Film „Wróg” – Jake Gyllenhaal w poszukiwaniu tożsamości

materiały prasowe

„Wróg” oparty na powieści „Podwojenie” noblisty José Saramago to thriller z Jakiem Gyllenhaalem (Zodiak, Labirynt) w głównej roli, eksplorujący mroczne zakamarki ludzkiej podświadomości.
Denis Villeneuve – twórca głośnego „Labiryntu” w swoim nowym filmie zabiera widzów w niepokojącą podróż do świata, w którym to, co prawdziwe, przenika się ze zmyślonym, to, co znane, okazuje się zupełnie obce. Aż do samego finału, który nawiedzał będzie widzów jeszcze długo po seansie.

reklama

Sterylne mieszkanie, beznamiętny seks z dziewczyną, wyuczony na pamięć wykład z historii totalitaryzmu – tak wygląda życie Adama (Jake Gyllenhaal). Pełne rutyny i monotonne.

Pewnego dnia ogląda polecony mu przez znajomego film, w którym zauważa znajomą twarz. Swoją własną. Podobieństwo jest tak uderzające, że Adam postanawia dowiedzieć się czegoś więcej o identycznie wyglądającym mężczyźnie. Anthony (Jake Gyllenhaal), aktor z filmu, jest nie tylko łudząco podobny fizycznie, ale także ucieleśnia wszystkie najgłębiej skrywane pragnienia Adama. Halucynacja? Wyrafinowana pułapka? Osobliwy zbieg okoliczności? A może alternatywny wariant losu?

U boku Jake’a Gyllenhaala w filmie zagrały Mélanie Laurent („Niebo nad Paryżem”, „Iluzja”) oraz Isabella Rossellini („Dzikość serca”, „Bez skrupułów”).