1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Kultura
  4. >
  5. Historie kobiet, które pragnęły zmieniać świat. Przed nami 21. festiwal Millennium Docs Against Gravity

Historie kobiet, które pragnęły zmieniać świat. Przed nami 21. festiwal Millennium Docs Against Gravity

Kadr z filmu „W ogniu. Historia Anity Pallenberg”, 21. edycja festiwalu Millennium Docs Against Gravity (Fot. materiały prasowe)
Kadr z filmu „W ogniu. Historia Anity Pallenberg”, 21. edycja festiwalu Millennium Docs Against Gravity (Fot. materiały prasowe)
Zbliża się 21. edycja festiwalu Millennium Docs Against Gravity. Przed nami kolejna fascynująca filmowa podróż dookoła świata, która wiedzie przez wiele ważnych tematów – od ekologii i politykę, przez psychologię, relacje rodzinne, prawa człowieka oraz sztukę i popkulturę.

Na festiwal Millennium Docs Against Gravity z niecierpliwością czekają fani kina dokumentalnego. Co roku w maju tłumy widzów uczestniczą w projekcjach filmowych, w spotkaniach z twórcami, a także w licznych wydarzeniach towarzyszących (w zeszłorocznej edycji wzięło udział ponad 144 000 osób). Tak pewnie będzie i tym razem od 10 do 19 maja w siedmiu miastach (w Warszawie, Wrocławiu, Gdyni, Poznaniu, Katowicach, Łodzi i Bydgoszczy).

Tym, którym nie uda się zobaczyć filmów na dużym ekranie, organizatorzy oferują możliwość uczestniczenia w edycji online, która potrwa od 21 maja do 3 czerwca. Nie trzeba się będzie zatem rozdwajać ani roztrajać, aby zobaczyć wszystkie filmy, które chciałoby się obejrzeć. A naprawdę będzie co oglądać. Już sama czołówka festiwalu – co roku inna – sprawia, że fani kina mają ciarki na plecach.

O kobietach nie tylko dla kobiet

„Zwierciadło” od kilku lat patronuje festiwalowi Millennium Docs Against Gravity, tak też jest i w tym roku. Naszą uwagę, jako że jesteśmy miesięcznikiem i portalem skierowanym przede wszystkim do kobiet, najbardziej zwróciła sekcja filmów pod tytułem „Niezapomniane historie kobiet”. To dziewięć dokumentów przybliżających sylwetki kobiet, które walczyły o uznanie swojego talentu i dorobku w różnych dziedzinach życia: w sporcie, muzyce, literaturze, tańcu, fotografii, architekturze oraz nauce, zderzając się z kulturą patriarchalną.

Dokument, który chcemy wam szczególnie polecić, może na pierwszy rzut oka wydawać się trudny. Jak to bowiem możliwe, aby film oparty wyłącznie na zdjęciach, i to czarno-białych, oglądać z zapartym tchem?! Tymczasem fascynujące obrazy i zachwycający montaż sprawiają, że nie sposób oderwać wzroku od ekranu i niezwykle poruszającej historii życia i twórczości fotografki Libuše Jarcovjákovej.

Film „Jeszcze nie jestem tym, kim bym chciała” w reżyserii Kláry Tasovskiej ukazuje trudną drogę artystyczną i życiową czeskiej fotografki – od nielegalnych klubów nocnych w komunistycznej Pradze, poprzez decyzję o emigracji do Berlina, a następnie ucieczkę stamtąd do Tokio i powrót do Europy. Jej twórczość, a zwłaszcza sposób pracy, przywołują postaci innych znanych fotografek, takich jak Vivien Maier czy Nan Goldin. Fotografie Libuše Jarcovjákovej, która przez całe życie nie rozstawała się z aparatem, emanują zarówno siłą, jak i intymnością. Pozwalają spojrzeć na świat jej oczami, ale także dotknąć jej duszy i zanurzyć się w jej niezwykłej wrażliwości kontrastującej z surowym wyglądem.

73-letnia dziś Libuše Jarcovjáková bardzo późno doczekała się uznania. Największym uhonorowaniem jej twórczości była retrospektywna wystawa jej zdjęć na Festiwalu Fotografii w Arles we Francji w 2019 roku. Film „Jeszcze nie jestem tym, kim bym chciała” startuje w konkursie głównym festiwalu wśród 12 filmów, które ubiegają się o nagrodę główną.

Wyjątkową atrakcją tegorocznego Millennium Docs Against Gravity będzie pierwsza wystawa zdjęć Libuše Jarcovjákovej w Polsce „Imprezy”. Będzie ją można oglądać od 8 do 19 maja w galerii BWA w Warszawie.

Poza filmem „Jeszcze nie jestem tym, kim bym chciała” w sekcji „Niezapomniane historie kobiet” zobaczymy jeszcze osiem innych produkcji dokumentujących niezwykłe bohaterki, które swoim życiem i twórczością przecierały szlaki innym kobietom. Są to:

  • „W ogniu. Historia Anity Pallenberg” – dokument o życiu niemieckiej aktorki i modelki Anity Pallenberg, która zyskała sławę w latach 60. i 70. XX wieku. Opisywano ją jako boginię rock’n’rolla, kapłankę voodoo, femme fatale. Oskarżano o próbę rozbicia The Rolling Stonesów z uwagi na romanse z trzema członkami zespołu. Film, w którym pamiętniki Anity czyta Scarlett Johansson, opowiada o jej ekscentrycznym stylu życia i karierze. Oglądamy archiwalia filmowe i zdjęcia rodzinne ukazujące jej role filmowe, a także pobyty w Szwajcarii, Nowym Jorku i Londynie. Obserwujemy ją w roli matki, ikony mody i projektantki. W filmie pojawiają się także członkowie jej rodziny oraz przyjaciele, w tym Keith Richards i jej dzieci. Film opowiada słodko-gorzką historię kobiety, która wywarła ogromny wpływ na kulturę i obyczaje swojego pokolenia, wyprzedzając znacząco swoje czasy.

  • „Niech kanarek śpiewa” – film o życiu i karierze muzycznej ikony lat 80. XX wieku Cyndii Lauper. Piosenkarka o kolorowych włosach i równie kolorowej duszy jako pierwsza kobieta w historii podbiła listę przebojów pięcioma hitami z debiutanckiego krążka. Niemal wszyscy znali jej piosenki: „Girls Just Want to Have Fun”, „Time After Time”, „True Colors” czy „Drove All Night”. Dziś w sieci śledzi ją 1,5 miliona osób, a ona sama staje w obronie praw osób LGBTQ+, wspiera osoby niedosłyszące i namawia do aktywizmu oraz głosowania. Chciała nie tylko śpiewać, lecz także za pomocą muzyki pragnęła zmieniać świat.

  • „COPA 71” – film opisuje pierwszy turniej zespołów kobiecych w piłce nożnej w Meksyku, który został wymazany z kart historii.

  • „E.1027 – Eileen Gray i dom nad morzem” – stylowy film dokumentalny opowiadający o kultowej irlandzkiej artystce i architektce Eileen Gray, której twórczość została przyćmiona przez Le Corbusiera, a ona pomimo tego, że była wybitną artystką, spędziła życie w cieniu kolegów z branży.

  • „Obsesja światła” – film opowiadający historię Loïe Fuller, amerykańskiej tancerki, pionierki tańca współczesnego, choreografki, aktorki, producentki, pisarki, modelki i wynalazczyni. Opowieść o kobiecie artystce, która zyskała sławę na własnych warunkach, nie wstydząc się swojej seksualności. Jej twórczość wywarła znaczący wpływ na współczesną kulturę, w tym na takich artystów, jak Taylor Swift, Shakira czy Red Hot Chili Peppers.

  • „Sen Sułtany” – film inspirowany feministycznym opowiadaniem science fiction z 1905 roku. Bengalska myślicielka i pisarka Rokeyi Hossain opisuje w nim utopię zwaną Ladyland, w której mężczyźni muszą pozostać w domu, a kobiety mogą swobodnie poruszać się i rozwijać. Kobiety mają prawo do samostanowienia, żyją w pokoju, zarządzają i mają otwarty dostęp do edukacji. A mężczyźni? W Ladyland są zamknięci. To punkt wyjścia do ukazania magiczno-realistycznej wizji roli kobiet w przeszłości i teraźniejszości.

  • „Stracony weekend: Historia miłosna. »Moim pierwszym chłopakiem był John Lennon«” – to słowa May Pang, asystentki Yoko Ono, która obok słynnego ex-Beatlesa jest bohaterką filmu. Łączył ich 18-miesięczny romans, który był pomysłem Yoko Ono, chcącej ożywić relację z Lennonem. May Pang czekała 50 lat, aby opowiedzieć o tej historii. Te 18 miesięcy były najbardziej kreatywnym okresem Lennona w erze po Beatlesach. Współpracował z Dawidem Bowiem, Eltonem Johnem i innymi. Dzięki unikalnym archiwaliom widzimy historię romansu z perspektywy 22-latki, która przeżywa swoją pierwszą miłość.

  • „Zniknięcie Shere Hite” – film pokazuje, co czeka kobietę, która decyduje się mówić prawdę. Wydana w 1976 roku książka „Raport Hite” szybko stała się bestsellerem. Autorka napisała ją na podstawie relacji kobiet na temat ich życia seksualnego. Jej badania i wyciągnięte wnioski poruszyły amerykańskie kręgi opiniotwórcze i zapowiadały dzisiejszą dyskusję o gender i seksualności. Z każdą publikacją opozycja wobec niej rosła. Zniechęcona wyrzekła się amerykańskiego obywatelstwa i na stałe zamieszkała w Niemczech.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze