„Babcine” sposoby na trudne plamy

123rf.com

Czy w dobie najnowocześniejszych technologii korzystamy jeszcze z domowych sposobów na trudne plamy? Czy sprytne rozwiązania, które wymyśliły nasze mamy i babcie, nie są zbyt praco- i czasochłonne? Przedstawiamy kilka domowych sposobów na walkę z uciążliwymi zabrudzeniami, o których warto pamiętać, gdy nie możemy skorzystać z pralki.
Oto kilka znanych sposobów na usunięcie 3 trudnych plam – z czerwonego wina, z buraczków oraz z oleju.

reklama

  • Czerwone wino

Zabrudzone miejsce powinniśmy posypać obficie solą. Następnie wcierać ją w plamę aż przejmie kolor wina, później wymienić na czystą i powtórzyć czynność. Innym sposobem jest zapranie tkaniny w zimnej wodzie, następnie należy wykonać normalne pranie. Ubrania z aksamitu i jedwabiu najlepiej posypać mąką ziemniaczaną i skropić sokiem z cytryny. W przypadku starych plam zabrudzone miejsca trzeba natrzeć alkoholem i namoczyć na 8 godzin w maślance.

  • Buraczki

Plamę z buraczków należy natychmiast wypłukać w zimnej wodzie. Następnie posypać boraksem i polać gorącą wodą. Jeżeli plama jest trudna do usunięcia, można posypać ją boraksem i zostawić w zimnej wodzie na całą noc.

  • Olej

Tłustą plamę z oleju można usunąć płynem do mycia naczyń. Na uporczywe zabrudzenia można także zastosować mieszankę alkoholu metylowego i niewielkiej ilości octu, a następnie należy wyprać w zalecanej temperaturze. W przypadku obawy o kolory, należy namoczyć tkaninę w wodzie i wywiesić na kilka godzin w dobrze nasłonecznionym miejscu.

Skuteczne domowe porady – w jednym miejscu!

To tylko wybrane sposoby na uciążliwe plamy. Inne sprytne porady dotyczące usuwania uporczywych zabrudzeń, można teraz znaleźć w jednym miejscu – na stronie internetowej www.sposobnaplamy.pl.