Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Wróżby Diety

30 września 2015 in Kultura by redakcja

Jedna kobieta, dwa światy, dwie historie. Magiczna powieść Jo Walton

Ile jest światów? Jeden? Dwa? Nieskończenie wiele? Czy istnieje taki, w którym znalazłaby jednocześnie szczęście i pokój? – oto, o czym myśli sędziwa, blisko dziewięćdziesięcioletnia Patricia w przebłyskach jasności coraz bardziej pogrążonego w demencji umysłu.

Strefa zakupów - odwiedź Butik.Zwierciadlo.pl

Podwójne życie PatKim była wcześniej? Tricią, która wyszła za Marka, rok po roku rodziła mu dzieci, dając się stłamsić jako zamknięta w domu żona w czasach, gdy mężczyzna był panem wszystkiego? Czy wiodła życie Pat – niezależnej, spełnionej zawodowo, związanej wielką miłością z drugą kobietą, z Bee, i wychowującą inne dzieci: troje swoich oraz córeczkę Bee, urodzonych dzięki umowie z ich wspólnym przyjacielem?

W kapitalnej, zaskakującej i życiowo mądrej powieści Jo Walton splatają się dwie opowieści o dwóch możliwych życiach tej samej bohaterki, ale i każdej kobiety sprzed rewolucji feministycznej.

W pierwszym żyje zgodnie z normami, obowiązującymi w jej czasach, w połowie dwudziestego wieku. Choć świetnie wykształcona, gdy wychodzi za mąż za Marka, musi porzucić pracę zawodową – mężatki nie mogły uczyć w szkole. Przed kolejną ciążą bardziej obawia się… niemiłego poczęcia – seks był tematem tabu i nic o nim nie wiedziała – niż samego porodu. Mąż, student tej samej uczelni, robi karierę, a ona najwyżej może przepisywać na maszynie jego teksty.

W swym życiu alternatywnym odrzuca oświadczyny Marka, wyjeżdża w świat, poznaje ukochane Włochy i… ukochaną kobietę, dającą jej poczucie bezpieczeństwa i nie hamującą jej rozwoju, mającą świadomość, że przecież kobiety nieustannie dokonują rzeczy wielkich, ale spotykają się z lekceważeniem i umniejszaniem swoich zasług. Pat pisze więc popularne przewodniki turystyczne po włoskich miastach, działa w organizacjach na rzecz pokoju, próbując jednocześnie chronić swą niekonwencjonalną rodzinę i miłość przed krzywdzącym prawem: gdy Bee znajdzie się w szpitalu, będzie problem, by ją odwiedzić.

„Podwójne życie Pat” to tyleż frapująca zabawa w „co by było, gdyby”, ile uważna kronika zmian, jakie dokonały się w naszej obyczajowości i mentalności ostatnich dziesięcioleci, od wychowania przez pigułkę antykoncepcyjną po wszelkich rodzajów tolerancję, rozpisana na trzy pokolenia.

A co by było, gdyby… w czasie kryzysu kubańskiego jednak wybuchła bomba nuklearna, niszcząc Kijów i Miami, gdyby to Rosjanie, nie Amerykanie, pierwsi wylądowali na Księżycu i gdyby w połowie lat siedemdziesiątych weszły do Polski sowieckie wojska? Jo Walton, niby na marginesie, kreśli bowiem jeszcze jedną brawurową „fiction”, tym razem polityczną. W ten sposób dwie Patricie żyją także w dwóch różnych światach zewnętrznych… Czy to możliwe, by obie, nie tylko ta druga, przeżyły godne i pełne sensu życie?

Jo Walton otrzymała nagrodę Johna W. Campbella za najlepszy debiut w 2002 roku i World Fantasy Award za powieść „Tooth and Claw” w 2004 r. Inne jej książki to opisująca historię alternatywną trylogia „Small Change”, złożona z tomów „Farthing”, „Ha’penny” i „Half a Crown”. Za powieść „Wśród obcych” otrzymała nagrody Hugo i Nebula. Jo Walton prowadzi bloga na papersky.livejournal.com oraz pisze felietony w Tor.com. Pochodzi z Walii, mieszka w Montrealu.

„Podwójne życie Pat”, Jo Walton, Świat Książki, Warszawa 2015


Strefa zakupów


madrzej-zwierciadlo-baner-900x316

Jaki jest sekret ludzi efektywnych?

Jak to jest, że niektórzy ludzie są doskonale zorganizowani, potrafią znaleźć czas dla rodziny, przyjaciół, dla swoich pasji i jednocześnie wyróżniają się dużą efektywnością w ...
bosch-problemy-z-podejmowaniem-decyzji-tytulowa-01

Masz problem z podejmowaniem decyzji? Zrób pranie

– Nie mogę już o tym teraz myśleć. Jeśli choć przez chwilę jeszcze będę się nad tym zastanawiać to zwariuję. Pomyślę o tym jutro – ...
polne_kwiaty1000

Julia Heaberlin: „Polne kwiaty” – nowy thriller psychologiczny

„Jestem bohaterką krzykliwych nagłówków i opowiadanych przy ognisku historii o duchach. Jestem jednym z czterech Polnych Kwiatów. Tym, któremu się poszczęściło.”
eb8564b_integra_probaby_eb8562b_-integra_eb8552b_integra_nebi7542baa_eb7532b_integra_13

Kuchenne inspiracje, czyli dlaczego warto wspólnie przygotowywać posiłki?

Gotowanie, choć może być bardzo kreatywną czynnością, nie każdemu sprawia przyjemność. Niezależnie jednak czy lubimy gotować czy nie, jeść trzeba. Stołowanie się na mieście może ...
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI