Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Wróżby Diety

21 września 2016 in Kultura by redakcja

Performans „Nie wszystko może się zdarzyć”

„Anything Cant Happen” Cary Benedetto w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie.

Strefa zakupów - odwiedź Butik.Zwierciadlo.pl

invitefinalMuzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie zaprasza na performans amerykańskiej artystki Cary Benedetto „Nie wszystko może się zdarzyć”, który otworzy jesienny sezon i cykl „Na końcu języka. Performans i wojna słów” w Muzeum.

Performans oparty jest na formacie przyjęcia wernisażowego, na które wstęp jest możliwy jedynie po uprzednim potwierdzeniu uczestnictwa, przez wysłanie wiadomości na adres RSVP@artmuseum.pl. Każdy z elementów tego przyjęcia jest szczegółowo wyreżyserowany przez artystkę – od powiadomień na stronie internetowej, przez system pytań i odpowiedzi towarzyszących każdemu zgłoszeniu, po gesty i kwestie „obsługi” przyjęcia, w którą to rolę wcielą się wolontariusze i współpracownicy artystki.

Performans Cary Benedetto jest próbą wykorzystania instytucji jako narzędzia krytyki relacji władzy, a także próbą zastanowienia się nad kwestiami „dostępu”, tym, jak artyści i pracownicy seksualni charakteryzują pracę, a także jak język i działanie mogą nas zmienić. Jest on również próbą stworzenia miejsca bezpiecznego dla słabych i zmarginalizowanych – kobiet, osób transpłciowych, a także pracownic seksualnych, dla tych wszystkich, którzy w społeczeństwie często nie mogą czuć się bezpiecznie. Język, tłumaczenia, rozmowy i wymiana mejlowa, a także wznoszone w czasie performansu toasty na cześć kobiet i sztuki, są częścią zaproponowanej przez artystkę praktyki troski. Składa się nań również spontaniczna wymiana pomiędzy uczestnikami zdarzenia, ich wypowiedziami i gestami. Każdy moment tego otwarcia–performansu jest jednocześnie wymianą pomiędzy uczestnikami wydarzenia i próbą otworzenia języka na innego rodzaju słuchanie i na innego rodzaju wrażliwość. Jest próbą zbadania, jak używamy języka i jak troszczymy się o siebie nawzajem. Jest ono wreszcie próbą uzmysłowienia sobie, że jeszcze „wszystko może się zdarzyć”

W performansie weźmie udział Mia von Matt, artystka dźwięku mieszkająca w Berlinie. W pracy wykorzystane zostaną fragmenty utworów literackich Witolda Gombrowicza i Wirginii Woolf, a także cytaty z tekstów teoretycznych Judith Butler.

Piątek 23 września 2016, godz. 20.30
Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie
Pańska 3, 00-124 Warszawa

wstęp wolny

www.artmuseum.pl

Cara Benedetto (ur. 1979) jest artystką wizualną i pisarką. Jej prace były pokazywane m.in. w Museum of Contemporary Art w Cleveland, Ohio; Night Gallery, Los Angeles; Chapter NY, Nowy Jork; Young Art Gallery, Los Angeles; Taxter and Spengemann, Nowy Jork; i Metro Pictures, Nowy Jork. Jesienią artystka weźmie udział w kolejnej edycji wystawy „Take Me (I’m Yours)” organizowanej przez Hansa Ulricha Obrista w nowojorskim Jewish Museum. Benedetto jest autorką „Burning Blue”, powieści erotycznej opublikowanej w 2015 roku przez Badlands Unlimited w serii „New Lovers”, oraz eksperymentalnego romansu „The Coming of Age” (2014). Jest także redaktorką „Contemporary Print Handbook”, podręcznika grafiki dla Uniwersytetów, który ukaże się w tym roku. Jej teksty były publikowane przez „Badlands”, „C Magazine”, „Sleek Magazine”, „Area Sneaks”, „Qui Parle”, „The Third Rail” i „Halmos”. Ukończyła studia MFA na nowojorskim Columbia University. Jest profesorką print media na Virginia Commonwealth University w Richmond, w stanie Wirginia.


Strefa zakupów


madrzej-zwierciadlo-baner-900x316

Jaki jest sekret ludzi efektywnych?

Jak to jest, że niektórzy ludzie są doskonale zorganizowani, potrafią znaleźć czas dla rodziny, przyjaciół, dla swoich pasji i jednocześnie wyróżniają się dużą efektywnością w ...
bosch-problemy-z-podejmowaniem-decyzji-tytulowa-01

Masz problem z podejmowaniem decyzji? Zrób pranie

– Nie mogę już o tym teraz myśleć. Jeśli choć przez chwilę jeszcze będę się nad tym zastanawiać to zwariuję. Pomyślę o tym jutro – ...
polne_kwiaty1000

Julia Heaberlin: „Polne kwiaty” – nowy thriller psychologiczny

„Jestem bohaterką krzykliwych nagłówków i opowiadanych przy ognisku historii o duchach. Jestem jednym z czterech Polnych Kwiatów. Tym, któremu się poszczęściło.”
eb8564b_integra_probaby_eb8562b_-integra_eb8552b_integra_nebi7542baa_eb7532b_integra_13

Kuchenne inspiracje, czyli dlaczego warto wspólnie przygotowywać posiłki?

Gotowanie, choć może być bardzo kreatywną czynnością, nie każdemu sprawia przyjemność. Niezależnie jednak czy lubimy gotować czy nie, jeść trzeba. Stołowanie się na mieście może ...
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI