Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Księgarnia Sklep Cyfrowy

Bezpieczne wakacje nad wodą

fot.123rf
29 czerwca 2016 in Styl Życia by redakcja
Morze czy jezioro to idealne miejsce na wypoczynek, pamiętajmy jednak, że woda to żywioł, wobec którego należy zachować szczególną ostrożność, a będąc z dziećmi nie wolno spuszczać ich z oka. Oto podstawowe zasady odpowiedzialnego zachowania nad wodą.

Pływaj wyłącznie na strzeżonych kąpieliskach

Wywieszona flaga biała oznacza kąpielisko strzeżone, natomiast flaga czerwona oznacza zakaz kąpieli.

Nie wbiegaj rozgrzany do wody

Zanurzaj się stopniowo, by uniknąć wstrząsu termicznego.

Nie przeceniaj swoich umiejętności pływackich

Jeżeli chcesz wybrać się na dłuższą trasę, płyń asekurowany przez łódź lub przynajmniej w towarzystwie jeszcze jednej osoby. Załóż kolorowy czepek, abyś był widoczny w wodzie.

Nie pływaj bezpośrednio po posiłku

Zimna woda może doprowadzić do bolesnego skurczu żołądka. Natomiast po kąpieli posiłek jest wskazany, gdyż intensywny wysiłek wzmaga łaknienie. Dzieci powinny zjeść obowiązkowo.

Po skończonej kąpieli przebierz się w suche ubranie

Przebywanie w mokrych rzeczach na wietrze może doprowadzić do znacznego wychłodzenia organizmu.

Zabierz krem z filtrem UV, nakrycie głowy, okulary słoneczne, wodę oraz apteczkę

Pamiętajmy, że kremy z filtrem UV, nawet te wodoodporne, warto nałożyć raz jeszcze po kąpieli, szczególnie przy dużym nasłonecznieniu. Z kolei naturalne filtry, zawarte np. w olejkach z pestek malin, nie są wodoodporne.

Korzystając z otwartych basenów, łatwo jest nabawić się kurzajek. Jeśli ta przypadłość dotyczy ciebie, warto pomyśleć o innych użytkownikach basenu i zaopatrzyć się m.in. w wodoodporne plastry na kurzajki (np. Salvequick). Podobnie wygląda sytuacja w przypadku grzybic paznokci czy mięczaka zakaźnego, który często występuje u małych dzieci. Dobrze zasięgnąć opinii lekarza dermatologa jak postępować w takim wypadku.


Jak utrzymać wakacyjny nastrój przez całe lato?

Okres urlopowy zaczął się na dobre, choć niestety, rzadko spędzamy całe wakacje na wyjeździe. Przez większą część lata chodzimy do pracy próbując poczuć wakacyjny klimat ...

Recepta na lęk? „Pokochaj swoje serce”

„Życie jest zaskakująco proste, gdy przestajemy je komplikować.” mówi Dagmara Skalska w swojej najnowszej książce „Pokochaj swoje serce” i przedstawia sposób na pokonanie lęku.
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI