Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Wróżby Diety

123rf.com
123rf.com
24 czerwca 2015 in Styl Życia by redakcja

Bezpieczeństwo dzieci w internecie

Od najmłodszych lat rodzice wpajają dzieciom podstawowe zasady bezpieczeństwa na co dzień, ale wciąż niewłaściwie szacują skalę zagrożeń w internecie. Jak chronić dzieci przed wirtualnymi zagrożeniami, radzą eksperci ze Squla.pl.

Strefa zakupów - odwiedź Butik.Zwierciadlo.pl

Czasem zbyt pochopnie kojarzymy internet tylko i wyłącznie z zabawą. Tymczasem dla dzieci i młodzi jest to także pomoc w nauce. Dlatego też powstają internetowe platformy edukacyjne, stanowiące bezpieczną przestrzeń w sieci. Ich zaletą jest to, że są wolne od reklam, które często promują niewłaściwe treści. Niestety poza e-learningowymi portalami, istnieje szereg pułapek w sieci, na które dziecko łatwo się nabiera. Tymczasem aż 80% rodziców nie zainstalowało na urządzeniu mobilnym dziecka oprogramowania chroniącego przed zagrożeniami, co oznacza, że większość rodziców nie wie dość o zasadach bezpieczeństwa w sieci.

Na jakie zagrożenia w internecie warto zwrócić szczególną uwagę?

1. Content, czyli niewłaściwe treści, niewłaściwe reklamy, strony promujące zachowania rasistowskie, agresywne lub autodestrukcyjne.

2. Contact, czyli niewłaściwe osoby, które usiłują nawiązać kontakt przez internet.

3. Conduct, czyli niebezpieczne działania, które dzieci same mogą podejmować w internecie – świadomie, bądź nie, np. wysyłanie intymnych zdjęć, albo cyberprzemoc, objawiająca się agresją werbalną skierowaną na innych rówieśników.

Dzieci są otoczone technologią od urodzenia i umieją instynktownie rozpoznać niebezpieczeństwa i pułapki czyhające na nie. Jednak kluczowe są tutaj kompetencje społeczne, które nabywane są z wiekiem i doświadczeniem życiowym. To na rodzicu spoczywa odpowiedzialność w przekazywaniu tego typu umiejętności.

Jak zapewnić dziecku bezpieczeństwo w internecie?

Choć rodzice mają świadomość internetowych zagrożeń, to jednak nie do końca wiedzą jak im zapobiegać. Programy antywirusowe i antyspamowe są koniecznością, jednak nie zawsze wystarczają, zwłaszcza, jeśli chodzi o zagrożenia z grupy Contact i Conduct. „Rozmowa z dzieckiem na temat niebezpieczeństw w sieci, ale też aktywne uczestnictwo w jego wirtualnym świecie są w tym wypadku kluczowe. Rodzice zamiast zabraniać i ograniczać swojemu dziecku dostępu do internetu, powinni zaakceptować fakt, że współcześnie jest to dla nich naturalne środowisko, oraz starać się wykorzystywać jego zalety na co dzień”, komentuje Andreé Haardt, założyciel platformy edukacyjnej Squla.plW sieci, oprócz niebezpiecznych treści, istnieje wiele wartościowych i bezpiecznych platform,

Aby zapewnić swojemu dziecku bezpieczną przestrzeń w sieci, konieczne jest aktywne towarzyszenie mu w jego odkrywaniu, tak by potrafić mu wskazać miejsca, w których internetowa zabawa i nauka są w pełni bezpieczne.


Sprawdź promocje na Butik Zwierciadlo.pl

madrzej-zwierciadlo-baner-900x316

Jaki jest sekret ludzi efektywnych?

Jak to jest, że niektórzy ludzie są doskonale zorganizowani, potrafią znaleźć czas dla rodziny, przyjaciół, dla swoich pasji i jednocześnie wyróżniają się dużą efektywnością w ...
bosch-problemy-z-podejmowaniem-decyzji-tytulowa-01

Masz problem z podejmowaniem decyzji? Zrób pranie

– Nie mogę już o tym teraz myśleć. Jeśli choć przez chwilę jeszcze będę się nad tym zastanawiać to zwariuję. Pomyślę o tym jutro – ...
polne_kwiaty1000

Julia Heaberlin: „Polne kwiaty” – nowy thriller psychologiczny

„Jestem bohaterką krzykliwych nagłówków i opowiadanych przy ognisku historii o duchach. Jestem jednym z czterech Polnych Kwiatów. Tym, któremu się poszczęściło.”
eb8564b_integra_probaby_eb8562b_-integra_eb8552b_integra_nebi7542baa_eb7532b_integra_13

Kuchenne inspiracje, czyli dlaczego warto wspólnie przygotowywać posiłki?

Gotowanie, choć może być bardzo kreatywną czynnością, nie każdemu sprawia przyjemność. Niezależnie jednak czy lubimy gotować czy nie, jeść trzeba. Stołowanie się na mieście może ...
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI