Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Księgarnia Sklep Cyfrowy

19 lutego 2017 in Kultura by redakcja

Zmarła Danuta Szaflarska

Dwa tygodnie temu znakomita polska aktorka obchodziła 102 urodziny.

fot. Marlena Bielinska/ Move

Jeszcze w wieku stu lat występowała w teatrze. Jednak po 80 latach pracy aktorskiej ogłosiła, że kończy karierę z powodów zdrowotnych.

Urodziła się w 1915 roku w Kosarzyskach na słowackiej granicy, w rodzinie nauczycieli. W połowie lat 30. XX w. przeprowadziła się do Warszawy, Tuż przed wybuchem II wojny światowej ukończyła Państwowy Instytut Sztuki Teatralnej. Do 1941 roku występowała w Teatrze Polskim w Wilnie. Później w czasie okupacji grała w teatrach konspiracyjnych. Brała też udział w Powstaniu Warszawskim jako łączniczka. W 1945 wystąpiła w głównej roli w pierwszym polskim filmie powojennym – Zakazane piosenki. Po wojnie występowała w największych polskich teatrach, m.in. w Teatrze Starym w Krakowie, Teatrze Narodowym w Warszawie, Teatrze Dramatycznym.

80 lat aktorskiej kariery to wiele wspaniałych ról w jej wykonaniu, za które niejednokrotnie była nagradzana. Danuta Szaflarska jest laureatką Polskiej Nagrody Filmowej Orły 2013 za Osiągnięcia Życia. Orłami została nagrodzona za role w filmach „Pora umierać” i „Ile waży koń trojański”.

Jest także laureatką nagrody Kryształowe Zwierciadła. Na łamach magazynu „Zwierciadło”ukazał się wywiad z aktorką z okazji jej setnych urodzin.


Uwaga konkurs! Wiosenna metamorfoza z Mincer Pharma

Sekretem młodego wyglądu naszej cery jest kwas hialuronowy. Czy wiesz jednak, że może on występować w czterech formach, co dodatkowo wpłynie na młody wygląd twojej ...

Rodzina przy biurku

Zakup mebli to sprawa, którą często w rodzinie rozważa się bardzo długo i równie długo szuka się odpowiednich modeli. Muszą się podobać przyszłym użytkownikom, być ...
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI