1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. REKLAMA
  4. >
  5. Ile musisz zarabiać, aby dostać kredyt hipoteczny? Wszystko o zdolności kredytowej

Ile musisz zarabiać, aby dostać kredyt hipoteczny? Wszystko o zdolności kredytowej

(Fot. materiały partnera)
(Fot. materiały partnera)
Z pewnością doskonale wiesz, że wysokość zarobków wpływa na twoją zdolność kredytową. Jest to jednak tylko jeden z wielu parametrów, które banki biorą pod uwagę podczas rozpatrywania wniosku. Dowiedz się, ile trzeba zarabiać, aby kupić swoją wymarzoną nieruchomość. Przekonaj się także, w jaki sposób zadbać o dobrą zdolność kredytową. Dzięki temu zwiększysz swoją szansę na pozytywną decyzję banku.

Czym jest zdolność kredytowa?

Zdolność kredytowa jest wskaźnikiem określającym, jaką kwotę może pożyczyć od banku konkretny klient, tak aby mógł ją spłacić w terminie. Obliczenie tego parametru jest niezbędne, gdyż w ten sposób instytucje finansowe próbują zminimalizować ryzyko podpisania umowy z nierzetelnym kredytobiorcą. Zdolność określa więc, jaką maksymalną kwotę możesz zaciągnąć przy określonym poziomie dochodów oraz wydatków.

Każdy bank może stosować własne zasady obliczania tego wskaźnika. Najczęściej jednak pod uwagę brane są następujące czynniki:

  • wiek,
  • wysokość i źródło dochodów,
  • stabilność zatrudnienia,
  • dotychczasowa historia kredytowa,
  • wydatki gospodarstwa domowego,
  • liczba osób na utrzymaniu,
  • aktualne zobowiązania.

Dla poszczególnych instytucji finansowych każdy z tych parametrów może mieć inną wagę. Oznacza to, że w jednym banku możesz mieć inną zdolność kredytową niż w pozostałych. Warto to dokładnie zweryfikować.

Jak sprawdzić swoją zdolność kredytową?

Zanim rozpoczniesz poszukiwania wymarzonej nieruchomości, wcześniej sprawdź swoją zdolność kredytową. Możesz to zrobić w wybranym banku, odwiedzając jego placówkę lub dzwoniąc na infolinię. Ze względu na stosowanie różnych algorytmów warto sprawdzić zdolność w więcej niż jednej instytucji finansowej. Można także skorzystać z informacji zgromadzonych w Biurze Informacji Kredytowej (BIK). Wystarczy, że zarejestrujesz się na stronie oraz zamówisz raport. Znajdziesz w nim najważniejsze informacje na temat twoich zobowiązań, a także ogólną ocenę wiarygodności jako potencjalnego kredytobiorcy.

Innym sposobem na weryfikację zdolności jest skorzystanie z kalkulatorów dostępnych w sieci. Jeden z nich znajdziesz po adresem https://finanse.rankomat.pl/kredyty/hipoteczne/. Wystarczy, że uzupełnisz niezbędne dane, a algorytmy przeszukają dostępne oferty różnych banków i zaprezentują ci je w przejrzysty sposób. Pamiętaj jednak, że są to jedynie szacunkowe obliczenia, które w rzeczywistości mogą być nieco inne.

Zarobki a zdolność kredytowa – to musisz wiedzieć

Jak już doskonale wiesz, wysokość zarobków to nie jedyny parametr, który warunkuje przyznanie kredytu hipotecznego. Nie ma bowiem określonej kwoty, jaką trzeba otrzymywać każdego miesiąca, aby skorzystać z tego produktu finansowego. Banki biorą pod uwagę wiele czynników, które wspólnie pozwalają określić zdolność kredytową. Nawet jeśli dużo zarabiasz na podstawie umowy o pracę, ale twoja dotychczasowa historia w BIK jest nieciekawa i masz dużo niespłaconych zobowiązań, to szansa na otrzymanie kredytu hipotecznego jest zdecydowanie mniejsza. Warto więc zadbać o swoją zdolność z wyprzedzeniem, aby uniknąć rozczarowania.

Więcej informacji na temat zarobków i ich wpływu na otrzymanie kredytu hipotecznego znajdziesz na stronie https://finanse.rankomat.pl/poradniki/jak-uzyskac-kredyt-hipoteczny-przy-niskich-dochodach/.

Jak poprawić swoją zdolność kredytową?

Od lipca 2020 roku banki powinny informować kredytobiorców, którzy otrzymali odmowę przyznania kredytu o powodach takiej decyzji. Komisja Nadzoru Finansowego (KNF) wydała stosowny komunikat w tej sprawie, w którym zaleca takie właśnie działanie. Ma to pomóc klientom poprawić zdolność kredytową, aby mogli skorzystać z oferty banku w przyszłości.

Odpowiednie kroki należy podjąć z wyprzedzeniem, co pozwoli zwiększyć szanse na przyznanie kredytu hipotecznego. Przede wszystkim warto spłacić wszystkie dotychczasowe zobowiązania, a także zrezygnować z kart kredytowych czy limitów na kontach debetowych. Jeśli problemem jest forma zatrudnienia, to dobrym rozwiązaniem jest podjęcie prób jej zmiany np. na umowę o pracę. Jest ona uznawana przez banki za najbardziej stabilną (zwłaszcza gdy jest zawarta na czas nieokreślony).

W przypadku niskich dochodów warto rozważyć sposoby na ich podniesienie. Może to być znalezienie dodatkowego zajęcia, wnioskowanie o podwyżkę czy zmianę warunków zatrudnienia. Dobrym pomysłem jest także ubieganie się o kredyt w okresie, gdy w firmie są przyznawane premie lub nagrody. Mogą one znacząco zwiększyć wysokość miesięcznych dochodów, które trzeba wykazać we wniosku.

Innym sposobem na podniesienie zdolności kredytowej jest złożenie wniosku wspólnie z inną osobą. Takie działanie może znacząco poprawić wiarygodność w oczach banku. Trzeba jednak pamiętać o tym, aby wybrać kogoś, kto może pochwalić się wysokimi zarobkami oraz dobrą historią w BIK. W ten sposób wasza wspólna zdolność znacząco się podniesie. Z kolei w przypadku małżeństw, w których jedna osoba obniża ten wskaźnik, warto pomyśleć o rozdzielności majątkowej.

Jeśli planujesz w najbliższym czasie zaciągnąć kredyt hipoteczny, to z wyprzedzeniem pomyśl o swojej zdolności. W ten sposób zwiększysz swoją szansę na otrzymanie pozytywnej decyzji.

Współpraca reklamowa

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze