Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Wróżby Diety

123rf.com
123rf.com
5 października 2015 in Styl Życia by redakcja

Ile kosztuje życie studenta?

Wyjazd na studia do innego miasta to dla wielu młodych Polek i Polaków pierwszy krok w dorosłość. Perspektywa niezależności wygląda bardzo kusząco, o ile w połowie miesiąca monitor bankomatu nie przywita nas informacją „Brak środków”. Aby odpowiednio przygotować się do zarządzania ograniczonym budżetem, warto wcześniej poznać orientacyjne koszty utrzymania na studiach.

Strefa zakupów - odwiedź Butik.Zwierciadlo.pl

Mieszkanie, pokój czy akademik

Jeżeli student  zdecyduje się na wynajem kawalerki w Warszawie, musi liczyć się z comiesięcznym wydatkiem rzędu 1500 zł. W innych miastach koszt wynajmu jest niższy, np. w Krakowie to 1200 zł, ok. 920 zł zapłacimy w Łodzi. Dla wielu młodych to wciąż zbyt wygórowana cena, więc rozwiązaniem może być wynajem większego mieszkania wraz z innymi studentami. Pokój w Warszawie to koszt ok. 800 zł plus media. W mniejszych miastach ceny zaczynają się od ok. 400 zł. Najtańszą opcją jest natomiast akademik, gdzie za nocleg w pokoju 2 lub 3-osobowym musimy zapłacić ok. 300 zł. I w tej opcji najdrożej jest w największych miastach – np. w Warszawie za jednoosobowy pokój o wysokim standardzie zapłacimy nawet 670 zł¹.

Podstawowe wydatki

Materiały edukacyjne to podstawa. Tanie ksero to koszt ok. 10 gr za stronę, a biorąc pod uwagę ilość materiałów i liczbę przedmiotów, koszty związane z zaopatrywaniem się w skrypty mogą sięgnąć nawet 80 zł miesięcznie. Wyżywienie w skali miesiąca to wydatek rzędu ok. 500 zł. Jeśli z jakiś względów nie gotujemy w domu, szeroka oferta barów mlecznych czy stołówek akademickich pozwoli na tanie stołowanie w kwocie ok. 12 zł za dwudaniowy obiad, co miesięcznie wyniesie nas 240 zł – zakładając, że w barach jemy tylko w tygodniu (jedząc codziennie ciepły posiłek poza domem wydamy już 360 zł w skali miesiąca). Nie zapominamy oczywiście o śniadaniach, przekąskach oraz kolacjach, na które warto przeznaczyć z budżetu minimum 10 zł dziennie.

Jeśli chodzi o transport, wśród studentów z oczywistych względów króluje komunikacja miejska. W Warszawie za bilet miesięczny, zgodnie z ulgą przysługującą studentom, zapłacimy 55 zł (dla porównania w Krakowie miesięczny bilet na pierwszą strefę na wszystkie linie kosztuje 47 zł, w Łodzi 40 zł).

Nie zapominajmy o tym, co najważniejsze – czyli o zdrowiu. Prywatna wizyta u lekarza specjalisty to zwykle koszt ok. 150 zł, dlatego warto zarezerwować środki na tego typu sytuacje, a najlepiej zainwestować w ubezpieczenie. Młody człowiek od ubezpieczenia oczekuje przede wszystkim możliwości wizyty u lekarza w prywatnej przychodni w razie pilnej potrzeby oraz wsparcia finansowego w przypadku kontuzji i konieczności rehabilitacji. Pakiety przygotowane dla studentów obejmują również ubezpieczenie smartfona i laptopa od zniszczenia i kradzieży, szkody powstałe w wynajmowanym mieszkaniu, a także ubezpieczenie na wyjazdy zagraniczne. Taką polisę mogą studentom kupić rodzice”, mówi Paweł Majtkowski, główny analityk Centrum Finansów Aviva.

Kolejną pozycją na liście wydatków jest koszt tzw. drobnych przyjemności – wyjścia integracyjne, kino, kawiarnia czy teatr. Nawet jeśli student nie jest typem imprezowicza, warto od czasu do czasu spotkać się z przyjaciółmi, dlatego też podliczając wydatki uwzględniliśmy 200 zł na takie okazje.

Podsumowując, należy się liczyć z miesięcznymi wydatkami w przedziale 1195- 2570 zł. W najskromniejszym wariancie wystarczy 1000 zł, o ile oczywiście mocno ograniczymy budżet przewidziany na integrację.

¹ Średni kosztu wynajmu kawalerki w poszczególnych miastach opracowany na podstawie: www.szybko.pl

Strony: 1 2


Strefa zakupów


madrzej-zwierciadlo-baner-900x316

Jaki jest sekret ludzi efektywnych?

Jak to jest, że niektórzy ludzie są doskonale zorganizowani, potrafią znaleźć czas dla rodziny, przyjaciół, dla swoich pasji i jednocześnie wyróżniają się dużą efektywnością w ...
bosch-problemy-z-podejmowaniem-decyzji-tytulowa-01

Masz problem z podejmowaniem decyzji? Zrób pranie

– Nie mogę już o tym teraz myśleć. Jeśli choć przez chwilę jeszcze będę się nad tym zastanawiać to zwariuję. Pomyślę o tym jutro – ...
polne_kwiaty1000

Julia Heaberlin: „Polne kwiaty” – nowy thriller psychologiczny

„Jestem bohaterką krzykliwych nagłówków i opowiadanych przy ognisku historii o duchach. Jestem jednym z czterech Polnych Kwiatów. Tym, któremu się poszczęściło.”
eb8564b_integra_probaby_eb8562b_-integra_eb8552b_integra_nebi7542baa_eb7532b_integra_13

Kuchenne inspiracje, czyli dlaczego warto wspólnie przygotowywać posiłki?

Gotowanie, choć może być bardzo kreatywną czynnością, nie każdemu sprawia przyjemność. Niezależnie jednak czy lubimy gotować czy nie, jeść trzeba. Stołowanie się na mieście może ...
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI