Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Wróżby Diety

Texting
Texting
13 maja 2016 in Styl Życia by redakcja

Jak mądrze wydać pierwszą wypłatę?

Przehulać, przebalować, wydać na przyjemności – kuszące. Pierwsza pensja może przyprawić o zawrót głowy. Ale więcej korzyści przyniesie ustalenie finansowych priorytetów już od początku.

Strefa zakupów - odwiedź Butik.Zwierciadlo.pl

Pierwsza wypłata przypomina pyszny tort, który ma się ochotę pochłonąć w całości. W obu przypadkach, efekt może być opłakany.

Na szczęście Polacy zaczynają dostrzegać konieczność oszczędzania. Na razie to jeszcze nie długofalowe strategie finansowe, ale już 59 proc. z nas deklaruje, że co miesiąc odkłada stałą kwotę (badanie Fundacji Kronenberga, 2015 r.). Co ciekawe im młodsi badani, tym bardziej skłonni do oszczędzania. Tylko, byle by jeszcze robić to z głową. Naukę zarządzania finansami warto zacząć od pierwszej pensji.

Po pierwsze, spłacaj długi

Karta kredytowa, chwilówka, kredyt studencki… kto tego nie zna? W ub. roku prawie 330 tys. młodych Polaków w wieku 18-31 lat miało problem z terminową spłatą swoich zobowiązań. Dlatego pilnowanie spłat powinno być priorytetem w planowaniu wydatków.

„Wiadomo, że wielu zobowiązań nie da się od razu spłacić w całości, nawet jeśli znalazło się nieźle płatną pracę. Ale trzeba pilnować, by odsetki nie rosły tak, że wysokie raty utrudnią w przyszłości kolejne kroki w zawodowej karierze.” – mówi Bartosz Struzik, ekspert międzynarodowego serwisu z ofertami pracy MonsterPolska.pl.

Zbuduj fundusz na nagłe wydatki

Wiadomo, nie będzie łatwo wygospodarować kolejną sumkę i odkładać ją na przysłowiowe wieczne nigdy. Ale nawet drobne kwoty uciułane na fundusz awaryjny mogą w uratować nam skórę, kiedy znajdziemy się w dołku. Z takimi oszczędnościami awaria samochodu czy mandat nie będą tak bolesne.

Inwestuj w bezpieczną przyszłość

Kiedy ma się dwadzieścia lat, emerytura jest bodaj ostatnim zmartwieniem. Młodzi Polacy niemal w ogóle nie odkładają na starość. Z tegorocznych badań TNS Global wynika, że nie oszczędza aż 86 proc. osób w wieku 25 – 45 lat. Połowa badanych nie wie, jak to robić! Tymczasem oszczędzanie na emeryturę nigdy nie było tak ważne – społeczeństwo starzeje się w szybkim tempie, a systemy ubezpieczeń społecznych podlegają częstym zmianom. Im szybciej zaczniemy odkładać, tym lepiej. Lata inwestowania, zwielokrotnią zyski.

Kto pyta nie błądzi

Jeśli nie zapytasz, nie będziesz wiedział. Dobrym pomysłem jest umówienie się z doradcą finansowym, który podpowie, jak zarządzać finansami.

„Dodatkowo warto się zorientować, co oferuje firma, w której pracujemy. Może ma specjalny program emerytalny dla pracowników, ubezpieczenie w zniżkowej cenie, zwroty za dojazdy do pracy, itd. Takie codzienne małe oszczędności pozwolą nam na odłożenie czegoś na czarną godzinę. Ważne, by plan był dopasowany do indywidualnej sytuacji.” – dodaje ekspert.


Strefa zakupów


madrzej-zwierciadlo-baner-900x316

Jaki jest sekret ludzi efektywnych?

Jak to jest, że niektórzy ludzie są doskonale zorganizowani, potrafią znaleźć czas dla rodziny, przyjaciół, dla swoich pasji i jednocześnie wyróżniają się dużą efektywnością w ...
bosch-problemy-z-podejmowaniem-decyzji-tytulowa-01

Masz problem z podejmowaniem decyzji? Zrób pranie

– Nie mogę już o tym teraz myśleć. Jeśli choć przez chwilę jeszcze będę się nad tym zastanawiać to zwariuję. Pomyślę o tym jutro – ...
polne_kwiaty1000

Julia Heaberlin: „Polne kwiaty” – nowy thriller psychologiczny

„Jestem bohaterką krzykliwych nagłówków i opowiadanych przy ognisku historii o duchach. Jestem jednym z czterech Polnych Kwiatów. Tym, któremu się poszczęściło.”
eb8564b_integra_probaby_eb8562b_-integra_eb8552b_integra_nebi7542baa_eb7532b_integra_13

Kuchenne inspiracje, czyli dlaczego warto wspólnie przygotowywać posiłki?

Gotowanie, choć może być bardzo kreatywną czynnością, nie każdemu sprawia przyjemność. Niezależnie jednak czy lubimy gotować czy nie, jeść trzeba. Stołowanie się na mieście może ...
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI