Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Księgarnia Sklep Cyfrowy

fot. Grzegorz Press
29 września 2011 in Teatr by Magdalena Bartnik

Iluzje

Dwie kobiety, dwóch mężczyzn, dwa małżeństwa i siła opowieści, to spektakl otwierający nowy sezon w Teatrze na Woli. Sztukę Iwana Wyrypajewa „Iluzje” wyreżyserowała Agnieszka Glińska.

Spektakl ukazuje cztery postacie, które mówią o sobie, ale i o bliskich, którzy w ich życiu byli  są najważniejsi. Każdy z bohaterów snuje opowieść . Tak naprawdę, to nie poznajemy bezpośrednio bohaterów, aktorzy mówią w trzeciej osobie, tak, jakby chcieli się skryć, albo móc powiedzieć więcej. Albo odpowiedzieć sobie na pytanie o siebie. Wszyscy bohaterowie są już w starszym wieku, lecz siła ich opowieści jest taka, jakby ciągle byli młodzi. Bo opowiadając mówią o miłości, o tym jaka jest dla nich, co znaczy „prawdziwa” miłość; mówią, jakby gonili własną młodość. Żegnając się ze światem, chcą być młodzi, chcą wierzyć, że ich życie miało sens. Zadają sobie pytania o jakość przeżytego życia, o  wiarę w życie, w drugiego człowieka i w siebie. Poszukiwanie odpowiedzi na pytanie o miłość jest też poszukiwaniem miłości w sobie i do siebie.

Te cztery opowieści tworzą subtelną sieć relacji, która wraz z rozwojem każdej historii staje się coraz bardziej zagmatwana, dowiadujemy się o nich coraz więcej, poznajemy ich rozterki, wątpliwości, obawy i nadzieje.

Prosta scenografia i muzyka na żywo, tworzą oprawę do tego spektaklu, podkreślając także to, co najważniejsze i prawdziwe, chociaż czasem może iluzoryczne (?) i trudne do uchwycenia.

Jest w tym spektaklu coś, co stanowi o jego sile, że po wyjściu z teatru, chce się go zobaczyć jeszcze raz. Takie uczucie towarzyszące myśleniu,  że jest właśnie „tak”, gdy okazuje się, że jest zupełnie inaczej.

Iluzje, reżyseria: Agnieszka Glińska; scenografia: Agnieszka Zawadowska; muzyka: Ygor Przebindowski. Obsada: Dominika Ostałowska, Dorota Landowska, Łukasz Lewandowski, Krzysztof Stroiński. Teatr na Woli.


Jak utrzymać wakacyjny nastrój przez całe lato?

Okres urlopowy zaczął się na dobre, choć niestety, rzadko spędzamy całe wakacje na wyjeździe. Przez większą część lata chodzimy do pracy próbując poczuć wakacyjny klimat ...

Recepta na lęk? „Pokochaj swoje serce”

„Życie jest zaskakująco proste, gdy przestajemy je komplikować.” mówi Dagmara Skalska w swojej najnowszej książce „Pokochaj swoje serce” i przedstawia sposób na pokonanie lęku.
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI