1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Styl Życia

Co nas czeka na rynku pracy w 2017?

123rf.com
123rf.com
Rynek pracy się zmienia i stawia przed rekruterami i menedżerami nowe wyzwania. Jakie trendy będą dominować w 2017?

Budowanie nowego pokolenia liderów Z cyklicznego badania Deloitte wynika, że największym wyzwaniem dla działów HR jest Poszukiwanie i szkolenie nowych liderów. Już dziś przekonują się o tym pracodawcy poszukujący mobilnych menedżerów z wiedzą techniczną lub inżynierską. Jednym z ważnych zadań działów HR będzie więc tworzenie i realizacja programów stażowych dla młodych talentów, ale także łowienie – już wśród studentów – ambasadorów, którzy już od studiów identyfikowaliby się z daną marką.

Rekrutacja wielopokoleniowa Obecnie na rynku pracy znajdują się pokolenia 50 plus i 40 plus, ale też osoby urodzone po 1995 roku!  Takie zróżnicowanie rodzi problemy w komunikacji, sposobie pracy i oczekiwaniach płacowych. Koordynacja leży w dużej mierze na barkach działów HR, które muszą dbać o pozyskanie nowych liderów, a z drugiej zadbać o osoby z wieloletnim doświadczeniem.

Małgorzata Tomasik, ekspert w dziedzinie zarządzania potencjałem ludzkim ze Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej na blogu uczelni zamieściła trafną analizę. Stwierdza w niej, że demografia krajów rozwiniętych nieubłaganie pokazuje, jak szybko stajemy się starzejącym społeczeństwem. Ekspertka przywołuje dane, że w Polsce już teraz 22 proc. populacji to osoby powyżej 60 roku życia a w 2050 roku będzie ich aż 40 proc. (średnia europejska dla 2050 r. to ok. 37 proc.). Każda generacja żyje 10-15 lat dłużej aniżeli generacja rodziców. A mimo to robimy założenia i plany, jakby średnia długość życia wciąż wynosiła 70 lat.

Także przedsiębiorstwa i korporacje powinny zastanowić się nad wykorzystaniem potencjału dojrzałych zawodowo pracowników, weryfikując swoje spojrzenie na ich kompetencje. Niewątpliwie trend rekrutacji wielopokoleniowej utrzyma się więc bardzo długo.

Tworzenie zespołów wielokulturowych W Polsce przybywa zespołów wielokulturowych (np.w branży informatycznej i w centrach usług wspólnych). Najwięcej cudzoziemców, którzy otrzymują zezwolenie na prace, pochodzi z Ukrainy, Mołdawii, Białorusi i Rosji, ale w Polsce pracuje także wielu obywateli UE, którzy mogą swobodnie pracować w krajach wspólnotowych. Według ekspertów trend ten będzie się nasilać, co stawia przed działami HR konieczność lepszego poznania specyfiki krajów, z których pochodzą kandydaci do pracy.

Myślenie projektowe Rekruterzy już dziś muszą mieć szeroką bazę kontaktów do pracowników, którzy specjalizują się w pracach zadaniowych. Takie osoby często prowadzą własną działalność, więc rekruter nie skusi specjalisty umową czy wynikającymi z niej prawami i dodatkowymi korzyściami. Kartą przetargową będą głównie pieniądze i atrakcyjność projektu.  W Polsce myślenie projektowe intensywnie zyskuje. Ze wspomnianych badań wynika, że aż 79 proc. firm uważa je za ważne lub bardzo ważne. Działy HR będą więc musiały działać jeszcze bardziej dynamicznie w tym obszarze

Rozwój rekrutacja on-line Ze względu na sporą rotację pracowników, rekrutacje pod konkretne projekty i ściąganie pracowników z innych państw – coraz bardziej popularna będzie rekrutacja w całości realizowana on-line, za pomocą mediów społecznościowych, komunikatorów i maila. Rekruterom przyjdzie się coraz częściej zmierzyć z sytuacją, w której zatrudnią osobę, być może wcale jej nie widząc. Według badania działy HR czekają zarówno zmiany kompetencji, jak i cyfryzacja.

na podst.mat. Monster

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze