Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Księgarnia Sklep Cyfrowy

Co nas czeka na rynku pracy w 2017?

123rf.com
14 grudnia 2016 in Styl Życia by redakcja
Rynek pracy się zmienia i stawia przed rekruterami i menedżerami nowe wyzwania. Jakie trendy będą dominować w 2017?

Budowanie nowego pokolenia liderów
Z cyklicznego badania Deloitte wynika, że największym wyzwaniem dla działów HR jest Poszukiwanie i szkolenie nowych liderów. Już dziś przekonują się o tym pracodawcy poszukujący mobilnych menedżerów z wiedzą techniczną lub inżynierską. Jednym z ważnych zadań działów HR będzie więc tworzenie i realizacja programów stażowych dla młodych talentów, ale także łowienie – już wśród studentów – ambasadorów, którzy już od studiów identyfikowaliby się z daną marką.

Rekrutacja wielopokoleniowa
Obecnie na rynku pracy znajdują się pokolenia 50 plus i 40 plus, ale też osoby urodzone po 1995 roku!  Takie zróżnicowanie rodzi problemy w komunikacji, sposobie pracy i oczekiwaniach płacowych. Koordynacja leży w dużej mierze na barkach działów HR, które muszą dbać o pozyskanie nowych liderów, a z drugiej zadbać o osoby z wieloletnim doświadczeniem.

Małgorzata Tomasik, ekspert w dziedzinie zarządzania potencjałem ludzkim ze Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej na blogu uczelni zamieściła trafną analizę. Stwierdza w niej, że demografia krajów rozwiniętych nieubłaganie pokazuje, jak szybko stajemy się starzejącym społeczeństwem. Ekspertka przywołuje dane, że w Polsce już teraz 22 proc. populacji to osoby powyżej 60 roku życia a w 2050 roku będzie ich aż 40 proc. (średnia europejska dla 2050 r. to ok. 37 proc.). Każda generacja żyje 10-15 lat dłużej aniżeli generacja rodziców. A mimo to robimy założenia i plany, jakby średnia długość życia wciąż wynosiła 70 lat.

Także przedsiębiorstwa i korporacje powinny zastanowić się nad wykorzystaniem potencjału dojrzałych zawodowo pracowników, weryfikując swoje spojrzenie na ich kompetencje. Niewątpliwie trend rekrutacji wielopokoleniowej utrzyma się więc bardzo długo.

Tworzenie zespołów wielokulturowych
W Polsce przybywa zespołów wielokulturowych (np.w branży informatycznej i w centrach usług wspólnych). Najwięcej cudzoziemców, którzy otrzymują zezwolenie na prace, pochodzi z Ukrainy, Mołdawii, Białorusi i Rosji, ale w Polsce pracuje także wielu obywateli UE, którzy mogą swobodnie pracować w krajach wspólnotowych. Według ekspertów trend ten będzie się nasilać, co stawia przed działami HR konieczność lepszego poznania specyfiki krajów, z których pochodzą kandydaci do pracy.

Myślenie projektowe
Rekruterzy już dziś muszą mieć szeroką bazę kontaktów do pracowników, którzy specjalizują się w pracach zadaniowych. Takie osoby często prowadzą własną działalność, więc rekruter nie skusi specjalisty umową czy wynikającymi z niej prawami i dodatkowymi korzyściami. Kartą przetargową będą głównie pieniądze i atrakcyjność projektu.  W Polsce myślenie projektowe intensywnie zyskuje. Ze wspomnianych badań wynika, że aż 79 proc. firm uważa je za ważne lub bardzo ważne. Działy HR będą więc musiały działać jeszcze bardziej dynamicznie w tym obszarze

Rozwój rekrutacja on-line
Ze względu na sporą rotację pracowników, rekrutacje pod konkretne projekty i ściąganie pracowników z innych państw – coraz bardziej popularna będzie rekrutacja w całości realizowana on-line, za pomocą mediów społecznościowych, komunikatorów i maila. Rekruterom przyjdzie się coraz częściej zmierzyć z sytuacją, w której zatrudnią osobę, być może wcale jej nie widząc. Według badania działy HR czekają zarówno zmiany kompetencji, jak i cyfryzacja.

na podst.mat. Monster


Jak utrzymać wakacyjny nastrój przez całe lato?

Okres urlopowy zaczął się na dobre, choć niestety, rzadko spędzamy całe wakacje na wyjeździe. Przez większą część lata chodzimy do pracy próbując poczuć wakacyjny klimat ...

Recepta na lęk? „Pokochaj swoje serce”

„Życie jest zaskakująco proste, gdy przestajemy je komplikować.” mówi Dagmara Skalska w swojej najnowszej książce „Pokochaj swoje serce” i przedstawia sposób na pokonanie lęku.
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI