaczyć, jak wiele się zmieniło od tamtych czasów!

Szczerze tę książkę polecam wszystkim, którzy o tych ostatnich 25 latach wolności myślą, i tym, dla których historia najnowsza nie jest obojętna, a boją się tego co ja – zapominania. Lubię mieć pod ręką wspomnienia ważnych spraw spisane przez ludzi. Zaspokajają moją potrzebę uczestniczenia w polskiej rzeczywistości. „Ćwiartka raz”  to jeden z takich tytułów.

„Ćwiartka raz”, Karolina Korwin Piotrowska, Prószyński i S-ka, 2014, s.800Strefa zakupów


madrzej-zwierciadlo-baner-900x316

Jaki jest sekret ludzi efektywnych?

Jak to jest, że niektórzy ludzie są doskonale zorganizowani, potrafią znaleźć czas dla rodziny, przyjaciół, dla swoich pasji i jednocześnie wyróżniają się dużą efektywnością w ...
bosch-problemy-z-podejmowaniem-decyzji-tytulowa-01

Masz problem z podejmowaniem decyzji? Zrób pranie

– Nie mogę już o tym teraz myśleć. Jeśli choć przez chwilę jeszcze będę się nad tym zastanawiać to zwariuję. Pomyślę o tym jutro – ...
polne_kwiaty1000

Julia Heaberlin: „Polne kwiaty” – nowy thriller psychologiczny

„Jestem bohaterką krzykliwych nagłówków i opowiadanych przy ognisku historii o duchach. Jestem jednym z czterech Polnych Kwiatów. Tym, któremu się poszczęściło.”
eb8564b_integra_probaby_eb8562b_-integra_eb8552b_integra_nebi7542baa_eb7532b_integra_13

Kuchenne inspiracje, czyli dlaczego warto wspólnie przygotowywać posiłki?

Gotowanie, choć może być bardzo kreatywną czynnością, nie każdemu sprawia przyjemność. Niezależnie jednak czy lubimy gotować czy nie, jeść trzeba. Stołowanie się na mieście może ...
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI