1. Zwierciadlo.pl
 2. >
 3. REKLAMA
 4. >
 5. Co należy wiedzieć o WIBOR zanim zdecydujesz się na kredyt?

Co należy wiedzieć o WIBOR zanim zdecydujesz się na kredyt?

(Fot. materiały partnera)
(Fot. materiały partnera)
Większość Polaków chociaż raz w życiu bierze kredyt. Przed podpisaniem umowy kredytowej warto jednak zapoznać się z ważnymi pojęciami. Jednym z nich jest WIBOR. To wskaźnik którego wysokość wpływa na życie wielu Polaków. Jeżeli wskaźnik też ten rośnie rosną też raty kredytu.

Czym jest WIBOR?

Jest to skrót od Warsaw Interbank Offered Rate. WIBOR to wysokość oprocentowania na którym banki zgadzają się udzielać sobie nawzajem pożyczek. Należy pamiętać że wskaźnik ten nie jest stały. Jego wysokość może zmieniać się każdego dnia.

Wskaźnik WIBOR ustalany jest codziennie. Jego wzrost powoduje podwyższenie ratę kredytu zaś jego spadek jej obniżenie.

Czy WIBOR ma wpływ na oprocentowanie kredytu?

Tak, wibor wpływa na oprocentowanie kredytu i wysokość raty kredytu. Warto tutaj pamiętać, że wskaźnik ten jest bardzo podatny na trendy finansowe, które obecnie są na rynku.

Reasumując, Wibor ma wpływ na raty kredytu z oprocentowaniem zmiennym. Wskaźnik ten nie wpływa na wysokość rat kredytu z oprocentowaniem stałym.

Czy można zakwestionować WIBOR?

Kredyty, które posiadają oprocentowanie zmienne składają się z marży banku i stawki WIBOR. Warto jest wiedzieć, że marża banku jest stała, jednak wskaźnik przez nas omawiany jest zmienny. To jego wzrost powoduje wzrost raty kredytu.

Jeżeli zastanawiasz się czy można zakwestionować słuszność tego wskaźnika to odpowiedź brzmi tak. Najlepsza Kancelaria jako pierwsza złożyła pozew wibor.

Zastanawiasz się jak długo trwa sprawa sądowa?

Na to pytanie niestety nie ma jednej krótkiej odpowiedzi. Długość procesu zależy od bardzo wielu czynników. Zależy to między innymi od:

 • Obciążenia sądu
 • Zgłoszonych dowodów
 • Stawiania się na rozprawie świadków
 • Innych czynników

Jak wygląda współpraca z kancelarią?

Kancelaria oferuje bezpłatną analizę twojej umowy kredytowej. Specjaliści bardzo dokładnie przeanalizują dokumenty, które im dostarczysz. To na ich podstawie będziesz mógł podjąć decyzję o swoich dalszych krokach. Specjaliści zaproponują ci dopasowane rozwiązania do twoich potrzeb.

Następnie następuje nawiązanie współpracy. Specjaliści przedstawiają ci plan pracy i jeżeli go zaakceptujesz niezbędne będzie podpisanie dokumentów, które umożliwią reprezentowanie ciebie przed bankiem i przed sądem. Dalszym krokiem, który podejmują prawnicy, jest próba negocjacji z bankiem, jednak jeżeli one kończą się fiaskiem, można złożyć pozew i wystąpić na drogę sądową.

Rodzaje WIBOR

Warto wiedzieć, że wskaźnik ten występuje w różnych wariantach. Najbardziej popularne to WIBOR 1M, WIBOR 3M i WIBOR 6M. Cyfrę która znajduje się przy literze M oznacza okres na jaki wyliczona jest rata kredytu.

Oznacza to, że jeżeli kredytobiorca posiada kredyt z WIBOR 3M, co trzy miesiące dostaje on uaktualnienie z banku. Przez te trzy miesiące kredytobiorca ma pewność, że rata kredytu nie wzrośnie, ani też nie zmaleje. Wraz ze zmianą w odpowiednim okresie bank prześlę ci list, w którym odpowiednio modyfikuje wysokość rat twojego kredytu.

Wybór kancelarii

Wybór kancelarii to poważne zadanie. Należy zwrócić szczególną uwagę na specjalizację kancelarii. Specjalizacja sprawia, że zatrudnieni prawnicy są ekspertami w danej dziedzinie prawa.

Warto zwrócić uwagę również na doświadczenie oraz wykształcenie prawników. Szukając kancelarii idealnej można kierować się również opiniami klientów tej kancelarii. Znaleźć można je w Internecie lub na różnych grupach w mediach społecznościowych. To pomoże Ci podjąć odpowiednią decyzję i wybrać najlepszych.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
 • Polecane
 • Popularne
 • Najnowsze