Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Wróżby Diety

46257424 - mexico city - feb 23:santa muerte in mexico city.santa muerte (spanish for our lady of the holy death), is a female folk saint venerated primarily in mexico and the southwestern united states.
46257424 - mexico city - feb 23:santa muerte in mexico city.santa muerte (spanish for our lady of the holy death), is a female folk saint venerated primarily in mexico and the southwestern united states.
28 października 2016 in Styl Życia by redakcja

Dzień Wszystkich Świętych – zwyczaje i tradycje na świecie

Z początkiem pierwszego tygodnia listopada Polacy znów tłumnie wyruszą na cmentarze, aby ozdobić groby bliskich. W Polsce ten dzień obchodzony jest w zadumie i z uszanowaniem pamięci zmarłych. A jak wygląda to w innych częściach świata?

Strefa zakupów - odwiedź Butik.zwierciadlo.pl

Meksyk

Tamtejsze obchody święta zmarłych (El Dia de los Muertos) są znane na całym świecie i atrakcyjne do tego stopnia, że nierzadko stanowią cel wycieczek turystycznych. Dla reszty świata najbardziej zaskakujący wydaje się fakt, że w ciągu tego czasu Meksykanie zachowują się nadzwyczaj radośnie. A wynika to z ich tradycji pogańskich i pojmowania śmierci nie jako końca wszystkiego, lecz jako początku kolejnego etapu. Równie często komentowanym elementem tej tradycji jest przygotowywanie okolicznościowych specjałów i przynoszenie na groby jedzenia. Jednak to co w te dni przyciąga do Meksyku rzesze turystów to nadzwyczajna feeria barw i kolorowych czaszek, które już na dobre zadomowiły się w światowej popkulturze.

Japonia

Japończycy święto zmarłych obchodzą aż przez cztery dni, za to przypada ono w połowie sierpnia. Podobnie jak Polacy, tłumnie udają się do rodzinnych miejscowości, by wspólnie z bliskimi pomodlić się za dusze bliskich. Japońskie święto Obon, wymaga jednak specjalnych przygotowań – w domach ustawiane są okolicznościowe ołtarze, na których składa się ofiary z jedzenia. Całość atmosfery dopełniają papierowe lampiony, mające wskazywać drogę zbłąkanym duszom. Kultywując stare tradycje, niektóre rodziny ustawiają dodatkowo przed domem postacie zrobione z warzyw, symbolizujące drogę między zaświatami a doczesnością.

Chiny

Najważniejszym dla Chińczyków świętem związanym ze zmarłymi jest Święto Przodków (Qingming Jie) obchodzone wiosną. Obowiązkowym elementem na cmentarzach tego dnia są kadzidła oraz podarki składane na grobach bliskich, mające zapewnić ich przychylność. Celebrowanie nie odbywa się jednak tylko na cmentarzach, urny będące na co dzień w budynkach wynosi się na rozstawione wokół stoły, które zastawione są kwiatami i jedzeniem.


Strefa zakupów


tytulowa_braun-1

Praktyczny prezent pod choinkę? List do Świętego Mikołaja

Drogi Święty Mikołaju! Nie wiem, czy nie uznasz tego za niegrzeczne zachowanie, ale piszę do Ciebie z zuchwałym apelem – nie lansuj się nadmiernie przy ...
km_tyt

Prezent dla kobiety. Przewodnik po świecie zmysłów.

Zastanawiasz się, co kupić w prezencie mamie, żonie, siostrze, córce, przyjaciółce? Sięgnij po uniwersalny i prosty klucz, którym będziesz kierować się przy wyborze – zmysły. ...
grafika-tytulowa

Prezent dla osoby, o której niewiele wiesz

Jaki prezent wybrać dla osoby, którą tak naprawdę słabo znasz? Nie wiesz, czym się interesuje, o czym marzy i co lubi. W takim wypadku bezpiecznym ...
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI