Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Księgarnia Sklep Cyfrowy

Najciekawsze książki tej wiosny

fot. shutterstock
27 kwietnia 2016 in Kultura by redakcja
Uczeni od lat prześcigają się w odkrywaniu kolejnych korzyści płynących z regularnego czytania książek. Trudno jednak nie zauważyć, że największą zaletą lektury jest… sama przyjemność z niej płynąca. Jakim książkom warto przyjrzeć się tej wiosny?

Według księgarzy chętnie sięgamy po literaturę faktu (w tym biografie i reportaże), a także kryminały. Informację tę potwierdzają dane statystyczne: „Na naszej liście 15 najlepiej sprzedających książek aż 5 to literatura faktu, 20% natomiast stanowią kryminały” – mówi Aleksandra Jarośkiewicz, Dyrektor E-Commerce księgarni Matras.pl.

Historie, które napisało życie

Na listach bestsellerów od dłuższego czasu pierwsze miejsca zajmują książki zmarłego niedawno księdza Jana Kaczkowskiego. Tematy, które poruszał, nie są łatwe, jednak potrafił pisać o nich prosto, bez patosu, a zarazem w poruszający sposób. Jego ostatnia książka zatytułowana „Grunt pod nogami” zaledwie w kilka tygodni od premiery rozeszła się w aż 100 tys. egzemplarzy.

Spośród nowości polecić można także poruszający wywiad-rzekę z Ewą Berbeką, żoną zmarłego podczas wyprawy na Broad Peak Macieja Berbeki. Rozmowa przeprowadzona przez Beatę Sabałę-Zielińską opatrzona została wymownym tytułem „Jak wysoko sięga miłość?”.

Od lat uwagę czytelników przyciągają również biografie gwiazd filmowych. Jeśli interesujemy się polskim filmem, pozycję obowiązkową stanowi książka „Już taki jestem zimny drań” pióra Ryszarda Wolańskiego, opisująca losy Eugeniusza Bodo. Życiorys tego słynnego aktora okresu międzywojennego dodatkowo popularyzuje ostatnio serial telewizyjny. Filmową fabułę można zatem skonfrontować z książkową wersją historii życia tego artysty. Na gruncie biografii międzynarodowych ogromną popularnością cieszy się z kolei książka „Audrey w domu” – wspomnienia o Audrey Hepburn, które spisał jej syn, Luca Dotti.

Magia powieści

Jedną z największych sensacji bieżącego roku stanowi „Historia pszczół” Mai Lunde, która właśnie wchodzi na polski rynek. Jeszcze przed premierą prawa do tłumaczenia zakupiły wydawnictwa z 15 krajów. Powieść napisana została z ogromnym rozmachem, a akcja rozgrywa się w trzech epokach: w latach 1857, 2007 i 2098.

Inną powieścią, również wykorzystującą motyw zwierzęcy, jest „Krocząc w ciemności” Leonie Swann. Najnowsza książka autorki bestsellerowej serii „owczych” kryminałów („Sprawiedliwość owiec” i „Triumf owiec”) to zdumiewająca, nieco surrealistyczna opowieść o losach… tresera pcheł.

Miłośnikom opowieści o trudnej miłości z nowości wydawniczych polecić można z kolei „Ugly Love” Hoover Colleen lub wydaną właśnie „Zemstę” Katarzyny Michalak.

Strony: 1 2


Uwaga konkurs! Przywróć młody wygląd na dłużej – wygraj zabieg preparatem Facetem w klinice Estetica Nova!

Atrakcyjna, młodo wyglądająca twarz to pragnienie większości z nas. Szeroki wybór oferty zabiegów anti-aging sprawia, że coraz więcej kobiet korzysta z możliwości niechirurgicznego poprawienia urody, ...

Konkurs z okazji Dnia Matki: Ministerstwo Dobrego Mydła

Każdego dnia, kiedy otwieramy naszą małą pracownię, myślimy nie tylko o tym, co danego dnia mamy do zrobienia, ale i o produktach, które jeszcze nie ...

KONKURS Quiosque „Podziękuj Mamie”

Maj to jeden z najpiękniejszych miesięcy w roku. Wszystko wokół budzi się do życia i rozkwita. W tym czasie jest także wyjątkowe święto - ...
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI