„Saving Faces”. Wykład Hutchisona w MOCAK-u

Mark Gilbert, Hakeem S. (pre op), olej / płótno, 1999–2000, Courtesy of Saving Faces, Mark Gilbert, Professor Iain Hutchison

W czwartek, 30 czerwca o godzinie 18 w Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie MOCAK rozpocznie się wykład profesora Iaina Hutchisona, chirurga plastycznego specjalizującego się w rekonstrukcji twarzy, poświęcony projektowi „Saving Face”, który zrealizował wspólnie z malarzem Markiem Gilbertem. Hutchison zaangażował go do dokumentowania historii swoich pacjentów przed rozpoczęciem projektu, w trakcie i po jego zakończeniu.
W MOCAK-u trwa obecnie wystawa „Medycyna w sztuce”, kolejna z serii ekspozycji konfrontujących terminy wszechobecne w życiu publicznym ze spojrzeniem artysty. Znalazły się na niej także prace zrealizowane w ramach projektu „Saving Face”. Jednym z wydarzeń towarzyszących wystawie jest wykład profesora Iana Hutchisona, który opowie o tym niezwykłym przedsięwzięciu. Hutchison specjalizuje się w chorobach i urazach twarzy, pracuje w znanym londyńskim szpitalu St Bartholomew w Londynie oraz w Royal London Hospital. Jest także dyrektorem National Facial, Oral and Oculoplastic Research Centre (Narodowe Centrum Chirurgii Twarzy, Jamy Ustnej i Okuloplastyki). Podczas krakowskiego wykładu opisze poszczególne przypadki, które znalazły się w projekcie, oraz podzieli się własnymi przemyśleniami na temat etycznych i praktycznych problemów, z którymi zmagał się przed rozpoczęciem tej niecodziennej inicjatywy. Naukowiec przedstawi również wpływ projektu na pacjentów, ich rodziny, personel medyczny, portrecistę oraz publiczność odwiedzającą wystawę.

Wykład odbędzie się w języku angielskim. Liczba miejsc ograniczona, wstęp wolny.