Grand Prix Docs Against Gravity dla „Ostatniego w Aleppo”

Millennium Docs Against Gravity

W Konkursie Głównym festiwalu Millennium Docs Against Gravity zwyciężył obraz „Ostatni w Aleppo”, wyróżnienia otrzymały dwa filmy: „Dobry listonosz” oraz „Safari”.
Zwycięski film otrzymał Grand Prix oraz 8 000 euro. Nagroda jest ufundowana przez Mecenasa Festiwalu: Bank Millennium. Jury w składzie Agnieszka Traczewska, Mariusz Grzegorek oraz Jan P. Matuszyński uzasadniło wybór „Ostatniego w Aleppo” (reż.Feras Fayyad) w następujący sposób: „Film, który nas najbardziej dotknął, pokazuje nie tylko wielki dramat w pozornie odległej części świata, ale przede wszystkim ludzi, którzy przyjmują bohaterską postawę zamiast uciekać przed przytłaczającym ich zagrożeniem. Ich walka o zachowanie człowieczeństwa zmusza nas do postawienia sobie pytania o granice poświęcenia siebie dla innych oraz zaangażowania w konflikty, które zdają się nas nie dotyczyć”.

Grand-Prix to nie jedyna nagroda przyznawana podczas Festiwalu Filmowego Millennium Docs Against Gravity. Pozostałe otrzymali:
„Dom rodzinny”, reż. Tala Hadid – Nagroda Fiction/Non-Fiction

Piotr Stasik za „21 x Nowy Jork” – Nagroda dla najlepszego reżysera w konkursie Fiction/Non-Fiction:

Valentijn Dhaenens i Guido Hendrikx za film „Obcy w raju” – Nagroda za najlepszą współpracę aktora i reżysera w konkursie Fiction/Non-Fiction