1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Styl Życia

Zabezpieczenie komputera

1243rf.com
1243rf.com
Mimo że istnieje wiele metod zabezpieczenia komputera, to użytkownicy najczęściej nie biorą na poważnie ryzyka ataku. O czym warto pamiętać?

Oto kilka wskazówek dotyczących zabezpieczenia komputera:

Ochrona hasła dostępu

Wraz z rozwojem technologii cyfrowych potrzebujemy coraz więcej haseł dostępu, kodów zabezpieczających – do komputera, do poczty, do konta bankowego, przy zakupach przez Internet itd. Po pierwsze: nie stosujmy  tego samego hasła w kilku miejscach, po drugie – unikajmy kodów zbyt oczywistych: daty urodzenia własnej albo dzieci czy imienia psa. Rozwiązaniem jest opracowanie systemu, w którym jakiś człon pozostaje niezmienny a następne elementy dodajemy zgodnie z logiką. Nie zapisujmy listy haseł w komputerze ani telefonie komórkowym, lecz przechowujmy ją w jakimś pewnym miejscu. Wreszcie – zmieniajmy regularnie hasła.

Systemy antywirusowe

Instalacja programu antywirusowego jest koniecznością. Przy zakupie nowego sprzętu dostawcy często od razu instalują system opresyjny wraz z antywirusowym. Pamiętajmy o jego systematycznej aktualizacji. Program zazwyczaj sygnalizuje, że nowa wersja jest dostępna – w żadnym wypadku nie należy lekceważyć takich komunikatów. Zwłaszcza jeśli korzystamy z dostępu do banku online albo gdy pracujemy w sieci – wirus może spowodować wiele szkód nie tylko w naszym komputerze, ale także w innych połączonych. Może również rozprzestrzeniać się samodzielnie, np. wysyłając zainfekowane wiadomości pod wszystkie adresy dostępne w programie pocztowym. Nie należy zniechęcać się wysoką ceną niektórych programów. W warunkach domowych wystarczą systemy bezpłatne dostępne online – wystarczy poszukać opinii użytkowników na wyspecjalizowanych forach internetowych.

Bezpieczne korzystanie z Internetu  

Jeśli używamy sieci WIFI,  zabezpieczmy ją hasłem ( warto je zmieniać regularnie!) i udostępniajmy ją tylko zaufanym osobom. Skorzystajmy z ustawień przeglądarki, żeby zdefiniować parametry bezpieczeństwa przeglądanych stron. Jeśli z komputera korzystają dzieci, używajmy filtrów rodzinnych – dla najmłodszych dzieci można na przykład określić zamkniętą listę dostępnych stron. Pamiętajmy jednak, że żaden system nie zapewnia 100-procentowej kontroli. Trzeba wiec być ostrożnym; nie otwierać stron, które komputer sygnalizuje jako niebezpieczne; uważać na ostrzeżenia, jakie pojawiają się, gdy chcemy wejść do jakiegoś serwisu; dokładnie czytać, na co się zgadzamy, zanim naciśniemy klawisz „tak”.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze