Dziecko w świecie mediów

fot.123rf

Dlaczego uzależnienie od Internetu i telewizji to coraz większy problem wśród najmłodszych? Bo daliśmy im narzędzie a nie pokazaliśmy, jak się nim posługiwać.
Martwisz się, że twoje dziecko za dużo czasu spędza przed telewizorem? Denerwujesz się, gdy od razu po szkole wpada do domu i włącza komputer? Jeśli marzy ci się, żeby wszelkie nośniki mediów zniknęły z powierzchni ziemi, równie dobrze możesz snuć wizję, w której zostaną zlikwidowane samochody, bo są niebezpieczne. Nie warto walczyć z postępem, bo to walka z rzeczywistością. Nie ma sensu oczekiwać, że dzieci zrezygnują z atrakcyjnej rozrywki, trzeba tylko zadbać, żeby ta rozrywka nie zrobiła im krzywdy.

Dlaczego dzieci uzależniają się od mediów?

Twoje dziecko powinno mieć dostęp do najnowszych zdobyczy techniki, bo będzie przecież żyło w skomputeryzowanym świecie. Umiejętność biegłego posługiwania się nowoczesnymi narzędziami może w przyszłości zaważyć na jego sukcesie zawodowym. Chodzi tylko o to, żeby w ten świat odpowiednio je wprowadzić i nauczyć unikania niebezpieczeństw.

Problem polega jednak na tym, że to, co jest interesujące dla dzieci, z punktu widzenia dorosłych często bywa niepedagogiczne. A to, co podoba się dorosłym, na przykład ortograficzne gry edukacyjne, zazwyczaj nudzi dzieci. Młodego człowieka ciągnie do takich atrakcji, które nie noszą znamion nauki. Dlatego nie chce grać w gry edukacyjne, chce za to brać udział w inwazji na planetę Rgk789. Wielu rodziców nie rozumie tej potrzeby, a przecież dzieciństwo polega też na… marnowaniu czasu.

Dlaczego dzieci mają tak ogromny problem z uzależnieniem od mediów? Bo daliśmy im narzędzie, ale nie pokazaliśmy, jak się z nim obchodzić. To nasz błąd! Nie możemy za to winić dzieci. To my nie dopilnowaliśmy nauki właściwej obsługi mediów.

Jak ukierunkować dziecko?

Większość rodziców obawia się, że już sam dostęp do telewizji czy komputera rodzi niebezpieczeństwo, że dziecko się od nich uzależni. Często decydują: „W naszym domu nie będzie Internetu i telewizji”. Jednak to nie zawsze skutkuje. Jeśli odcinasz dziecko od mediów, ono poszuka ich w bibliotece, u kolegów w domu albo u obcych ludzi. Niezaspokojone, z poczuciem bycia gorszym od kolegów, może łatwo paść ofiarą manipulatorów. Jego pozycja w grupie rówieśniczej będzie niska, co sprawi, że – sfrustrowane – stanie się podatne na uzależnienia.

Artykuł pochodzi z archiwum magazynu SENS

ZOBACZ AKTUALNE WYDANIE »