Ile drzew jest na Ziemi?

123rf.com

Odpowiedź przynosi publikacja na nature.com. Na planecie rośnie ponad 3 tysiące miliardów drzew.
Międzynarodowy zespół naukowców pod egidą uniwersytetu w Yale zakończył światowe „liczenie” drzew. Wykorzystano w nim obrazy satelitarne oraz 400 tysięcy raportów terenowych dostępnych w literaturze naukowej i archiwach poszczególnych państw. W badaniu uwzględniono różne typy roślinności i niektóre warunki naturalne. Oszacowano, że na planecie rośnie 3.041.173.150.000 drzew. Czyli, upraszczając: nieco ponad trzy biliony, co odpowiada mniej więcej liczbie sekund przez 100 tys lat. Skoro populacja światowa wynosi ok 7,2 miliarda, to na każdego Ziemianina przypada ponad 400 drzew.

reklama

„Skala wpływu człowieka jest niesłychana”, mówi Thomas Crowther, ekolog z instytutu ekologicznego w Wageningen, szef projektu. „Oczywiście spodziewaliśmy się, że rola ludzi jest znacząca, ale nie spodziewałem się, iż będzie to najważniejszy czynnik determinujący poziom gęstości drzew”. Liczba drzew spadła o 46 % przez ostatnie 12-10 tys lat, od kiedy ludzkość zaczęła uprawiać rolę.

Najwięcej (43 %) lasów jest w strefach tropikalnych i subtropikalnych, ale najbardziej gęste skupiska są na półkuli północnej, w tundrze i na północy Ameryki Północnej, Skandynawii i Rosji. Jeśli chodzi o gęstość drzew na km² na czele są Finlandia, Słowenia i Szwecja. W Polsce lasy zajmują 29,2 proc. terytorium kraju, co plasuje nas w czołówce europejskiej.