Nowy Jork w latach 40. na zdjęciach Stanleya Kubricka

Autoportret z Rosemary Williams rok 1948

Wspaniałe fotografie Stanleya Kubricka, jednego z najlepszych filmowych twórców wszech czasów są dostępne w sprzedaży!
Kubrick to legenda kina – twórca takich arcydzieł jak „2001: Odyseja kosmiczna”, „Mechaniczna pomarańcza” czy „Lśnienie”. Do dziś dnia jego twórczość jest punktem odniesienia dla współczesnych filmowych gigantów – za bezkresne źródło inspiracji uważają go m.in. bracia Coen czy Steven Spielberg, który powiedział kiedyś, że nikt nie kręci filmów tak jak on.

reklama

Jego niezwykłe oko do obrazu, potrafiące wydobyć intrygę i tajemniczość, było widoczne już we wczesnych latach jego kariery. Jeszcze przed rozpoczęciem pracy nad filmami, w wieku 17 lat sprzedawał swoje zdjęcia do magazynu Look, który z czasem zatrudnił go u siebie w redakcji jako fotoreportera (najmłodszego w historii magazynu).

Teraz prace Kubricka jako fotoreportera można kupić. Wcześniej były one dostępne do oglądania w archiwach muzeów czy książkach o artyście. Tym razem kuratorzy z Muzeum w Nowym Jorku i znawcy sztuki z serwisu VandM przejrzeli ponad 10 tysięcy negatywów zdjęć Kubricka i wybrali 25 do sprzedaży w limitowanej edycji. Można je kupić pod tym adresem.

Tematyka jego prac jest zróżnicowana – jest na nim m.in. aktorka Betsy Von Furstenberg, Dwight Eisenhower na zdjęciu wykonanym niedługo po II wojnie światowej, a jeszcze przed tym jak został Prezydentem Stanów Zjednoczonych.

Zdjęcia można oglądać poniżej.