Miesiąc Fotografii w Krakowie

http://photomonth.com/

Rozpoczęła się 12. edycja Miesiąca Fotografii w Krakowie. Festiwal potrwa od 15 maja do 15 czerwca. Czasu na zwiedzenie wszystkich wystaw jest więc dużo. Poza programem wystawienniczym wiele organizatorzy przygotowali wiele atrakcji, dlatego warto na bieżąco śledzić kalendarz

Tegoroczna edycja pod hasłem „Re: Search” pod opieką kuratorką amerykańskiego fotografa i badacza Aarona Schumana koncentrować się będzie, jak zapowiadają informacje prasowe, na związkach wiedzy i fotografii. Na program główny złoży się 9 wystaw prezentowanych w galeriach i instytucjach kulturalnych Krakowa.

W Galerii Starmach do obejrzenia będą „Ostatnie obrazy” Trevora Paglena, stanowiące próbę zamknięcia historii ludzkości w 100 fotografiach, które zostały wysłane na dysku na orbitę. „Lektury” Clare Strand w Muzeum Narodowym w Krakowie w Kamienicy Szołayskich to gra z konwencją fotografii kryminalistycznej i paranaukowej, natomiast stricte naukowe wykorzystanie zdjęć w badaniach, a dokładnie ich rola w procesach ścigania przemocy – w Galerii Pauza na wystawie „Estetyka forensyczna”. Eksperymentem ze znaczeniem fotografii jest również „Promieniowanie” Wojciecha Nowickiego w Muzeum Manggha. Kurator zestawia ze sobą naukowe zdjęcia różnych dziedzin, które pozbawione pierwotnego kontekstu, nabierają zupełnie nowych znaczeń. Miłośników wizualnej eseistyki prasowej zainteresuje wystawa Walkera Evansa w Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie, na której pokazane są jego zdjęcia dla awangardowych wydawnictw artystycznych i znanych pism jak chociażby „Vogue”. W MOCAK-u również wystawa Taryn Simon „Kolekcja obrazów”, na której artystka analizuje zależności interpretacji fotografii w zależności od ich zestawień z innym wizerunkami. Największą zagadkę stanowi wystawa Jasona Fulforda „Hotel Oracle”, czyli wyrocznia – obiekt widmo pojawi się również w Krakowie. Aby go odnaleźć, należy wysłuchać artysty i podążać za jego wskazówkami. Kurator programu głównego osobiście zajął się wystawą w Muzeum Etnograficznym. Projekt jest niezwykle osobisty, bo opowiadający o jego polskich korzeniach. Aaron Schuman z perspektywy „obcego” obiektywnym okiem analizuje polską kulturę i jej sposób reprezentowania w muzeum.

Sekcja eksperymentalna przygotowana przez Kubę Woynarowskiego zapowiada się faktycznie niecodziennie, ponieważ do badania fotografii zostaną zaangażowane wszystkie zmysły. „Oddźwięki” prezentowane w Bunkrze sztuki to przestrzeń badawcza ludzkiej percepcji, ale również „sprawdzania”, czym jest fotografia.

Świeże ujęcie fotografii można śledzić na wystawach sekcji ShowOff obejmującej 8 ekspozycji młodych twórców wybranych przez doświadczone jury spośród setek nadesłanych zgłoszeń.

Wszystkie informacje zebrane i opisane są w podręcznych folderach zawierających mapki całego festiwalu. Bardziej dociekliwi znajdą odpowiedzi w biurze festiwalowym mieszczącym się w Bunkrze Sztuki w samym centrum miasta. Aktualności i dłuższe opisy dostępne na stronie Miesiąca Fotografii.

Wystawy, spotkania mistrzowskie, warsztaty i pokazy filmów… Kraków przez ten miesiąc fotografią żyje.